تاریخ: ۱۳۹۴/۸/۶
نوآوری‌ها به سنتی بودن عزاداری لطمه نزند
باید هر گونه نوآوری در زمینه سخنرانی‌‌ها (چه در شکل چه در محتوا)، سرودن اشعار و انجام مداحی‌‌ها و سبک‌‌هایی که مداحان از آن‌‌ها پیروی می‌‌کنند و برگزاری مجالس عزا و مانند این‌‌ها، زیر نظر متخصصان و علما انجام شود و از عوام آلودگی در این باره بشدت پرهیز شود. نوآوری لازمه هر مکتب و هر ...

انتقال فرهنگ عاشورا از همان بدو وقوع، در سیره معصومان (ع) و بزرگان بوده و از شیوه‌‌های مختلف کوشیده‌‌اند این رسالت را به انجام رسانند، از جمله این راه‌‌ها، عزاداری و برگزاری مجالس سوگواری بر مصایب حضرت سیدالشهدا (ع) است که امروز هم حرف نخست را در مسیر این انتقال می‌‌زند. از این رو و به مناسبت ایام عزای سالار شهیدان (ع) با آیت الله محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) و امام جمعه موقت قم درباره کیفیت و چگونگی این عزاداری‌‌ها گفت‌‌وگو کرده‌‌ایم که از نظرتان می‌‌گذرد:

با توجه به آن‌که عزاداری‌‌های شیعه در مصایب حضرت سیدالشهدا (ع) به دهه نخست محرم محدود نشده و معمولاً دامنه این عزاداری‌‌ها تا انتهای صفر گسترده می‌‌شود، چطور باید از ورود خرافه و مباحث انحرافی به مجالس اهل بیت (ع) جلوگیری کرد؟

خرافات هم‌چون موریانه‌‌ای است که بی‌‌سر و صدا اساس دین را از بین می‌‌برد. عزاداری برای اهل بیت (ع) و بخصوص سیدالشهدا (ع) از شعایر دین محسوب می‌‌شود که طی آن ضمن تهییج عواطف، دل‌‌های مخاطبان را برای فهم و درک اهداف قیام حضرت اباعبدالله (ع) آماده می‌‌کند؛ از این رو، هر چه این مراسم از خرافات و اضافات دور باشد، به آن اهداف بلند، بهتر دسترسی پیدا می‌‌کند و در مقابل هر چه به خرافات و اضافات افزوده شود، از اهداف نهضت عاشورا دورتر می‌‌شویم.

فرهنگ عاشورا طی قرن‌های گوناگون و به رغم دشواری‌‌ها و چالش‌‌ها از نسلی به نسل دیگر منتقل شده، امروز برای رساندن بی‌‌کم و کاست و اثرگذار آن به نسل آینده چه چالش‌‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود؟

این مراسم بزرگ دارای دو بُعد مهم است؛ یک بُعد شکلی و دیگری محتوایی؛ در بُعد شکلی اگر انجام و اجزا این فرهنگ ناب به محتوای آن خلل وارد کند، مهم‌ترین آفت و آسیب در فهم نهضت عاشورا پدید می‌‌آید که متأسفانه گاهی نمونه‌‌هایی از آن مشاهده می‌‌شود و طی آن رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید تذکرات لازم را می‌‌دهند.

اما در بُعد محتوایی صرف نظر از این‌که چگونه این فرهنگ عرضه شود، باید متصدیان امر عزاداری هم‌چون خطیبان، شاعران، مداحان و جلسه گردانان تلاش کنند، محتوای عاشورا را از منابع اصیل به دست بیاورند و گرنه نهضت عظیم عاشورا دچار بحران هویت و ماهیت می‌‌شود، در نتیجه در انتقال چنین محتوای تحریف شده و یا به شکل مناسب عرضه نشده‌ای، نسل‌‌های بعد را نیز دچار انحراف می‌‌کند.

با توجه به آن‌که مردم پایداری و مبارزه در انقلاب اسلامی و پس از آن دوران دفاع مقدس را از عاشورا الهام گرفته‌اند، امروز تأثیر این فرهنگ بر پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی چگونه است؟

قیام حضرت اباعبدالله (ع) یک واقعه تاریخیِ صرف نیست، بلکه این قیام درصدد الگوسازی بود تا هر زمان دین رسول خدا (ص) دچار آسیب شد، بزرگان آن زمان همراه با مردم برای زدودن این انحراف‌‌‌ها از دین و قیام عاشورا اقدام کنند، بنابراین، باید به کربلا به عنوان یک مدرسه و به قیام آن حضرت (ع) به عنوان یک درس نگریست، چون «کل یومٍ عاشورا و کل ارضٍ کربلا»

با این توضیح مشخص می‌‌شود، حماسه کربلا در همه دوره‌‌های تاریخ و برای همه نسل‌‌ها درس آموز است، بنابراین امام راحل (ره) نخستین موضع‌گیری علیه رژیم شاه را در عصر عاشورا در مدرسه فیضیه انجام دادند و در محرم سالی که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید، فرمودند: خون بر شمشیر پیروز است.

آیا می‌‌توان متناسب با تغییرات و تحولات زمانه در فرهنگ عاشورا نیز نوآوری‌‌هایی را اعمال کرد؟ در کدام زمینه‌‌ها؟

اولاً نوآوری لازمه هر مکتب و هر آیینی است وگرنه آن مکتب و آن فرهنگ دچار رکود و دلزدگی در میان مردم می‌‌شود، ثانیاً باید مراقب بود که آن نوآوری آسیبی به محتوا و اساس عاشورا نزند وگرنه بسیار خسارت بار خواهد بود، ثالثاً باید در هر صورت دقت شود که نوآوری آسیبی به سنتی بودن عزاداری‌‌ها نزند و این همان چیزی است که رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید همواره بر حفظ و رعایت آن تأکید دارند.

طبیعی است که اعمال نوآوری با رعایت نکاتی که اشاره شد، کار مشکلی است، بدین منظور باید هر گونه نوآوری در زمینه سخنرانی‌‌ها (چه در شکل چه در محتوا)، سرودن اشعار و انجام مداحی‌‌ها و سبک‌‌هایی که مداحان از آن‌‌ها پیروی می‌‌کنند و برگزاری مجالس عزا و مانند این‌‌ها، زیر نظر متخصصان و علما انجام شود و از عوام آلودگی در این باره بشدت پرهیز شود.

وظیفه حوزه‌‌های علمیه و روحانیت در حفظ و حراست از فرهنگ عاشورا و انتقال آن به نسل‌‌های بعدی چیست؟

حوزه‌‌های علمیه و روحانیت در نگاه کلان مصداق «وَ الْحَافِظُونَ لِحُدُودِ ا...» (سوره توبه، آیه 112) هستند و برای خروج از رکود و دلزدگی مردم باید در انتقال معارف و شعایر دینی از جمله قیام تاریخ ساز عاشورا به دو عنصر زمان و مکان توجه داشته باشند.

به عبارت بهتر از یک سو دست تحریف‌‌کنندگان را از ساحت عزاداری‌‌ها دور کنند و از سوی دیگر اجازه ندهند، عوام و نااهلان با سلایق خویش چیزی بر آن افزوده و یا حذف کنند و از سویی برای جلوگیری از رکود و دلزدگی مردم همواره طرح‌های جدیدی ارایه دهند.

با توجه به تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی بویژه شیعه و اهل سنت، تأثیر عاشورا در حفظ وحدت و یکپارچگی چیست؟

در پاسخ به این پرسش نخست نظر شما را به حدیث پُرمعنایی از امیرمؤمنان (ع) جلب می‌‌کنم؛ ایشان در خطبه 176 نهج‌البلاغه فرمودند: «و ان‌ِّ ا... سبحانه‌ لم‌ یُعط‌ احداً بفُرقةٍ خیراً ممِّن‌ْ مَضی‌ و لا ممِّن‌ْ بَقی».

از این کلام نورانی استفاده می‌‌شود که خداوند متعال نه در گذشته و نه در حال هیچ خبری را در پرتو تفرقه به هیچکس نداده و تفرقه جملگی ضرر و خسران است و هر چه خیر و برکت، رشد و حرکت است در پرتو وحدت و انسجام ملت‌‌هاست و بس.

افزون بر این، حرکت و قیام ابا عبدالله (ع) یک حرکت و قیام وحدت آفرین بود؛ زیرا این نهضت خونین در پی تفرقه‌‌ای رخ داد که به دست منافقان و اهل دنیا و ریاست طلب‌‌ها در میان امت ایجاد شده بود، بنابراین باید تلاش کرد، اهداف قیام وحدت آفرینِ عاشورا با فرهنگ‌‌سازی در میان جوامع اسلامی حاکم و دست‌‌های تفرقه افکن را با افشاگری و خنثی کردن توطئه‌‌های آن‌‌ها از جامعه اسلامی کوتاه کرد.

آستان مقدس حضرت معصومه (س) در ترویج فرهنگ فاطمی و علوی با الهام از آموزه‌‌های عاشورا چه وظیفه و جایگاهی را عهده‌دار است؟

این آستان مقدس در ترویج فرهنگ فاطمی و معنوی برگرفته از عاشورا وظیفه مهمی را بر عهده دارد و تلاش می‌‌کند، در راستای اهداف هجرت و استقرار کریمه اهل بیت (ع) در شهر مقدس قم حرکت کند؛ زیرا بدون تردید حضرت معصومه (س) طی نامه‌‌ای از جانب برادر و در پوشش زیارت ثامن الحجج (ع) به ایران آمده و در قم مستقر شدند و سپس در همان شهر از دنیا رفتند.

یعنی با این هجرت و حرکت بی‌‌تردید هدفی دنبال شده که آن انتقال فرهنگ ناب شیعه از طریق فردی از اهل بیت (ع) همچون حضرت معصومه (س) به مردم منطقه است، این یعنی امام هشتم (ع) در پایتخت حکومت آن روز و حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، وظیفه انتقال مکتب اهل بیت (ع) از جمله فرهنگ عاشورا را بر عهده داشتند.

از این رو، آستان مقدس آن حضرت (س) با شناسایی اهداف اهل بیت (ع) از طریق نشریات، سایت‌‌ها، سخنرانی‌‌ها، درس‌‌های مراجع عظام، برنامه‌‌های متنوع مخصوص خواهران و برادران در ایام مختلف و در انعکاس گوناگون سمعی و بصری به مخاطبان و مجاوران خود این فرهنگ ناب را منتقل می‌‌کند و امروزه علاوه بر انتقال فرهنگ اهل بیت (ع) به مردم ایران، در مراسم و به اشکال گوناگون معارف معصومان (ع) را به زائران غیرایرانی که به این آستان مقدس مُشرّف می‌‌شوند، منتقل می‌‌کند.

منبع: qudsonline.ir