تاریخ: ۱۳۹۴/۵/۱۴
بابیت و بهائیت در ترازوی نقد
این کتاب دربردارنده‌ی مباحث مختلفی است هم‌چون صفات برجسته‌ی باب، شیخیه بستر پیدایش بابیت، عقاید و آرای شیخ احمد احسایی در ارتباط با معاد جسمانی، بدن هورقلیایی، معراج پیامبر و حیات امام زمان علیه‌السلام، فرقه‌های شیخیه، بدعت رکن رابع، شرح حال علی محمد باب، شرایط پیدایش فرقه‌ی بابیه، افتضاح واقعه‌ی...

از جمله کتاب‌های نگاشته شده در زمینه‌ی نقد بهائیت و نیز فرقه بابیت که بابیت در دامان آن نشو و نمو پیدا کرد کتاب "بابیت و بهائیت در ترازوی نقد" است. این کتاب در چهار بخش به رشته‌ی تحریر در آمده است.

در بخش اول به بحث اهمیت شناخت فرق و مذاهب، تاریخچه آن‌ها در ایران، زمینه‌های رویش و رشد فرقه‌ها، نقاط اشتراک مذاهب مختلف درباره‌ی امام زمان علیه‌السلام، اختلاف مذاهب در زمینه‌ی اعتقاد به مهدویت، مهدویت شخصی و دلایل آن، دلایل مهدویت نوعی و مدعیان دروغین مهدویت می‌پردازد.

فصل مهم این بخش مربوط به تاریخچه‌ی پیدایش بابیت است که دربردارنده‌ی مباحث مختلفی است هم‌چون صفات برجسته‌ی باب، شیخیه بستر پیدایش بابیت، عقاید و آرای شیخ احمد احسایی در ارتباط با معاد جسمانی، بدن هورقلیایی، معراج پیامبر و حیات امام زمان علیه‌السلام، فرقه‌های شیخیه، بدعت رکن رابع، شرح حال علی محمد باب، شرایط پیدایش فرقه‌ی بابیه، افتضاح واقعه‌ی بدشت، شرح حال قره العین مبلغ بابیت و اعدام وی، از بابی‌گری تا بهائی‌گری و شرح حال حسینعلی نوری بنیان‌گذار فرقه بهائیت.

بخش دوم با عنوان بابیت و بهائیت در کشاکش موافقان و مخالفان، از مباحث مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از برخورد علمای شیعه با باب و افکار او، تنبیه باب و توبه‌ی وی، فتوای علما برای اعدام باب، برخورد سران قاجار با باب و بابیان. در فصل دوم از این بخش نیز به نقش استعمار از جمله نقش روسیه و انگلیس در پیدایش بابی‌گری و بهائی‌گری و تقویت آن‌ها، پیوند بهائیت با صهیونیسم، حمایت آمریکا از بابیت و بهائیت و نیز مسئله انشعابدر بهائیت پرداخته شده است.

بخش سوم این کتاب به نقد و بررسی این دو فرقه پرداخته است و در این خصوص به آیاتی از قرآن کریم از جمله آیات 4 و 35 سوره‌ی احزاب، آیه‌ی 15 سوره مؤمن، آیه‌ی 25 سوره‌ی نور، آیات 47 و 49 سوره‌ی یونس و آیه‌ی 68 سوره‌ی زمر و نیز به احادیثی هم‌چون حدیث منزلت، حدیث تمثیل، لوح حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روایات دیگر استدلال شده است. در فصول دیگر این بخش به ذکر ادعاهای باب از جمله ذکریت و بابیت، قائمیت و مهدویت، نبوت و پیغمبری و الوهیت و خدایی و نیز ادعاهای حسینعلی نوری هم‌چون رسالت و پیغمبری و و ادعای خدایی پرداخته شده است.

فصل چهارم این بخش از کتاب نیز به طور تفصیلی به بررسی اصول و فروع در آئین بابی و بهائی پرداخته است و منبع خوبی در شناخت عقاید و احکام در دو فرقه‌ی بابیت و بهائیت به شمار می‌آید.

بخش چهارم و آخر این کتاب نیز به بررسی اصول دوازده‌گانه‌ی بهائی و نقد آن‌ها پرداخته است.

گفتنی است این کتاب توسط سید معصوم حسینی تألیف شده و توسط موسسه انتشارات بوستان دانش در 285 صفحه به چاپ رسیده است.