تاریخ: ۱۳۹۵/۸/۲۳
پیاده روی اربعین؛ تجلی گاه اتحاد امت اسلام
حماسه پیاده روی مردمی اربعین دارای سه پیام مهم در ابعاد جهانی است؛ نخست پیام انسانی این حرکت است که نشان می ‌دهد، شیعیان و محبان سیدالشهدا (علیه ‌السلام) به تأسی از ایشان در مسیر تحقق عدالت و مبارزه با ظلم گام برمی دارند و در برابر ظالمان و جنایتکاران، تن به ذلت...

 
 
 
 

پیاده روی پرشور و حماسی اربعین سید و سالار شهیدان، چند سالی است که به لطف پروردگار و عنایت اهل بیت (علیهم السلام) به یک حرکت عظیم جهانی تبدیل شده که بنا بر برخی آمار، 20 تا 25 میلیون نفر از جمله شیعه و سنی و حتی پیروان برخی ادیان و مذاهب دیگر، خود را به کربلای معلی می ‌رسانند و در اربعین عزای سید و سالار شهیدان بر سر و سینه می ‌زنند.

پیش از هر چیز باید توجه داشت، حماسه پیاده روی مردمی اربعین دارای سه پیام مهم در ابعاد جهانی است؛ نخست پیام انسانی این حرکت است که نشان می ‌دهد، شیعیان و محبان سیدالشهدا (علیه ‌السلام) به تأسی از ایشان در مسیر تحقق عدالت و مبارزه با ظلم گام برمی دارند و در برابر ظالمان و جنایتکاران، تن به ذلت و خواری نمی دهند.

دوم ناظر به پیام دینی و اسلامی این حرکت است و آن هم این که شیعه و سنی در کنار هم و در سایه وحدت اسلامی در این حرکت بی ‌نظیر تاریخ، حضور می‌ یابند و بدین طریق اتحاد و همدلی خود را به برکت نام و یاد اهل بیت (علیهم السلام( به دنیا نشان می ‌دهند.

سوم هم پیام ویژه شیعیان و محبان اهل بیت (علیهم ‌السلام) است که اعلام می ‌دارند، در اقامه عزای اربعین حسینی و تأسی به شور و شعور حسینی برآمده از مکتب سیدالشهدا (علیه ‌السلام) هیچ گاه غافل نبوده و نیستند و سال به سال بر شکوه و عظمت این مراسم می ‌افزایند.

مساله مهمی که وجود دارد، این است که باید مراسم اربعین حسینی و این پیاده ‌روی باشکوه را طوری در دنیا به نمایش بگذاریم که به جلوه مهمی از وحدت مسلمین و نیز مودت و برادری میان آنان تبدیل شود و همان طور که علما و مراجع عظام تقلید نیز فرموده‌ اند، باید مراقب باشیم، طوری نباشد که سبب سوء استفاده دشمنان شود. در واقع باید این حماسه به گونه ای معرفی شده و جلوه داده شود که هم شعایر حسینی به سراسر عالم اعلام شود و هم این که سبب تقویت وحدت مسلمین پیرامون محور محبت اهل بیت (علیهم السلام) و شخص سیدالشهدا (علیه ‌السلام) شود. گرچه در سال‌ های اخیر داعش و دیگر گروه‌ های تروریستی و تکفیری، تهدید به بمبگذاری در مسیر پیاده روی اربعین و یا در کربلا داشته ‌اند، اما به لطف الهی و به دلیل شور و شوق بالای همه محبان اباعبدالله الحسین (علیه ‌السلام) نه تنها این تهدیدها سبب کم رونق شدن مراسم اربعین نشده، بلکه آن را پر رنگ تر از قبل هم کرده است.

از سویی باید توجه داشت، یکی از برکات و دستاوردهای همین مراسم بزرگ اربعین، پیروزی‌ های پی در پی جبهه مقاومت اسلامی در منطقه و بویژه کشور عراق است که ان شاء الله در روزهای آینده شاهد آزادی کامل موصل و پاکسازی این کشور شیعی از لوث وجود اشرار تکفیری باشیم که در خدمت سیاست اسلام هراسی غرب و آمریکا و صهیونیست‌ ها هستند.

نکته مهم دیگر در این زمینه آن است که پیاده‌ روی اربعین در شرایط کنونی یکی از مصادیق بارز تعظیم شعایر است که رعب و وحشت در دل کفار و منافقین و دشمنان اسلام و شیعه می‌ اندازد و هم این که به تقویت دل ‌های مسلمین و شیعیان و طرفداران جبهه حق کمک می‌ کند.

ان شاء الله همه کسانی که توفیق حضور در این مراسم معنوی را می‌ یابند، نخست نایب الزیاره دیگرانی باشند که به هر دلیل این توفیق را به دست نیاورده اند و دوم این که با رفتار درست و فعالیت‌ های مطلوب فرهنگی، نماینده شایسته ای برای ایران اسلامی و همه شیعیان باشند تا روز به روز شاهد رشد و توسعه توأمان شور و شعور حسینی باشیم.

آیت ‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه‌ کشور

منبع: قدس آن لاین