تاریخ: ۱۳۹۴/۷/۱۲
جلسه نمایش فیلم سینمایی «مظنونین همیشگی» همراه با نقد و تحلیل
سی و چهارمین جلسه‌ی انجمن سینمایی طلاب خراسان رضوی، ساعت 15 یکشنبه 12 مهرماه سال جاری با نمایش و نقد فیلم سینمایی «مظنونین همیشگی» در کانون بحث و انتقاد دینی شهید هاشمی نژاد برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی – تبلیغی رسالات، در ادامه‌‌ی سلسله جلسات انجمن سینمایی طلاب خراسان رضوی، این هفته فیلم سینمایی «مظنونین همیشگی» به کارگردانی  «برایان سینگر» در کانون بحث و انتقاد دینی شهید هاشمی‌نژاد نمایش داده خواهد شد و مورد نقد اعضای حاضر در جلسه قرار خواهد گرفت.

انجمن سینمایی طلاب خراسان رضوی تا کنون جلسات متعددی را برگزار نموده که در این جلسات فیلم‌هایی هم‌چون شیار 143، زندگی خصوصی آقا و خانم میم، آرایش غلیظ، پذیرایی ساده، چند متر مکعب عشق، نمایش ترومن، تک تیرانداز آمریکایی، مهمان داریم، امروز، اشک سرما، روز روشن، اینک بهشت، ما یک پاپ داریم، خانه‌ای روی آب، ناخدا خورشید، قصه‌های وحشی، سن پطرزبورگ، آذر شهدخت پرویز و دیگران، سقوط کاخ سفید، طبقه حساس، خط ویژه، سعادت‌آباد، سر به مهر و... به نمایش در آمده و مورد نقد طلاب قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که کارشناس و دبیر این انجمن آقای یوسف‌پور، از طلاب فعال در عرصه‌ی سینما و تلویزیون می‌باشد و این هفته آقای محمد رجبی، کارشناس مدعو جلسه می‌باشند.

درباره‌ی فیلم:

داستان فیلم به صورت موازی و فلش بک بین گذشته و زمان حال می‌‌گذرد. پنج خلافکار حرفه‌‌ای به نام‌‌های دین کیتون (یک رستوران دار که در گذشته پلیس بوده ولی اخراج شده)، وربال کیتز (یک چلاغ حقیر)، تاد هاکنی (یک تعمیرکار اتومبیل)، مک منیس و فنستر، به صورت یک باند جنایی دور هم جمع می‌‌شوند و جنایات متعددی انجام می‌‌دهند. جنایات آن‌‌ها را شخصی به نام کایزر شوزه طراحی می‌‌کند و از طریق وکیلی به نام کوبایاشی، به آن‌ها منتقل می‌‌کند. آن‌ها در حین سرقت از یک کشتی، به دلیل وجود مواد منفجره، کشته می‌‌شوند و فقط وربال و یک ملوان اهل مجارستان زنده می‌‌مانند. ملوان مجاری را به بیمارستان می‌‌برند و پلیس وربال را دستگیر می‌‌کند و از او می‌‌خواهد که بگوید داستان چیست. تمام فیلم بازجویی پلیس از وربال است که متوجه می‌‌شود کایزر شوزه یکی از همان پنج نفر است و نقشه‌ی کشتن آن‌ها کاملاً از قبل طراحی شده است. مثل آن‌که کایزر شوزه از آن‌‌ها استفاده کرده و حالا می‌‌خواهد آن‌ها را از بین ببرد. پلیس از کینه‌‌ای که از کیتون داشته، کیتون را کایزر شوزه معرفی می‌‌کند و جنایتکار بزرگ مشخصی می‌‌شود. وربال نیز که زمان بازجویی تمام شده مرخص می‌‌شود. اما پلیس از طریق آن ملوان مجاری در کشتی، می‌‌فهمد که کایزر شوزه، همان وربال خرده پا و حقیر است. اما حالا خیلی دیر شده چون وربال و وکیلش کوبایاشی از آن جا فرار کرده‌‌اند.

فیلم «مظنونین همیشگی»، در سال ۱۹۹۵ موفق به کسب دو جایزه‌ی اسکار از جمله بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (برای کوین اسپیسی) و بهترین فیلمنامه‌ی اورجینال (برای کریستوفر مک کوآری) شد.

مظنونین همیشگی در بین اکثر منتقدان محبوبیت دارد. با این همه نقدهای منفی هم در مورد فیلم وجود دارد. راجر ایبرت به فیلم ۱٫۵ ستاره از ۴ ستاره داد و آن را به شدت کوباند. اما این فیلم در وبگاه‌‌های گوناگون IMDB نمره‌ی بالایی گرفته (۸٫۷ از ۱۰) و در توتال فیلم نیز ۵ ستاره از ۴ ستاره کسب کرده و با عنوان شاهکار در لیست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما حضور دارد.