تاریخ: ۱۳۹۴/۹/۳۰
پاسخ به چند سؤال در مورد یلدا
شب های طولانی زمستان و شب یلدا فرصت خوبی است که انسان به فکر و اندیشه بپردازد و اعمال روزانه خود را در کفه ای از ترازو قرار دهد و محاسبه کند و ببیند آیا اعمال او مستحق پاداش است یا کیفر، آیا به عدالت رفتار کرده یا نه آیا حقوق دیگران را رعایت کرده یا ... و بررسی هزاران حقوق و...

پرسشگر: سلام. اینکه ایرانی ها میدونستن شب یلدا چند ثانیه طولانی هست... نشان از چیست؟؟ حالا اگه قرآن گفته بود در بوق میکردین و جار می زدین! ببخشین از دوست های خوابگاه گفت.

پاسخگو: حسین شراهی

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم

قرآن به حد کافی اعجاز علمی دارد و نیازی به مسائلی از این دست نیست. مطالبی از این دست که جز فرافکنی و انتقام جویی های شخصی به دنبال نیست و اساساً سوال محسوب نمی شود نیازمند پاسخ نخواهد بود.

موفق و پیروز باشید.

پرسشگر: با سلام و عرض احترام خدمت شما پاسخگوی گرامی. آیا تبریک شب یلدا در ماه صفر و یا قبل از اربعین حسینی، صحیح است یا نه؟ تبریک ولادت امام محمد باقر (ع) که در 3 صفر است چه طور؟ با تشکر فراوان!

پاسخگو: سید محمدعلی واعظ موسوی

سلام پرسشگر محترم

تبریک گفتن ولادت ائمه علیهم السلام و یا تبریک گفتن شب یلدا اشکالی ندارد. موفق باشید.

پرسشگر: سلام علیکم. شب یلدا چه شبی است؟ چه پیشینه ای دارد و آیا منافاتی با اسلام ندارد و چون متقارن است با ماه صفر چه باید بکنیم و در کل جامع و کامل توضیح دهید. هرچه زود تر...التماس دعا.

پاسخگو: حسن حسینی یار

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم

نکته یکم: شب یلدا احیا کننده سنت حسنه صله رحم در میان خانواده های ایرانی است.

نکته دوم: یلدا نخستین شب زمستان و طولانی ترین شب سال است که ایرانی ها از دوران باستان و در یک رسوم کهن و دیرینه این شب را جشن می گیرند و در این هوای سرد و یخبندان زمستان، شادی و نشاط را به خانه های خود آورده و منازل خود را با حضور فامیل ها و دوستان گرم می کنند.

نکته سوم: این شب آغاز شب های طولانی در فصل زمستان است که والدین باید این فرصت را مغتنم شمرده از آن در جهت بهبود پیوند خانوادگی و تقویت معنویت در بین فرزندان بهره ببرند.

نکته چهارم: در این عصر که دغدغه ها و مشکلات زندگی ماشینی انسان ها را با وجود قرب مکانی از یکدیگر دور کرده و جمع های خانوادگی کمتر تشکیل می شود از این شب برای در کنار هم بودن کمال استفاده را ببرند و از نصایح و تجربیات زندگی بزرگترهای فامیل بهره مند شوند.

نکته پنجم: یلدا سنتی است که با اصول اسلامی سازگاری خوبی دارد و منجر به احیای یک سنت صله ارحام نیز می شود، سنتی که در دین مبین اسلام به آن بسیار تاکید و انجام آن موجب طولانی شدن عمر انسان شمرده شده است.

نکته ششم: شب های طولانی زمستان و شب یلدا فرصت خوبی است که انسان به فکر و اندیشه بپردازد و اعمال روزانه خود را در کفه ای از ترازو قرار دهد و محاسبه کند و ببیند آیا اعمال او مستحق پاداش است یا کیفر، آیا به عدالت رفتار کرده یا نه آیا حقوق دیگران را رعایت کرده یا ... و بررسی هزاران حقوق و مسائلی که به دیگران مربوط می شود.

نکته هفتم: یکی از مسائلی که جزء سنن ما ایرانیان است و منافاتی با دینمان ندارد آئین شب یلدا است ولی از هر نوع رفتار و گفتاری که حرام است و یا زمینه بی حرمتی و بی احترامی به ساحت مقدس امامان معصوم علیهم السلام است باید دوری شود.

موفق و پیروز باشید.

پرسشگر: آیا اسم های آزاده و یلدا از القاب حضرت فاطمه زهرا است.

پاسخگو: احمد ربانی اصل

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

نام های حضرت: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدثه، زهراء.
القاب: لقب‌های فاطمه زهرا فراوان است که قسمت کمی از آن به این صورت است: انسیه، بتول، تقیه، حبیبه، حُرَّة، حوراء، حوریه، راکعه، رشیده، رضیه، ریحانه، زهره، ساجده، سعیده، سیده، شهیده، صابره، صادقه، صدوقه، طیبه، عارفه، عالیه، عذراء، عزیز، علیمه، عدیله، فاضله، فریده، کریمه، کوثر، کوکب، مبشره، محموده، مطهره، معصومه، ملهمه، ممتحنه، منصوره، موفقه، مهدیه، مؤمنه، ناعمه، نقیّه، والهه، وحیده، انسیة، نوریة، حانیة، رحیمة، رشیدة، محترمة، صابرة، سلیمة، صفیة، حدیثه، محتشمة، جلیلة، حکیمة، فهیمة، حنانة.

کنیه‌ها: کنیه، برای تعظیم و تکریم اشخاص به کار می‌رود. حضرت فاطمه‏ زهرا کنیه‌های زیادی دارد، که تعدادی از آن ها بدین صورت است: اُمّ ‏الحسن اُمّ ‏الحسین اُمّ ‏المحسن اُمّ ‏الأئمة اُمّ ‏أبیها اُمّ‏ الخیرة اُمّ ‏المؤمنین اُمّ ‏الأخیار اُمّ‏ الفضایل اُمّ ‏الأزهار اُمّ‏ العلوم اُمّ‏ا لکتاب اُمّ‏ الأسماء
ان شاءالله عاقبت بخیر بشوید. التماس دعا.

منبع: سایت ایپرسش