تاریخ: ۱۳۹۵/۸/۵
پاسخ به چند سؤال در مورد امام سجاد علیه السلام
چگونه امام باقر از اولین سخن امام زمان هنگام ظهور با خبر است؟ چگونه امام سجاد به هنگام حمله سپاهیان یزید به خیمه گاه امام حسین جان سالم به در برد؟ صحیفه سجادیه چه زمانی توسط امام سجاد نوشته شده؟ چرا امام سجاد در واقعه بعد کربلا در خصوص زنده نگه داشتن ماجرا نقش...

 

 
 
 
متن سؤال: چگونه امام باقر از اولین سخن امام زمان هنگام ظهور با خبر است؟ چگونه امام سجاد به هنگام حمله سپاهیان یزید به خیمه گاه امام حسین جان سالم به در برد؟ صحیفه سجادیه چه زمانی توسط امام سجاد نوشته شده؟ چرا امام سجاد در واقعه بعد کربلا در خصوص زنده نگه داشتن ماجرا نقش کمرنگی نسبت به حضرت زینب داشت؟ چرا امام سجاد زیاد دعا می‌کرد؟

پاسخگو: احمد منتظری

با سلام خدمت شما پرسشگر محترم

1) همه معصومین علیهم‌السلام در جریان کیفیت ظهور امام عصر (عج) بوده‌اند و برای نمونه، از امام باقر علیه‌السلام سخنانی در کیفیت ظهور حضرت حجت (عج) بیان شده است و همه معصومین علیهم‌السلام از کیفیت کارشان خصوصاً از چگونگی ظهور حضرت حجت (عج) با خبر بوده‌اند. آن هم از طریق اخباری که از شخص رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به ائمه علیهم‌السلام رسیده است.

بر اساس روایات، محل ظهور حضرت و اعلام آن به جهانیان، مکه معظمه است، در این خصوص روایات زیادی وارد شده که به یک نمونه اشاره می‌‌کنیم: امام باقر (ع) در این خصوص فرموده‌‌اند: چون امام مهدی (عج) قیام کند، به مسجد‌الحرام می‌‌رود و پشت به کعبه می‌‌ایستد و 313 مرد نزد او حاضر می‌‌شوند و نخستین سخنی که به زبان جاری می‌‌‌کند، این آیه است: «بَقِیَّةُ اللّهِ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ»، نیز بر پایه روایات دیگر، حضرت در مسجد الحرام ضمن اعلام ظهور، خود را به جهانیان معرفی و همگان را به پیروی از خود و پذیرش دین الهی دعوت می‌‌کند.

2) امام سجاد علیه‌‌السلام در هنگامه جنگ و خونریزی در کربلا، مریض و بشدت تب دار بوده است. در زمینه وضعیت جسمانی حضرت سجاد علیه‌‌السلام در روز عاشورا نقل‌‌های تاریخی متفقند که آن حضرت در این روز دچار بیماری شدیدی بودند، به صورتی که مطلقاً از امکان حضور در نبرد برخوردار نبوده و در خیمه مخصوص استراحت می‌‌کردند و حضرت زینب سلام الله علیها مرتب از ایشان پرستاری می‌‌نموده‌‌اند و حالشان طوری بوده که حتی نمی‌‌توانستند در مقابل پای پدر بایستند.

3) زحمات 35 ساله امام سجاد (ع) و عصر پر از اختناق ایشان را بر آن می‌دارد تا با زبان کنایه، مطالبی را در قالب دعا و موضوعات اجتماعی، تربیتی و گاهی سیاسی بیان کند و همین امر موجب تدوین کتاب صحیفه سجادیه می‌‌شود تا جریان شیعه از امام سجاد (ع) تا دوران امامت امام صادق (ع) رشد کند و شاگردان مکتب امامت به 4 هزار نفر برسد لذا این حق بزرگ امام سجاد(ع) بر شیعه کمتر مطرح شده است.

صحیفه سجادیه تنها کتابی است که سه امام معصوم در تدوین و تبیین آن نقش داشته‌‌اند از این رو امام صادق (ع) می‌‌فرماید: «هذا خط أبی و املأ جدی بمشهد منی»؛ صحیفه سجادیه به فرمایش جدم امام سجاد (ع)، با دستخط پدرم امام باقر و در حضور من در حالی‌که شاهد آن بودم نگارش شد.

صحیفه سجادیه كامله، مجموعه‌ای از 75 دعا و نیایش بوده است كه امام سجاد علیه‌السلام املا نموده و امام باقر علیه‌السلام و برادرش زید بن علی آن را در دو نسخه نوشته‌‌اند.

متوكل بن هارون ـ راوی اول صحیفه سجادیه موجود ـ می‌‌گوید: پس از سفر حج، یحیی بن زید بن علی را ملاقات كرده و او را از حزن و ناراحتی امام صادق علیه‌السلام نسبت به شهادت زید بن علی آگاه كردم و ضمناً بدو گفتم كه امام صادق علیه‌السلام فرمود كه یحیی نیز همانند پدرش كشته خواهد شد. پس از صحبت‌‌هایی (كه در مقدمه صحیفه آمده است) یحیی مجموعه‌‌ای نفیس از ادعیه امام سجاد علیه‌السلام را كه به خط جناب زید بوده است، به متوكل می‌‌سپرد تا پس از كشته شدن او به دست بنی‌‌امیه نیفتد.

متوكل این مجموعه را به امام صادق علیه‌السلام عرضه كرده و با نوشته امام محمد باقر علیه‌السلام مقابله می‌‌كند و هیچ تفاوتی بین آن‌ها نمی‌‌یابد. او از مجموعه 75 دعای صحیفه، 64 دعا را می‌‌نویسد كه در مجموعه حاضر تنها 54 دعای آن موجود است.

4) امام حسین (ع) بر اساس وظیفه الهی خویش و با هدف احیای اسلام و جلوگیری از انحراف در دین و برای زنده نمودن سنت نبوی و روشن نمودن این قضیه که اسلام راستین غیر از آن اسلامی است که بنی امیه در جامعه مطرح کرده‌اند، قیام نموده و برای همیشه تاریخ، روشن کرد که مکاتب و مذاهب خارج از مسیر اهل بیت باطل است.

 

آن حضرت با قربانی کردن خود و بهترین یارانش در این راه، هدف خود را به آیندگان درس داده و نشان داد که فرزند رسول خدا و معیار حق و اسلام و قرآن است و بنی امیه و سایر خلفا همه از مسیر حق خارج هستند.

در حقیقت هدف امام پاسداری از امامت بود که امام سجاد (ع) با مواضع خاص که با توجه به شرایط خاص زمان خود این هدف امام را محافظت نمود و استمرار مسیر هدایت را با امامت استوار نمود و تمام اهداف قیام امام حسین (ع) را در دوره اسارت و پس از آن تبیین نمود.

برای رهایی از ذلت و بردگی و بازیابی عزت و آزادگی و فراهم ساختن زمینه یک انقلاب ریشه‌‌دار و بنیادی در سطح گسترده بر ضد بیداد و اختناق، راهی جز آگاهی و بیدارسازی مردم نیست و امام حسین (ع) برای رسیدن به این هدف مهم به امر خداوند قیام نمود. این حماسه تاریخی دو مرحله داشت:

مرحله اول: روز عاشورا

در روز عاشورا امام سجاد (ع) به سختی بیمار بود. با این وجود وقتی ندای 'هل من ناصر' امام حسین(ع) را شنید، با آن‌‌که از شدت ضعف و ناتوانی قدرت برداشتن شمشیر را نداشت، راه میدان را در پیش گرفت. ام‌‌کلثوم خواست مانع شود.

امام سجاد (ع) فرمود: ای عمه، دست از من بردار و بگذار تا پیش روی پسر پیغمبر (ص) جهاد کنم.

حضرت سید الشهداء (ع) به خواهرش فرمود: باز دار او را تا کشته نگردد و زمین از نسل آل محمد (ص) خالی نماند.

بدین ترتیب امام زین العابدین (ع) به عنوان یک مجاهد، با وجود بیماری شدید، در جهاد شرکت جست و به عنوان مطیع مطلق ولایت به سوی خیمه بازگشت تا به گونه‌‌ای دیگر برای ادامه جهاد وارد عرصه پیکار شود.

مرحله دوم: بعد از عاشورا

این مرحله از عصر عاشورا آغاز گردید و پرچم خونین عاشورا به دست امام سجاد (ع) برافراشته شد. امام (ع) مبارزات خود را در ابعاد گسترده‌‌ای آغاز نمود و از هر فرصتی در این راستا استفاده کرد که مهم‌‌ترین آن‌ها را می‌‌توان در چند بخش زیر خلاصه کرد:

اول: خطبه‌‌های آتشین

امام سجاد (ع) برای روشنگری مردم و تبیین معارف حقه و پرده‌‌برداری از چهره منفور بنی‌‌امیه خطبه‌‌هایی ایراد فرمودند که اهم آن‌ها از این قرار است:

خطبه کوفه

امام چهارم (ع) به جمعیتی که برای تماشای اسیران آمده بودند اشاره کرد که ساکت شوند. همه سکوت کردند، آنگاه پس از ستایش خدای متعال خود را معرفی فرمود و با سخنان کوتاه و جانگداز در آن محیط اختناق و ارعاب، طوفانی به پاکرد.

خطبه امام (ع) چنان در عمق روح و جان مردم نفوذ کرد که ناگهان از هر سو صدای شیون و ندای ندامت بلند شد و مردم همگی از آن حضرت اعلام حمایت نمودند و از دشمنان آنان برائت جستند.

خطبه شام

مردم شام در اثر تبلیغات 40 ساله معاویه شناخت صحیحی از اسلام و خاندان نبوت (ع) نداشتند. امام سجاد (ع) با کلام خود در مجلس یزید و در مقر حکومت اموی غوغایی ایجاد کرد و در میان اقشار مختلف مردم چنان تحولی به وجود آورد که یزید از ترس شورش مردم، به موذن دستور داد تا اذان بگوید اما با ادامه سخنان امام (ع) فشار افکار عمومی بر یزید اوج گرفت و او مجبور شد بر خلاف مواضع قاطع قبلی، خود را تبرئه کند و مسئولیت فاجعه کربلا را به گردن ابن زیاد بیاندازد.

خطبه مدینه

هنگامی که کاروان امام (ع) به نزدیکی مدینه رسید مردم مطلع شده و به استقبال آن‌ها آمدند. امام سجاد (ع) در میان آن‌ها خطبه شورانگیزی ایراد فرمود و در ضمن آن صحنه جانگداز عاشورا و جنایات بنی امیه را بازگو کردند و با بیانات روشنگرانه خود پرده از حکومت جائر یزید برداشتند و اذهان مردم مدینه را نسبت به بنی‌امیه آگاه کردند و این زمینه‌‌ای شد که بسیاری از قیام‌‌ها بر علیه امویان در مدینه شکل بگیرد.

دوم: تبیین معارف حقه و مبارزه در قالب دعا

امام زین العابدین (ع) در محیطی که ارعاب و اختناق حاکم بود مباحث سیاسی و اصول اعتقادی را در قالب دعا بیان می‌‌فرمود که مهم‌‌ترین آن‌ها مساله امامت و رهبری حقیقی جامعه اسلامی و غصب و تصاحب آن توسط حکام جور بود.

سوم: برخورد و مبارزه با علمای درباری

اینان کسانی بودند که فکر و ذهن، مردم را به سوی بنی‌امیه جهت می‌‌دادند و آنان را با وضعی که بنی‌امیه خواستار آن بودند تا در جامعه حاکم باشد، عادت می‌‌دادند و افکار ناشایست و فرهنگ نادرست اموی را در قالب اسلام به خورد مردم می‌‌دادند. به عنوان مثال برخورد شدید امام (ع) با 'محمد بن مسلم زهری' محدث برجسته درباری است.

چهارم: زنده نگه داشتن یاد و خاطره عاشورا

واقعه عاشورا در افکار عمومی برای حکومت اموی بسیار گران تمام شد و مشروعیت آن را زیر سوال برد اما برای اینکه این فاجعه عظیم، فراموش نشود امام با گریه بر شهیدان و زنده نگه داشتن خاطره آنان، مبارزه منفی را به صورت گریه ادامه داد.

شکی نیست که این اشک‌‌های سوزان ریشه عاطفی داشت اما چگونگی برخورد آن حضرت با این موضوع اثر و نتیجه سیاسی داشت و یادآوری مکرر قضیه کربلا نمی‌‌گذاشت ظلم و جنایات حکومت بنی‌‌امیه از خاطره‌‌ها فراموش شود.

بنابراین سیدالشهداء (ع) حماسه بزرگی در روز عاشورا و در زمین کربلا خلق نمود و امام سجاد (ع) این حادثه تاریخی را از قید زمان و مکان رها نمود و شعار 'کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا' را جاودانه ساخت.

پنجم: تربیت شاگردان و اصحاب خاص

امام سجاد در کنار مبارزات منفی برای زنده نگه داشتن خاطره عاشورا به تربیت شاگردانی خاص پرداختند که هر یک از آن‌ها حافظ دستاوردهای مکتب عاشورا و امامت بودند.

5) امام سجاد (ع) بعد از عاشورا 35 سال در شدیدترین فشارهای حکومتی زندگی کرد و اهداف و خواسته‌های خویش را در قالب دعا بیان فرموده است از بس که سخت گیری زیاد بوده است.

موفق و پیروز باشید.

منبع: سایت ایپرسش