تاریخ: ۱۳۹۵/۹/۳
راه پیمایی اربعین حرکت عشق و ایمان و از مظاهر شعائر الله است
این کسانی که این راه را طی کردند و این حرکت عاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام می دهند، واقعاً دارند حسنه ‌ای را انجام می دهند. این یک شعار بزرگ است، لا تُحِلّوا شَعائِرَ الله، این بلاشک جزو شعائرالله است. جا دارد که امثال بنده که محرومیم از این‌جور حرکت ها...

 
 
 
 
 

به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی (ع) و راه پیمایی عظیم مسلمانان در این روز به سمت کربلای معلی، پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) فرازهایی از بیانات ایشان به مناسبت این همایش عظیم فرهنگی اعتقادی را منتشر کرده است، که از نظرتان می گذرد:

پیاده ‌روی اربعین؛ حرکت عشق و ایمان

این روزها روزهای نزدیک به اربعین است. پدیده ‌ی بی‌ نظیر و بی ‌سابقه ‌ای هم در این سال های اخیر به ‌وجود آمده و آن، پیاده‌ روی میان نجف و کربلا یا بعضی از شهرهای دورتر از نجف تا کربلا است؛ بعضی از بصره، بعضی از مرز، بعضی از شهرهای دیگر، پیاده راه می ‌اُفتند و حرکت می کنند. این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ ما هم از دور نگاه می کنیم به این حرکت، و غبطه می خوریم به حال آن کسانی که این توفیق را پیدا کردند و این حرکت را انجام دادند:

گرچه دوریم به یاد تو سخن می گوییم‌/ بُعد منزل نبوَد در سفر روحانی

شعار بزرگ الهی

این کسانی که این راه را طی کردند و این حرکت عاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام می دهند، واقعاً دارند حسنه ‌ای را انجام می دهند. این یک شعار بزرگ است، لا تُحِلّوا شَعائِرَ الله، این بلاشک جزو شعائرالله است. جا دارد که امثال بنده که محرومیم از این‌جور حرکت ها عرض بکنیم که «یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً». همان ‌طور که عرض کردیم، این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باورهای راستین، تحریک ‌کننده و عمل ‌کننده است؛ هم عشق و محبّت. تفکّر اهل‌ بیت و تفکّر شیعی همین‌ جور است؛ ترکیبی است از عقل و عاطفه، ترکیبی است از ایمان و عشق؛ ترکیب این دو. این آن‌ چیزی است که در سایر فِرَق اسلامی، خلأ آن محسوس است؛ سعی هم می کنند گاهی به یک نحوی این خلأ را پُر کنند، [امّا] نمی شود؛ چه کسی مثل خاندان پیغمبر - این عناصر برجسته، ممتاز، نورانی، ملکوتی- وجود دارد در بین معتقَداتِ شُعبِ دیگرِ اسلامی، که این‌ جور مردم به آن ها عشق بورزند، با آن ها تعامل کنند، با آن ها حرف بزنند، به آن ها سلام کنند و از آن ها ان‌ شاء الله جواب بشنوند؛ چه‌ کسی دیگر وجود دارد؟ این است که این یک فرصتی است در اختیار پیروان اهل‌ بیت؛ این زیارت ائمّه (علیهم ‌السّلام)، این معاشقه ‌ی معنوی با این بزرگواران، این زیارت های سرشار از مفاهیم عالی و ممتاز که در اختیار ما است.

فرصتی که باید مغتنم شمرد

این حرکت عظیمِ مردم از ایران، از کشورهای دیگر اسلامی، از هند، از اروپا، حتّی از آمریکا و کشورهای دیگر، از راه‌ های دور، افرادی می ‌آیند در این راه‌پیمایی شرکت می کنند؛ دو روز، سه روز بیشتر یا کمتر - در این راه، پای پیاده حرکت می کنند؛ مردم عراق هم انصافاً با کمال بزرگواری و محبّت پذیرایی می کنند از این ها؛ خیلی حرکت عظیم و پرمعنا و پرمغزی است و کسانی که موفّق می شوند باید مغتنم بشمارند.

بزرگ ‌ترین گردهمایی عالم

امسال شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمان ها -البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ ها هم بودند- که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آن هایی که دارند مسائل اسلامی را رصد می کنند.

نماد عزّت اسلامی

من همین‌ جا مناسب می دانم و لازم می دانم به ‌مناسبت یاد از آن اجتماع عظیم، از دولت عراق، ملّت عراق، عشایر عراق که در این آزمون بسیار مهم فداکاری کردند، خدمت کردند، کَرم و بزرگواری نشان دادند، تشکّر کنم. حادثه ‌ی عجیبی بود حادثه‌ ی امسالِ(۲) اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل ‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد!! وقتی حتّی جسم ها در کنار هم قرار می گیرد، این‌ جور انعکاس پیدا می کند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّت های مسلمان -سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع- با یکدیگر دل هایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوء ظن نداشته باشند، سوء نیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت.

نمونه ارتباط دوستانه دو ملت ایران و عراق

راه‌پیمایی مراسم روز اربعین یک نمونه از این ارتباط دوستانه [دو ملت ایران و عراق] است به‌گونه ‌ای که مردم عراق در پذیرایی از زائران ایرانی، از انفاق و محبت و ارادت چیزی کم نمی ‌گذارند. مسئولان دو کشور ایران و عراق، باید از این فضا و فرصت برای منافع دو کشور بیشترین استفاده را بکنند.

مهمان ‌نوازی مردم عراق از زائران اربعین حسینی

میهمان ‌نوازی و کَرَم در استقبال از زائران اربعین حسینی یکی دیگر از صفات ممتاز مردم عراق است. این رفتار عاشقانه ‌ی معنوی در دنیای امروز مادی بسیار مهم و قابل توجه است و هنوز به ‌درستی عمق این فضیلت مردم عراق شناخته نشده است.

رعایت مقررات و ضوابط در سفر اربعین

البتّه این عرایض ما موجب نشود که بعضی ‌ها خارج از مقرّرات بخواهند بلند شوند راه بیفتند و حرکت کنند؛ نه، طبق همان مقرّراتی که دولت اسلامی معیّن کرده است؛ خب، دوستان ما در دولت نشسته ‌اند فکر کرده ‌اند، مقرّراتی و ضوابطی برای این کار در نظر گرفته‌ اند، این ضوابط حتماً مراعات بشود؛ جوری نباشد که کسانی خارج از این ضوابط بگویند «برویم همین‌ طور حرکت کنیم، سر به بیابان بگذاریم -مثلاً- برویم»، این‌جوری مطلوب نیست؛ این ضوابط را حتماً بایستی رعایت کنند.