تاریخ: ۱۳۹۰/۲/۲۹
اختتامیه جشنواره تبلیغ مطهر برگزار شد
اختتامیه نخستین جشنواره تبلیغ مطهر با حضور علماء وجمعی از مسئولین به همت معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان به کار خود پایان داد

اختتامیه جشنواره تبلیغ مطهر برگزار شد.

اختتامیه نخستین جشنواره تبلیغ مطهر با حضور علماء و جمعی از مسئولین به همت معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رسالات؛ صبح امروز سالن همایش های ساختمان صبا صدا و سیمای خراسان رضوی میزبان علما؛مسئولین و جمعی کثیری از فعالان عرصه تبلیغ دینی بود .

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تبلیغ مطهر با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

سپس  حجت الاسلام والمسلمین مسعودی ریاست دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان جهت ایراد سخن به پای تریبون رفت.

حجت الاسلام والمسلمین مسعودی در ابتدای سخنانش ضمن تجلیل از مقام شامخ امام راحل(ره) و خیرمقدم به میهمانان حاضر در این مراسم اظهار داشت: تبلیغ وظیفه نخستین پیامبران و ائمه اطهار(ع) در گذشته بوده است و در حال حاضر این وظیفه سنگین بر دوش مبلغان دینی است.

وی با اشاره به مفهوم واقعی تبلیغ از نگاه دین و آیه شریفه «وما علی الرسول الا البلاغ المبین» اظهار کرد: مهم ترین اهداف دفتر تبلیغات اسلامی خراسان در رسیدن ونیل به مفهوم این آیه شریفه عبارت اند از:توسعه؛تقویت وارتقاء باور دینی؛جریان سازی فرهنگی بر اساس سوره های قرآن کریم؛پاسخگویی به مسائل در حیطه قرآن کریم

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان در خاتمه سخنانش اذعان کرد:تنها راهی که می تواند دفتر تبلیغات اسلامی را به مفهوم تبلیغ واقعی برساند تعامل سازنده با شبکه تبلیغی کشور و بومی سازی تبلیغ نوین است.

سپس  حجت الاسلام والمسلمین تقوی نماینده کمیته های تبلیغی درباره اهمیت فضای مجازی و نرم افزار به ایراد سخن پرداخت و در خاتمه گزارشی از آمار و نحوه عملکرد مبلغان حوزه های علمیه استان خراسان ارائه کرد.

در ادامه این همایش آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی فرزند مرجع فقید شیعیان آیت الله فاضل لنکرانی(ره) به پای ترببون رفت.

محمدجواد فاضل لنکرانی با اشاره به گسترده گی فضای تبلیغ درعرصه های مختلف اشاره کرد:باید در زمان حاضر همه ابعاد دین رابشناسیم و در حد ممکن در همه ی ابعاد به صورت تخصصی وارد شویم.

او همچنین با اشاره به اهمیت رسانه منبر افزود:مبلغین باید از استناد کردن به مطالب غیر عقلانی در این رسانه تاثیرگزار پرهیز کنند.

وی در خاتمه سخنانش با اشاره به اهمیت عقلانیت در دین مبین اسلام اظهار کرد:علم بدون عقل فقط ظاهر پرور است اما وقتی عقل در مسیر علم قرار بگیرد مسیر صحیح را به صاحب علم نشان می دهد.

در ادامه این مراسم از پیشکسوتان امر تبلیغ توسط علما و بزرگان حوزه  تقدیر به عمل آمد.

پس از تقدیر از چهره های پیشکسوت در امر تبلیغ ویدئو کلیپی از جواد طاهری (امام جمعه ربوده شده توسط گروهک وهابی) پخش شد.

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تبلیغ مطهر با سخنرانی آیت الله هادوی تهرانی همچنان ادامه داشت.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با شاره به آیه شریفه«الذین یبلغون رسالت الله و یخشونه ولایخشون احدا الا الله» افزود:تبلیغ دین وظیفه قشر خاصی از روحانیت نیست بلکه از طلبه تا مرجع تقلید این وظیفه سنگین را باید بر دوش بکشند.

وی شرط اول تحقق تبلیغ صحیح دین را شناخت «رسالات الله »عنوان کرد و افزود:باید حقیقت دین رابشناسیم و  امر تبلیغ را مستند به دانش درست بکنیم.

این حوزوی فرهیخته در ادامه گفت:مرحوم سید بحرالعلوم(ره)  در باب سیر وسلوک به سالکان توصیه کرده است: انسان سالک اگر مجتهد باشد بهتر است و اجتهاد را شرط اصلی در سیر وسلوک وعرفان می داند؛بنده هم می گویم مبلغ اگر مجتهد باشد بهتر است.

حجت الاسلام والمسلمین هادوی تهرانی رمز موفقیت شهید مطهری(ره) را اجتهاد و صاحب نظر بودن  وی عنوان کرد و افزود:شاید برای همه فرصت اجتهاد نباشدولی لااقل باید توان علمی خودمان را به جایی برسانیم که وقتی مطلبی مطرح می شود بدانیم به کدام منبع مراجعه کنیم و آرا معتبر در آن موضوع را بدانیم وبه آنها مسلط باشیم.

وی در خاتمه سخنانش به شیوه  سنتی آموزشی حوزه از گذشته تا امروز اشاره کرد و افزود:امروزه حتی کشور های غربی پس از مطالعات و تحقیق های فراوان به این نتیجه رسیده اند که یکی از بهترین شیوه های آموزش؛ سبک آموزشی است که  امروزه در حوزه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از ایراد سخن این حوزوی فرهیخته  نماهنگی در مورد سفر مبلغان به نقاط محروم و مرزی کشور پخش شد.

در ادامه این همایش آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد جهت ایراد سخن به پای تریبون رفت.

آیت الله علم الهدی  نیز با اشاره به آیه شریفه «الذین یبلغون رسالت الله و یخشونه ولایخشون احدا الا الله» اظهار کرد: امورز طلبه ها نباید از اینکه تبلیغ رسالت الله موجب تحقیر اشان بشود بترسند.

عضو مجلس خبرگان افزود:مبلغ در جامعه کنونی نباید از این بترسد که به جهت ذکر احکام شرعی  مورد تعقیب قضایی و یا انتظامی قرار بگیرد چرا که امروزه فقط تعقیب اجتماعی و تعقیب فرهنگی  متوجه مبلغ است و مبلغ باید خودش را همیشه اماده کند که مورد هجوم  جامعه  قرار بگیرد چرا که مبلغ در عرصه تبلیغ دینی فقط باید از خدا بترسد.

امام جمعه مشهد مقدس در ادامه تصریح کرد:برترین های تبلیغ از نظر قرآن کسانی هستند که در عرصه تبلیغ رسالات دینی از هیچ چیز و هیچ کس جز خدا نترسند.

در خاتمه این جشنواره از برترین های تبلیغ در عرصه تبلیغ گفتاری و نوشتاری و عرصه های تبلیغ مجازی تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است در این مراسم جمعی از علمای مشهد از جمله آیت الله سیدان و آیت الله معصومی ،جواد آرین منش  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین راستگو روحانی فعال در  رسانه ملی حضور به هم رسانیده بودند.