تاریخ: ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
به همت اداره مبلغان خواهر دفتر تبیلغات اسلامی خراسان رضوی دوازدهمین همایش کوثر هدایت برگزار شد
با استعانت از درگاه ایزد متعال، اداره امور مبلغان خواهر دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوي دوازدهمین همایش کوثر هدایت را با هدف معاصر سازي الگوهاي رفتاري حضرت زهرا سلام الله علیها، با عنوان" فرهنگ فاطمی در آیینه ی فضای مجازی" ویژه خواهران مبلغ ‌شبکه‌ی تبلیغی شرق کشور برگزار کرد.

این همایش به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تمام برنامه های مخاطب محور در سراسر کشور در سال 98 برگزار نشد و پس از گذشت یک سال، درتاریخ 25بهمن ماه سال جاري ساعت 15 تا 17 همزمان با شروع ماه مبارک رجب، به صورت مجازی و آنلاین و با حضور 160 نفر از مبلغان مشهد و شهرستان های خراسان رضوی، جنوبی وشمالی برگزار شد.

"واکاوی سبک زندگی و مدیریت فضای مجازی در دوران کرونا و پساکرونا" موضوع همایش دوازدهم می بود که حجت الاسلام دکتر احمد کوهی مدرس و آینده پژوه و سرکار خانم دکتر مریم اردبیلی پزشک و آینده پژوه در حوزه مسائل زنان و خانواده به عنوان سخنرانان همایش به بررسی آن پرداختند.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعودی ریاست دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با ذکر حدیثی از امام جعفر صادق علیه السلام به مقام شامخ حضرت زهرا علیها سلام اشاره کرد و گفت: امام صادق علیه السلام فرموده اند: مَنْ عَرَفَ فَاطِمَةَ حَقَّ مَعْرِفَتِهَا فَقَدْ أَدْرَک لَیلَةَ الْقَدْرِ. هر کس به شایستگی و بایستگی نسبت به مقام حضرت زهرا ادراک و معرفت وجودی بیابد عظمت و ارزش شب قدر را دریافته است.

وی گفت: طبق این حدیث شریف یکی از مهم ترین دستورالعمل ها برای تحقق مدیریت شایسته یک زندگی در راستای یک عمر، آشنایی با مقام شامخ حضرت زهرا سلام الله علیها ست. اگر ما به راستی نسبت به مقام حضرت زهرا ادراک پیدا کردیم برابر با شب قدر و  یک عمر وجودی است و آن یک الزام دارد: عرفان در حد معرفت صحیح در شکل و حداکثری آن است.

دکتر مسعودی با اشاره به این نکته که بر اساس این ادراک، انتقال آگاهی به جامعه مخاطب اهمیت زیادی دارد و این امر، وظیفه جامعه روحانیت و حوزه های علمیه است. از طرفی شایستگی وجودی برای انتقال معرفت نیز باید داشته باشیم و باید شخصیت های متقی و تزکیه شده به این امور بپردازند.

وی ضمن بیان این مطلب که اگر ما امروز از امام خمینی یاد می کنیم امامی را می گوییم که فرزند اهل بیت علیهم السلام است و در کنار عبادات خویش، فقهی پویا برای اداره جامعه و نظریه ولایت مطلقه فقیه را عرضه داشت و به آن جامه عمل پوشاند؛  گفت: تاکید نمودن بر جنبه معنوی معصوم بدون توجه به آرمان های دنیوی ایشان ناقص است. حضرات معصومین علیهم السلام در کنار تمام ابعاد معنوی و آن جهانی به دنبال مدیریت این جهانی هم بوده اند. این تداوم مکتب اهل بیت و مکتب حضرت فاطمه صدیقه است.

ایشان به این نکته اشاره کرد که یکی از مهم ترین رسالت ها برای تحقق این مکتب ، انقلاب و آرمان های برخاسته از مکتب اهل بیت به ویژه حضرت زهرا این است که جهانی بیندیشیم و ابزارهای جهانی اندیشیدن و توسعه مکتب اهل بیت برای انسان امروز و انسان فردا را به درستی ادراک کنیم. یاد از انقلاب، امام و شهدا تداوم یاد و معرفت اهل بیت و حضرت زهرا و پیامبر علیهم السلام می باشد.

در پایان نیز تاکید کرد: ما باید اهمیت آن چه را که به عنوان فضای مجازی و حضور در عرصه سایبری و فضای مجازی است نیک درک کنیم و فقط به درون مرزهای خود و جامعه خود نیندیشیم. لازم است انسان امروز را که محتاج معنویت است، محتاج شناخت انسان کامل است، محتاج به شناخت مکتب اهل بیت و اسلام راستین است را به درستی بشناسیم و با حضور فعال خویش در این عرصه به تحقق آرمان های نهایی یک جامعه موعود کمک کنیم.

در ادامه مراسم دوازدهمین همایش کوثر هدایت سخنرانان همایش بحث خویش را آغاز نمودند.

دکتر اردبیلی با طرح این سئوال که چگونه می توانیم برای مواجهه با اتفاقاتی که در آینده رخ می دهد آماده شد، بحث را آغاز کرد.

اردبیلی ضمن توضیح نگاه منفعلانه گفت: وقتی با این پدیده ها به صورت ناگهانی مواجه می شویم، منعطف نیستیم و سرعت عمل برای تطابق با آنها نداریم به همین دلیل برای ما هر رویدادی که پیش آید فاجعه بار و مصیبت بار است لذا این نکته بسیار اهمیت دارد که اولا یک آگاهی نسبت به انواع رویدادهایی که می خواهد پیش آید داشته باشیم و دوما سعی کنیم خیلی پویا و سریع این پدیده ها و رویدادها را درک کنیم که بتوانیم بر امواج آن سوار و یک قدم به سمت آرمان ها و اهدف خود حرکت کنیم.

وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در اسفند ماه سال گذشته مبنی بر این که اگر نسبت به این رویداد (شیوع ویروس کرونا) درست عمل کنیم می توانیم این بلا را به نعمت و این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم گفت: این یک نوع نگاه آینده نگر عمیق است.

این استاد دانشگاه ضمن بیان این مطلب که بازنگری و بازاندیشی شاید یکی از بهترین موهبت هایی است که در خلال بلایا می توانیم تجربه کنیم و داشته باشیم گفت: ایجاد تغییر و تحول در حیطه هایی از زندگی که به آن ها عادت کرده ایم کار آسانی نیست و زمانی که رویدادهای شگفت انگیز به صورت ناگهانی رخ می دهد فرصت مناسبی را  برای  تغییر و تحول ایجاد می کند. در حال حاضر با توجه به شیوع بیماری کرونا  بهترین فرصت برای طراحی تحولاتی که در حوزه تبلیغ دین نیاز داریم و هم چنین بهترین فرصت جهت جاگیر کردن این تحولات در سیستم ها به وجود آمده است.

دکتر اردبیلی با ذکر دلایلی بیان کرد ماجرای کرونا ماجرای کوتاه مدتی نیست و از سنخ  رویدادهای بلند مدت است.

دلایلی که ایشان ذکر کرد عبارت است از: تاثیرات دومینویی، تاثیرات امکان کرونایی، تاثیرات سنگ های ته جوی، تاثیرات بازیگران جدید و قواعد جدید، تاثیرات ولع جبرانی.

او برای توضیح این دلایل با تشبیه کرونا به دومینو گفت: کرونا به دلیل فاصله گذاری اجتماعی نوعی رکود اقتصادی را رقم زده است. این رکود اقتصادی می تواند بیکاری، تورم، مشکلات اقتصادی، مشکلات زنجیره تامین و مسائل دیگری را ایجاد کند. حال اگر حتی همین فردا هم کرونا ریشه کن شود  این مسائل تا مدت ها به تاثیر و تاثر خود ادامه خواهد داد و به سرعت بعد از ریشه کن شدن کرونا به سر جای اول برنمی گردد.

دلیل دیگری که دکتر اردبیلی به آن اشاره کرد این بود که در حال حاضرکرونا به یک نحوی همه حیطه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی ما را در برگرفته است. پس از ریشه کن شدن کرونا تغییراتی که معلول حادثه اولیه است تا سال ها باقی می ماند و حداقل تا یکی دو دهه جمیع جهات زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

استدلال دیگر این بود: ما نسلی هستیم که تجربه یک پاندمی را داشته ایم در نتیجه این احتمال تا آخر عمر با ما خواهد بود. ما همیشه یک سری محافظه کاری ها، پس اندازها و برنامه ریزی ها برای شرایطی مثل بحران کرونا کنار خواهیم گذاشت. نه تنها در زندگی فردی مان بلکه همه سیستمهایمان، مجموعه های دولتی و غیر دولتی حتما این را در نظر خواهند داشت.

وی در ادامه گفت: درست است که با از بین رفتن کوید 11 ما به کلاس ها، جلسات و هیئت ها و ... بر میگردیم ولی امکان هایی که با شیوع  بیماری کرونا مانند ترویج کلاسها، هیئت ها و جلسات مجازی ایجاد شد از بین نخواهد رفت و  آن امکانها در کنار ما باقی می ماند و عملکردهایی به زندگی آینده ما خواهد افزود. در این دنیای جدید روندها و پیشران های تغییر یافته ای در اثر نیروی کرونا پیش روی ما قر ار دارند که فضای کاری ما، سبک زندگی و تبلیغ را به شدت تحت الشعاع قرار خواهد داد.

در ادامه این سخنرانی حجت الاسلام دکتر کوهی بر این مطلب تاکید کردکه با شیوع بیماری کرونا اتفاقی که افتاده و می افتد یک اتفاق بلند مدت است و ما با یک عصر جدید در پسا کرونا روبرو هستیم که می تواند خیلی از اقتضائات زندگی ما را تغییر دهد.

وی گفت: گمان نکنید تغییراتی که کرونا ایجاد می کند تنها محدود به  زندگی فردی ماست بلکه خیلی تاثیرات دینی خواهد داشت و بحث تبلیغ مبلغان تغییر خواهد کرد و ما باید برای این تغییر آماده باشیم. تاثیراتی که کرونا بر جای می گذارد تاثیرات بلند مدتی خواهد بود و میتوا ند سبک تبلیغی ما را عوض کند؛ علاوه بر این، سبک دینداری مردم را نیز می تواند تغییر دهد. اگر متناسب با این تغییرات آماده نشویم و برای آنها خودمان را تنظیم نکنیم در حقیقت از زمان عقب خواهیم افتادیم.

کوهی در ادامه این بحث ضمن بیان این مطلب که برای درک نیروهای پسا کرونا باید آنها را در غالب پیشران هایی دسته بندی کنیم به توضیح پیشران پرداخت و گفت: پیشران های تغییر یعنی نیروهایی که شکل دهنده جهان پسا کرونای ما هستند. نیروهایی هستند که ایجاد تغییر می کنند و دنیای ما را عوض می کند. تناسب پیدا کردن با آن نیروها و درک آن نیروها باعث می شود ما بتوانیم فضای پیش روی خودمان را بهتر درک کنیم.

پیشرانهایی که این استاد دانشگاه معرفی کرد عبارت است از: پیشران سلامت، رکود، محلی تر شدن جهان، عدم اطمینان فزاینده، مجازی شدن، هوشمندی، بی نظمی و آشوب، بازاندیشی، آسیب محوری وکل گرایی.

وی در ادامه به توضیح پیشران سلامت پرداخت و گفت: اولین پیشرانی که دنیای پسا کرونا را تشکیل می دهد غلبه پیشران سلامت است. یعنی اهمیت و اولویت بحث های سلامتی و بهداشت و درمان در نقطه اوج خودش قرار گرفته و وضعیت سلامتی دغدغه اول مردم شده است به صورتی که حتی با از بین رفتن این بیماری تا مدتی برای مردم به صورت فرهنگ ماندگاری باقی می ماند.

کوهی برای تبین پیشران هاگفت: در این بحث به چند مفهوم باید توجه کرد: مفهوم پیشران که ایجاد  کننده تغییر است، نیروی تغییر دهنده و پیامدهای این پیشران است.

او با اشاره به سلامت معنوی به عنوان یکی از فرصت های مهمی که از پیامدهای پیشران سلامت است گفت: قبل از شیوع بیماری کرونا در دنیا بحث سلامت معنوی مطرح شده بود  ولی نمی توانست خیلی جان بگیرد. سلامت معنوی به این معناست که شخص به واسطه اینکه می تواند ارتباط با معنا و غیب داشته باشد بتواند معنایی را در زندگیش دنبال کند و یک برنامه معنوی داشته باشد. این بحث در حال حاضر جای خودش را به خوبی باز کرده است و در دنیای پسا کرونا نیاز به معنویت بیشتر می تواند جای خودش را باز کند.

او با اشاره به فرصتی که کرونا برای ایجاد سلامت معنوی توسط مبلغان ایجاد کرده است گفت: این فرصت ها به شرطی است که ما از آن استفاده کنیم. اگر استفاده نکنیم رویکردهای روشنفکری و غربگرا، یا شرکت هایی خارج از ایران و یا از مذاهب دیگر وارد می شوند و برنامه های سلامت معنوی را اجرا می کنند و این فرصت ها را از دست ما خواهند گرفت.

دکتر اردبیلی در تکمیل این بحث گفت: کرونا باعث ایجاد تغییری در سبک زندگی و در خانواده ها در مقیاس جهانی شده است. زندگی در شهرهای مدرن و کلان شهرها باعث شده است قسمت های جدی و مهم زندگی به بیرون از خانه برود و  متناسب با آن خانواده هم جایگاهی نداشته باشد. به تعبیر دیگر فقط یک چیزی از خانه باقی مانده بود به عنوان شلتر یا سرپناه. سرپناه هایی که دیگر هوم (home) نبود؛ به نظر می رسد در جریان کرونا در این قضیه نیز تغییری اتفاق افتاد و مفهوم خانه و خانواده برگشته است.

با پایان یافتن سخنرانی دوازدهمین همایش کوثر هدایت از افرادی که به دبیرخانه آثاری را ارسال  نموده بودند و توسط هیئت داوران به عنوان برگزیدگان همایش معرفی شده بودند تقدیر شد. لازم به ذکر است دبیرخانه همایش، با توجه به توصیه های موکد رهبر معظم انقلاب در زمینه اهمیت ورود افراد مومن و انقلابی به عرصه فضای مجازی و استفاده هر چه بهتر از این فضا در امر تبلیغ، فراخوان ارسال اثر دوازدهمین همایش کوثر هدایت را در دو بخش آثار مکتوب نوشتاری و محصولات چند رسانه ای در آذر ماه سال 98 منتشر کرد.

در مجموع تعداد 211 اثر در قالب مقاله، شعر، داستان، موشن گرافیک، انیمیشن، مستند، نماهنگ، پوستر، اینفوگرافیک و عکس نوشت به دبیرخانه ارسال شد. برگزیدگان دوازدهمین همایش کوثر هدایت عبارتند از:

برگزیدگان بخش داستان نویسی:

1-    مریم براتی

2-    ام البنین ماهر

برگزیدگان بخش مقاله نویسی:

1-    محمدعلی نجفی

2-    مریم احمدی طائفه

برگزیده  بخش انیمیشن:

1-    الیاس عیدی

برگزیده بخش موشن گرافیک:

1-    اکرم بامدادی

برگزیده بخش مستند، فیلم کوتاه، نماهنگ:

1-    حجت الاسلام امینی موحد

برگزیده بخش پوستر، اینفوگرافیک و عکس نوشته:

1-    زینب مشهدی

برگزیده بخش پادکست:

1-    سبا محمد پور

همایش کوثر هدایت در دوازدهمین سال،  با همکاری مرکز مدیریت حوزه علمیه ، معاونت فضای مجازی صدا و سیمای خراسان رضوی،  اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا، سازمان فرهنگی مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی و مرکز تخصصی طوبی برگزار ‌شد.

یاد آوری می شود همایش کوثر هدایت از سال 87  تا کنون ذیل میز سبک زندگی اسلامی و در راستای اهداف میز، به بررسی موضوعات کاربردی در سیره حضرت زهرا سلام الله علیها در قالب موضوعات ذیل پرداخته است:

-      انسان معاصر و الگوپذیری از حضرت زهرا سلام الله علیها

-     کارآمدی فرهنگ فاطمی در مواجهه با معضلات جهان معاصر

-     تمایزات فرهنگ فاطمی و جریانات فمنیستی در پاسخگویی به مسائل زنان و خانواده

-     مسأله ‌شناسی زنان در رسانه ‌های تصویری

-     شبکه تبلیغ دینی فرهنگ فاطمی جنگ نرم و خانواده

-      فرهنگ فاطمی و مدیریت جهادی در عرصه تبلیغ بانوان

-     فرهنگ فاطمی و رسالت بانوان مبلغ در جهان معاصر

-      باورها و رفتارهای زنان در فرهنگ فاطمی

-     تجلی توحید در فرهنگ فاطمی

-      فرهنگ فاطمی و الگوی مصرف کالای فرهنگی

-     تجلی فرهنگ فاطمی در سبک زندگی اسلامی