حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن     
عصر حاضر را عصر اطلاعات و ارتباطات مي‌نامند و انتقال اطلاعات و برقراري ارتباط جز به مدد تبليغ و رسانه ميسر نيست. از اينروست که تبليغ، رگ حياتي دنياي نوين به شمار مي‌آيد. در عصري که آکنده از پيام‌هاي تبليغي است پيام ها يا تبليغات ديني به ويژه در کشورهايي که بر دين‌داري تأکيد مي‌ورزند به وفور ديده مي‌شود.
بديهي است در دنياي امروز که فرهنگ ها، تمدن ها، اديان و تمام ارکان هويت ساز ملل هدف آماج جهاني شدن قرار گرفته‌است، براي حفظ اين عناصر و در پي آن صيانت از هويت ملي، بايد از طريق تبليغ کوشيد تا هويت فردي و ملي در امان بماند. در اين ميان تبليغ در حوزه دين که يک رکن اساسي در فرآيند هويت سازي يک ملت و جامعه‌است بايد مورد مداقه و پژوهش قرار گيرد و راه کارهاي مناسب براي کارآيي بيشتر آن جستجو شود
در اين راستا هنر با توجه به زبان ارتباطي خاص خود چنانچه به‌درستي مورد توجه قرار گيرد مي‌تواند بهترين وسيله و عامل براي تبليغ و اشاعه دين باشد. چرا که اگر بپذيريم در مقوله تبليغ، سه رکن اساسي “پيام دهنده”، “پيام گيرنده” و “خود پيام” وجود دارد، در موضوع مورد بررسي ما – نقش هنر در تبليغ دين- پيام دهنده در حقيقت هنرمند دين‌دار و هنر عجين شده با انديشه و تفکر ديني است. پس براي رسيدن به تأثير مطلوب در عرصه تبليغ ديني لازم است هنر به عنوان موثرترين امکان جهت انتقال پيام، توسط مبلغين دين به درستي شناخته شود.
به گواهي تاريخ استفاده‌ از ابزار هنر در تبليغ همواره بسيار مؤثر واقع‌ شده‌است‌. زيرا همانگونه که گفته شد هنر، امري فطري است پس تبليغ هنري، فطري‌تر است‌ و به‌ تناسب‌ فطري‌ بودن‌، حَکَمي‌تر .اين‌ آن‌ چيزي‌ است‌ که‌ هيچگاه از آن بي‌ نياز نيستيم‌ يعني آنکه در امر تبليغات‌ قادر باشيم‌ که‌ حکيمانه،‌ فطرت‌ و سرشت‌ بشريت‌ را تحت‌ تأثير قرار دهيم‌.
بايد توجه داشت که همه افراد جامعه از نظر پاي بندي اعتقادي و عملي به قوانين و هنجارهاي جامعه يکسان نيستند؛ از اين رو، در تبليغات روش‌مند بايد براي هر گروه، از شيوه خاصّي بهره جست. بنابراين، استفاده از شيوه‌هاي سنتي تبليغ به صورت خطاب مستقيم و بدون توجه به زمينه‌هاي رواني و فرهنگي، مفيد نيست. بنابراين استفاده از هنر در اين راستا قابل توجه‌است.
به هرحال آنچه مسلم است هنر يکي از خصوصياتي است که انسان در طول تاريخ خود بوسيله آن بهترين پيامها و ظريف‌ترين ايده‌ها و آرمانها را تبليغ کرده‌است. يک شعر خوب، يک قصّه زيبا و خوب، يک نمايشنامه خوب، يک فيلم و يک آهنگ منطبق با موازين شرع و خوب مي‌تواند اثري داشته باشد که گاهي ده سخنراني يا چند کتاب در ذهن خواننده، آن اثر را نمي‌تواند داشته باشد… هنر وقتي که يک پيام را در خود داشت آن را تا اعماق روح انسان نفوذ مي‌دهد و آن را در ذهن به صورت جاودانه منقش مي‌کند. خصوصيت اثر هنري تاثير غير مستقيم است. آن وقتي که مثلاً بخواهند با شيوه هنري راجع به يک عمل اجتماعي يا نظامي يا يک خصلتي از خصلتها درسي به مردم بدهند، لازم نيست که از اول تا آخر درباره آن مطلب حرف بزنند. آن نويسنده يا آن نمايش يا فيلم سينمايي و غيره مطلب را در خلال صحنه‌ها در لابلاي نمايشها، در شکل لباس پوشيدن آن هنرپيشه، در نوع برخورد بازيگران آن صحنه، در تعبيرات و سخنان و روشهايي که آنها را به کار مي‌بندند به ذهن مخاطب القا مي‌شود(آيت الله خامنه‌اي،1364)
بااهتمام وتوجه به نقش هنر در تبليغ معارف مفاهيم ديني ضروري بود که برنامه ريزي جهت تشكيل وراه اندازي بوجود آيد و "گروه مبلغان هنرمند"متشكل از مبلغان مستعد وخوش ذوق در عرصه هنر در دستور كار معاونت فرهنگي وتبليغي دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي قرار گرفت .
    محورها فعاليت ها :
1)مديريت وراهبري جشنواره ها وسوگواره ها ؛(جشنواره ملي ادبي – هنري حوزه،جشنواره هنر متعالي،سوگواره لحظه هاي عاشورايي و...)
2)برگزاري همايش ها ونشست هاي تخصصي،پيرامون نقش هنر در تبليغ دين ، با دعوت از متفکران، منتقدان وكارگردانان .
3)برگزاري كارگاه هاي آموزشي وتبليغي با هدف ارتقاء دانشي ومهارتي مبلغان  توسط اساتيد برجسته استاني وكشوري
4)بستر سازي براي رشد وشکوفايي استعداد هاي هنري وهدايت آنها درفرهنگ سازي ديني
5)توليد محصولات تصويري ومكتوب فاخر فرهنگي – تبليغي وهنري؛(توليد مستند،انيميشن ، داستاني ونشر كتاب ونشريات مانند عروج پروانه ها وحيات سرخ كه از رسانه ملي پخش شده است)
•    گزارش توصيفي  فعاليت ها :
     جشنواره هنر متعالي :
 اين جشنواره در مورخه 20 ارديبهشت 88 با اعلان عمومي و فراخوان از هنرمندان عکس و کاريکاتورسراسر کشور آغاز به كار كرد و تا 10 مرداد 88 به دريافت آثار پرداخت . نيمه هاي مرداد ماه سال جاري داوري آثار رسيده صورت پذيرفته و در تاريخ 22 مرداد اختتاميه اين جشنواره برگزار شد .
   سلسله نشست هاي" هنر متعالي" با حضور منتقدين سينما
سومين دوره نشست هاي «هنر متعالي» با حضور منتقدين و صاحب نظران سينما برگزار گرديد. اين سلسه نشست ها با حضور سعيد مستغاثي (رييس انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران) حجت الاسلام علوي(صاحب نظر و مدرس سينما)، استادي(مدير گروه پژوهش ادب و هنر) مهرزاد دانش (منتقد و نويسنده سينمايي)، امير قادري (منتقد كارگردان و مدير سايت سينماي ما)،حسين معززي نيا(منتقد، مدرس و كارگردان سينما) و حجت الاسلام نهاوندي(عضو هيئت مديره دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي) و در سالن همايشهاي اين مركز برگزار شد.
1) عکس با موضوع روحانيت
"روحانيت" سرسلسله‌ي جرياني است که طي صدها سال، رسالت تبيين و نشر معارف، اعتقادات و احکام الهي را بر دوش کشيده و "روحاني" انساني است برخواسته از بطن جامعه که با پوشيدن رداي تحصيل و تعليم علوم ديني، وظيفه‌ي تخصصي ترويج و تبليغ دين مبين اسلام را جامه‌ي عمل پوشانده است.
بدون شک عمق بخشيدن به تأثير اين تلاش فرهنگي، منوط به بازمعرفي شکل فعاليت و نوع رابطه‌ي روحانيون با آحاد جامعه مي‌باشد و بديهي است که بهترين راه براي توفيق در اين امر مهم، بهره‌گيري از زبان هنر خواهد بود.
از اين رو "گروه مبلغان هنرمند" دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي با هدف شناخت و معرفي هويت و رسالت طلبگي، تبيين نقش هدايتگر و تاثيرگذار روحانيت و همچنين بررسي ظرفيت هاي ايجاد شده در عرصه تبليغ، فراخوان عکس با موضوع روحانيت را برگزار مي‌نمايد.

2) كاريكاتور با موضوع شيطان و وسوسه
هدف آفرينش انسان بندگي خداست و لازمه ي بندگي خداوند رهايي از هواهاي نفساني و بندگي شيطان مفهومي است که در تمام جهان شناخته شده است و همه ي انسانها او را دشمن و دعوت کننده به سوي بدي ها مي دانند. اما بسيار اتفاق افتاده که آدمي اين دشمن بزرگ را فراموش کرده و دست کم گرفته است حال آنکه تمام بدبختي ها و انحرافات از سر اوست.رسالت هنر،که متجلي ساختن حقايق است، بايد از آن کمک گرفت براي ملموس نمودن اين واقعيت وهنر کاريکاتور که زشتي ها را با زبان طنز برملا كرده و ضعف هاي پنهان را آشکار مي سازد.طنز رويه ي هنر امروز است و هنرمنداني که از آن بهره گرفته اند با اقبال بيشتري از سوي مخاطبان مواجه شده اند.
به همين منظور "گروه مبلغان هنرمند" دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي فراخوان نخستين جشنواره کاريکاتور با موضوع « شيطان و وسوسه » را ترتيب داد تا اين بار هنرمندان کاريکاتوريست به موضوعي ديني پرداخته و به وسيله هنر باز هم انسان را به وجود اين دشمن تذکر دهند و موجب غفلت زدايي شوند.
  
    دومين جشنتواره ادبي هنري حوزه
(ويژه طلاب حوزه هاي علميه خراسان)
حوزه علميه خراسان، در شمار مهم ترين و تاثيرگذارترين مراكز علمي شيعه در ايران و جهان اسلام است. وجود بارگاه منور حضرت علي بن موسي الرضا(عليه السلام) در شهر مشهد باعث شده است كه بسياري از بزرگان و شخصيت هاي ديني و علمي بر گرد اين بارگاه فراهم آيند و آن را كانون تلاش هاي علمي و ترويجي خود قرار دهند و حضور طلاب اديب و هنرمند در اين خطه همواره شوق آفرين بوده است. بدون شك فضلا و روحانيون حوزه هاي علميه در مواجهه با هنر به عنوان يکي از ابزارهاي کارآمد تبليغ نقش حساسي را بر عهده دارند و برگزاري نخستين جشنواره ادبي هنري حوزه علميه مشهد گام مهمي بود براي شناسايي توانمندي ادبي هنري طلاب و فضلاي حوزه علميه مشهدمقدس. گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي به منظور ايجاد بستري مناسب براي رشد و شكوفايي خلاقيت هاي ادبي هنري طلاب و همچنين ساماندهي و پشتيباني آنان، اين بار در گستره ي وسيع تر دومين جشنواره ادبي هنري حوزه علميه خراسان را برگزار مي نمايد.

   دومين سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي
هرچه درباره مسئله عاشورا و قيام حسيني بيشتر فکر کنيم باز هم اين قضيه در ابعاد مختلف داراي کشش و گنجايش انديشيدن و بيان کردن است. هرچه بيشتر درباره اين قيام عظيم فکر کنيم، ممکن است حقايق تازه اي بيابيم...
هنر ديني آن است که معارفي را که اديان الهي و کامل تر از همه دين مبين اسلام با هدف سعادت حقيقي بشر، به دنبال ترويج آن بوده اند، در جوامع انساني منتشر کند و در افکار بشر، ماندگار و جاودانه سازد. مي توان با کارهاي هنري لطيف و عميق، اهل بيت عصمت و طهارت (عليهم السلام) را به عنوان الگوهاي علمي به ملت هاي تشنه معرفي کرد.
مقام معظم رهبري(مد ظله العالي)
داستان نهضت ‏حسيني و قصه ي جانسوز ايثار و شهادت حضرت امام حسين (ع) و ياران وفادارش، آن چنان بر قلب‏ها تاثير گذارده که پس از گذشت چهارده قرن نه تنها غبار کهنگي و فراموشي را بر خود نديده که به تفکري ماندگار تبديل شده و هر سال با حلول هلال محرم، خون پاک شهيدان کربلا، در رگ‏هاي تاريخ جوششي تازه مي‏يابد و تشنگان حقيقت را شيفته‏تر مي‏سازد .
دقت و لطافت هنر از يک سو و جلوه هاي بي شماري از عشق، دلدادگي، محبت، ادب، جوانمردي، ايثار  که در حماسه کربلا متجلي است از سوي ديگر، سوژه هاي بسياري را دست مايه هنرمندان عرصه هاي مختلف قرار داده و اين تفکر ماندگار را در طول تاريخ با جلوه هايي از هنر انساني و متعهد عجين نموده است.
    گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي پس از برگزاري اولين دوره سوگواره لحظه هاي عاشورايي در بخش عکس که با استقبال خوب هنرمندان مواجه شد، قصد دارد دومين سوگواره لحظه هاي عاشورايي را با هدف تبليغ فرهنگ سترگ عاشورا و تبيين رابطه مردم با امام حسين(عليه السلام) از نگاه دوربين، در سه بخش فيلم، عکس و فيلمنامه برگزار نمايد.
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal