تاریخ: ۱۴۰۰/۳/۵
امار خشونت خانگی در ایران نسبت به امار خشونت خانگی دنیا بسیار ناچیز است.
اولیا و مربیان وظیفه دارند از بازنشربرخی اخبار خشونت خانگی در ایران جلوگیری کنند تا ناخواسته حرمت پدر و مادر وقداست خانواده آسیب نبیند.
 
نظر به خشونت  اخیر پدر و مادر بابک خرمدین در حق فرزندشان وبازنشر بسیار گسترده ی این خبر در خانواده های ایرانی 
شایسته است مبلغان دینی  جهت رسیدن به راهبرد فرهنگی و دفاع از جایگاه خانواده گزارش ذیل را مطالعه کنند.
.
خشونت خانگی چیست ؟

خشونت خانگی شامل نوعی الگوی رفتاری آزار جسمی و جنسی، عاطفی، کلامی و معنوی تا به قتل رساندن دیگران است که البته قربانیان آن بیشتر زنان و کودکان هستند. شیوع ویروس کرونا در دنیا و قرنطینه باعث رشد قربانیان خشونت خانگی در سطح دنیا به ویژه کشورهای غربی شد.

سازمان ملل در گزارش ماه ژوئن درباره خشونت خانگی در زمان شیوع کرونا، اعلام کرده بود که این بحران رشد ۲۰ درصدی در سطح دنیا داشته است. این مشکل زنان، کودکان و پناهجویان را در سراسر اروپا و آمریکا هدف قرار  داده است.

براساس گزارش چند ماه گذشته وزارت دادگستری آمریکا، بیش از ۵۰۰ مورد خشونت‌ خانگی ثبت شده در آمریکا در دوران قرنطینه، شامل استفاده از سلاح گرم بوده است. براساس اخبار منابع انگلیسی افزایش خشونت و سوءاستفاده خانگی از مهاجران و پناهجویان در دوران قرنطینه به رشد ۷۰۰ درصدی تماس‌های اضطراری منجر شده است. ضمن اینکه تماس‌های اضطراری درباره خشونت خانگی مردان علیه زنان در این کشور حدود ۱۶.۶ درصد رشد داشته است.  پلیس سوئیس اعلام کرده که موارد خشونت خانگی در این کشور در مقایسه با سال گذشته ۶.۲ درصد رشد داشته است.

براساس اعلام اداره فدرال آمار سوئیس در سال ۲۰۱۹، ۲۹ زن سوئیسی جان خود را بر اثر خشونت خانگی از دست دادند، اما هنوز آماری مربوط به سال ۲۰۲۰ منتشر نشده است.

تلاش رسانه‌های فارسی‌زبان برای ماهی‌گیری از آب گل آلود

درحالیکه رسانه های  فارسی زبان در غرب به چند مورد خاص قتل‌های خانوادگی در ایران می‌پردازند؛ هیچ آماری از وضعیت غرب و خشونت‌های خانگی در ایام کرونا مطرح نمی شود. براساس آمار تلویزیون CNN  شمار موارد قتل در شیکاگوی آمریکا در سه ماهه نخست سال کنونی نسبت به سال قبل، ۳۳ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد حوادث تیراندازی نسبت به سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. اطلاعات پلیس نیویورک نشان می‌دهد آمار قتل تا ۲۸ مارس حدود ۱۴ درصد بیشتر شده و آمار موارد تیراندازی هم حدود ۵۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. در لس آنجلس، قتل حدود ۳۶ درصد بیشتر شده و تا ۳۰ مارس از ۶۷ قتل به ۹۱ مورد رسیده است.

اصل بنیان خانواده ایرانی بر محبت و عشق بین پدر و مادر و فرزندان بنا شده است و تمام موارد خشونت های خانگی موارد اندکی در انبار خانواده پر محبت ایرانی محسوب می شود که نمی تواند از قداست خانواده بکاهد.

 

چند نمونه از خشونت های خانگی در غرب

طبق آمار اسفند ماه سال گذشته‌ی ستاد حقوق بشر، کشته شدن «سارا اورارد»، زن ۳۳ ساله انگلیسی موجب به راه افتادن موج گسترده اعتراضات علیه پلیس این کشور شده است. براساس آمار رسانه های انگلیسی ماه مارس 2020، در انگلستان 207 زن کشته شده اند که براین اساس از هر 5 قتل یک نفر از آنها زن بوده است.

براساس آمار مرکز شمارش خودکشی انگلستان در زمینه خشونت مردان علیه زنان در 10 سال منتهی به سال 2018، 1425 زن در انگلستان کشته شده اند. همچنین در طول یک دهه گذشته، 4493 مرد و 1075 زن در انگلیس به قتل رسیده اند. بررسی ها نشان داده که 57 درصد از زنان مقتول، از سوی یک فرد آشنا به قتل رسیده اند، باقی موارد قتل ها از سوی ناشناسان بوده است. همچنین 70 درصد از زنان مقتول در خانه خود به قتل رسیدند. آزار جنسی در میان زنان جوان در انگلیس بسیار شایع‌ است؛ از هر ۱۰ دانش آموز و دانشجو در انگلیس طی سال ۲۰۲۰ آزار جنسی را تجربه کرده اند. از هر ۵  زن در انگلیس یک نفر از سن ۱۶ سالگی هدف آزار‌های جنسی مکرر قرار گرفته که این رقم ۲ برابر مرد‌ها است. 

طبق نظرسنجی «موسسه یوگاو» برای سازمان ملل از هر 10 زن در انگلیس 7 نفر مورد آزارجنسی در مکان های عمومی قرار گرفته اند و آمار سال 2020 حدود 1.6 میلیون زن در انگلیس و ولز هدف خشونت های خانگی هستند و این رقم برای قربانیان مرد 757 هزار مورد بوده است.

طبق آمار اخیر «روزنامه گاردین» که توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل به دست آمده است، براساس بزرگترین مطالعه میزان خشونت علیه زنان، از هر چهار زن در سراسر جهان یک نفر توسط همسرش مورد حمله فیزیکی یا جنسی قرار گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که حدود یک‌سوم زنان ۱۵ ساله یا بالاتر، بین ۷۳۶ میلیون تا ۸۵۲ میلیون نفر، در زندگی خود نوعی خشونت جنسی یا جسمی را تجربه خواهند کرد.

سال گذشته، سازمان ملل افزایش حداقل بیش از ۱۵ میلیون مورد خشونت خانگی را در سراسر جهان به دلیل محدودیت‌های ویروس کرونا پیش‌بینی کرده که البته قطعا آمار رسمی بیش از آن است.  در آسیای جنوبی و جنوب صحرای آفریقا بالاترین میزان خشونت توسط همسر در میان زنان و دختران ۱۵ تا ۴۹ ساله وجود دارد. کمترین میزان خشونت در جنوب و شرق اروپا و آسیای مرکزی و شرقی مشاهده شده است.

در انگلیس ۲۴درصد از افراد ۱۵تا ۴۹ سال توسط شریک زندگی خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.آمار خشونت های مختلف در سال های گذشته در غرب آنقدر بالا بوده که از سوی کشورهای غربی میلیون ها دلار برای این امر هزینه شده است هر چند که خودشان هم این رقم را ناچیز می دانند که زن و فرزندان زیادی را نجات دهد.

با سیاه نمایی رسانه های ضدایران چه کنیم؟

حال مسئله اصلی این است که مردم به عنوان مخاطبان رسانه های مختلف چطور سره از ناسره را تشخیص دهند؟ در حالیک ه آمارهای ضد و نقیض زیادی وجود دارد و رسانه های غربی فارسی زبان چون بی‌بی‌سی فارسی، ایران اینترنشنال، رادیو فردا، صدای آمریکا، من و تو و ...با هزینه‌های زیاد ضد جمهوری اسلامی ایران، برای تقدس زدایی از خانواده ایرانی تلاش می‌کنند و از آنور آب ها علیه خانواده ایرانی دسیسه می کند. 

اما علت اینکه این اخبار توسط مردم به صورت مداوم  پیگیری می شود، ارزش خبری شهرت و برخورداری است. علت هیجانی بودن مردم در قبال این ماجراها هم این است که این مسائل زیاد در ایران اتفاق نمی افتد و برای همه مردم عجیب و غیرقابل باور است و همین نشان از محدود بودن این نوع فجایع در کشور ما دارد. مردم در این زمینه می بایست آگاه باشند که بودجه رسانه های خارج نشین که به ابعاد این ماجرا دامن می زنند، همه از کشورهایی چون انگلستان و عربستان ، خاندان پهلوی و دیگرانی تامین می‌شود که در راستای از بین بردن خانواده ایرانی در تلاش هستند و می‌کوشند که اخبار منفی را به طرق مختلف پررنگ و به طور مکرر به گوش مخاطب برسانند، تا مخاطب مجالی برای فرار از این اخبار نداشته باشد.

حال که ما در داخل کشور به عنوان مردم شرایطی برای برخورد با این رسانه ها نداریم، باید تلاش کنیم تا اخبار صحیح را از رسانه های داخل کشور خودمان دریافت کنیم. البته در این زمینه صدا و سیما و رسانه های داخلی ما نیز می بایست قوی تر عمل کنند، چرا که در دهکده جهانی هر کانال خبری و فضای مجازی یک رسانه خاص برای مردم محسوب می شود و دیگر مردم معطل خبر از کنال‌های دیگر نمی مانند.هر چند که یک مورد فجایع از جنس قتل بابک خرمدین، مذموم است و باید با عوامل آن برخورد جدی بشود، اما در مقابل آن نیز نباید دست به دست رسانه‌های معاند در راستای تقدس‌زدایی از والدین ایرانی  برداشت.  در این راستا والدین نیز وظیفه دارند که از بازنشر چنین اخباری در کنار فرزندانشان یا اجازه پر و بال دادن بدان از سوی بچه ها جلوگیری کرده و حرمت خانواده را حفظ کنند.