تاریخ: ۱۳۹۹/۵/۲۸
چرایی قیام عاشورا در «مقتل نوجوان»
کتاب «مقتل نوجوان» که در چند روز اخیر منتشر شده بود، با استقبال مخاطبان به چاپ دوم رسید.
کتاب «مقتل نوجوان»، نوشته علی شعیبی از جمله تازه‌ترین آثار منتشر شده در زمینه عاشورا و قیام امام حسین(ع) است که با استقبال مخاطبان، در کمتر از یک هفته به چاپ دوم رسید.

شعیبی در این اثر که با بهره‌گیری از منابع مختلف و مقاتل متعدد نوشته شده، تلاش کرده است تا در پنج فصل زندگی و زمانه اباعبدالله الحسین(ع) را برای مخاطب نوجوان خود ترسیم کند. او از زمان تولد امام(ع) و احادیث و روایات مربوط به آن زمان آغاز کرده و در ادامه به دوران کودکی ایشان پرداخته است. بررسی چرایی وقوع قیام عاشورا از منظر تاریخی بعد دیگر کتاب است که شعیبی در آن کوشیده تا با زبانی روایی و نه تاریخی صرف، علت این قیام و زمینه‌های تاریخی آن را ترسیم کند.

در سال‌های اخیر آثار متعددی در زمینه عاشورا برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده است، اما با نگاهی به آثار منتشر شده در می‌یابیم که بخش قابل توجهی از آثار نوشته شده توان پاسخگویی به پرسش‌های نوجوان امروز را ندارد و عمدتاً از یک بُعد به ماجرای عاشورا نگاه می‌کنند. مزیت کتاب شعیبی بر بسیاری از آثار این است که او به ابعاد مختلفی از قیام اباعبدالله(ع) پرداخته است.

مطالعه این کتاب در خیمه‌ها و در خانواده‌ها، برای نوجوانان، معرفت‌افزا و تقویت‌کننده ایمان و عشق به سالار شهیدان و راه شهادت بوده و باعث افزایش کینه و نفرت به یزیدیان تمام تاریخ می‌شود. نمونه آن در این زمان، آمریکا و اسرائیل و تکفیری‌های جهان اسلام هستند که در کشتار مسلمانان مظلوم شمر گونه عمل می‌کنند.

این کتاب را مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت در 112 صفحه رقعی با گرافیک زیبا و در عین حال با نشانه عزا و شهادت با طراحی امیروحید سعیدی‌فر، با قیمت 18 هزار تومان منتشر کرده است. علاقه‌مندانی که این کتاب را برای هدیه به نوجوانان در هیئت‌ها، تهیه می‌کنند با نامه هیئت از تخفیف 35درصدی برخوردار می‌شوند.