تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۲۲
حجت الاسلام والمسلمین حائری تشریح کرد؛ آخرین تولیدات مؤسسه دائره المعارف فقه | انتشار 41 جلد از موسوعه فقه شیعه
رییس مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع) در تشریح آخرین فعالیت های این مؤسسه از تولید 41 جلد موسوعه فقه شیعه و 11 جلد موسوعه فقه مقارن برداد.
مراسم معارفه رییس جدید مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع)  امروز در سالن نشست های این مرکز در قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا حائری رییس جدید مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع) در این نشست تصریح کرد: در درجه اول بر خود لازم می‌ دانم از رهبر معظم انقلاب به دلیل حسن اعتمادی که به من داشتند و بنده را لایق تحمل این بار سنگین دانستند و امر فرمودند که مدیریت این بنیاد را بر دوش بگیرم کمال تشکر و سپاس گذاری را داشته باشم و انشاءالله بتوانیم به آنچه دغدغه های ایشان در این زمینه بوده است برسیم و سرباز همیشه پا در رکاب باشیم.

وی در ادامه با تأکید بر این که خداوند متعال در قرآن کریم در آیه نفر دو مطلب را مورد تأکید قرار داده است، گفت: این دو مطلب یکی تفقه و دیگری تبلیغ است، بنابراین حوزه های علمیه دو کار اساسی دین شناسی و ارائه دین به جامعه را برعهده دارند.

رییس مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامیادامه داد: قرائت های زیادی از دین در جامعه وجود دارد، اما قرائت صحیح از دین چیست؟ از چه کسی باید پرسید؟ صاحب دین باید آدرس بدهد که کدام قرائت صحیح است، همچنانکه اگر یک دانشمند نظریه علمی را ارائه کند بهترین کسی که می‌ تواند در مورد آن نظریه توضیح بدهد خود او و کسی است که او معرفی می کند.

وی یادآور شد: صاحب دین آدرس داده است که دین خود را از قرآن و عترت بگیرید، قرائتی از دین صحیح است که به هر دوی این ها توجه داشته باشد؛ روایت صحیحه ای داریم که در فهم قرآن و در تفسیر قرآن باید به اهل بیت(ع) مراجعه کرد تا جایی که اگر تفسیر صحیحی از اهل بیت(ع) به دست ما رسیده باشد از ظهور آیه دست برمی داریم.

حجت الاسلام والمسلمین حائری با بیان این که حجیت ظواهر قرآن هنگام نبودن تفسیر از جانب معصومین است، گفت: دین یک زیربنا دارد که عقاید است و یک روبنا و بدنه دارد که فقه است و این بدنه را هم باید از اهل بیت(ع) گرفت چون پیامبر به ما این گونه آدرس داده است که در آن ضلالت و گمراهی راه ندارد.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: ایده این مؤسسه از بیش از 30 سال پیش در ذهن من هم بود، بعد از انقلاب دیدیم که در شیعه فقه به صورت موسوعه و به زبان روز درنیامده است که من ایده را به خدمت حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی مطرح کردم، ایشان نیز این پیشنهاد را به رهبر معظم انقلاب دادند و رهبری معظم نیز با این کار موافقت کردند.

رییس مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع)با اشاره به این که مرحوم حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی در انجام این کار زحمات بسیار زیادی کشیدند، گفت: شروع برنامه ها بسیار سخت بود تا جایی گاهی بر سر یک سطر ساعت ها وقت می‌ گذاشتیم ولی ایشان عنایت داشت تا جایی که امکان داشت بررسی نهایی مقالات را خودشان برعهده بگیرد با این که مشاغل زیادی برعهده داشتند.

وی یادآور شد: الان یک سفره آماده ای فراهم شده ولی نیازمند تکمیل است که مانند شروعش سخت و دشوار نیست، کارها روی روال است و گروه ها نیز مشغول کار هستند و خود موسوعه فقهی نیز 41 جلدش چاپ شده و پیش بینی می‌ شود که بین 85 تا 90 جلد برسد.

حجت الاسلام والمسلمین حائری تصریح کرد: در کنار این کار اصلی کارهای دیگری وجود دارد که آنها هم از اهمیت زیادی برخوردار است، از جمله آن موسوعه فقه اسلامی مقارن شیعه و سنی است که شاید مشتری این مورد در بازار  بیشتر باشد که تا به حال 11 جلد چاپ شده و ان شاءالله امیدواریم تا 25 جلد برسانیم.

وی با اشاره به معجم بندی کتاب های مرحوم شیخ طوسی در این مؤسسه بیان داشت: شما اگر می‌ خواهید ببنید مثلا شیخ طوسی در مورد اجاره چه حرف هایی زده است به این اثر مراجعه کرده و این کتاب شما را کمک می‌ کند که در شش جلد آماده شده است؛ کار دیگر معجم فقه جواهر است که آن هم شش جلد است.

رییس مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع) ادامه داد: کتاب فرهنگ فقه نیز شش یا هفت جلد به صورت فارسی منتشر شده که برای دانشگاهیان بسیار مفید است که نیت داریم عربی آن را هم بنویسیم، همچنین «جواهر الکلام فی ثوبه الجدید» نیز تدوین شده که در هر مسأله نظر نهایی صاحب جواهر به صورت متن آمده و در پایین اقوال و مناقشات و نقض و ابرام ها آمده است که همگی از عبارات خود صاحب جواهر است که در 22 جلد آماده شده و در بازار موجود است.

حجت الاسلام والمسلمین حائری یادآور شد: یک سری از کارها نیز در ایده است که باید انجام بگیرد؛ اولا یک موسوعه اصولی هم باید داشته باشیم، اصول فقه را هم به صورت موسوعه در بیاوریم چون اصول فقه علم منطق فقه است که روش صحیح استدلال فقهی را ارائه می‌ دهد.

وی با بیان این که گاهی در مورد اهمیت علم اصول حرف های نادرستی زده می شود، گفت: کم جلوه دادن اهمیت مباحث اصولی مایه تأسف است، چراکه بدون اصول، اجتهاد و فهم فقه ممکن نیست، این ها از مبادی فقه است و کسی که اصول را خوب نخوانده باشد استدلالات ناقصی خواهد داشت و فقه او جواهری نخواهد بود.

رییس مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(ع) افزود: یکی دیگر از کارهایی باید حتما انجام بگیرد مطرح کردن فقه به صورت نظام است، نظام اقتصادی، نظام سیاسی، نظام اجتماعی، نظام فرهنگی اسلام بر طبق مذهب اهل بیت(ع) باید تدوین شود، شبیه کاری که عالم وارسته و فقیه بزرگ شهید صدر در «اقتصادنا» انجام دادند؛ بیش از نیم قرن از تألیف اقتصادنا می‌ گذرد و ایشان در مقدمه می‌ گوید این قدم اول است که من برمی دارم و امیدواریم محققان بعدی قدم های بعدی را بردارند، اما هنوز در جهان اسلام کتابی در سطح این کتاب در موضوع اقتصاد نوشته نشده است.

وی در پایان عنوان کرد: معتقدیم اسلام دارای علم اقتصاد نیست همچنانکه فیزیک و شیمی و طب هم ندارد ولی مکتب اقتصادی دارد یعنی آنچه سزاوار است انجام بگیرد؛ علم آنچه واقع است را می‌ گوید ولی اسلام می‌ گوید چه چیزی سزاوار است که باشد.