تاریخ: ۱۳۹۰/۱۰/۱۷
مصطفی رحمان دوست:استعدادحوزه علمیه در استفاده از رسانه بالاست
اگر ظرفيت‌های بالقوه در حوزه از طريق فضای مجازی و رسانه اطلاع‌رسانی شود نگاه منفی برخی اشخاص به حوزه توسط اين محتوا و ظرفيت‌ها تغيير پيدا خواهد كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رسالات به نقل از «پویان» وابسته به معاونت فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي، مصطفی رحماندوست، شاعر، قصه‌نويس و مترجم كتاب‌های كودكان و نوجوانان، درباره ضرورت آشنايی طلاب با رسانه و تعامل حوزه‌های علميه با اين ابزار گفت: همواره وقتی كلمه حوزه علميه را می‌شنويم در ذهن انسان سنتی بودن و عقب بودن خطور می‌كند و اين كه حوزه با فضای روز، به خصوص فضای مجازی فاصله دارد.
وی افزود: زمانی كه در حوزه تحصيل می‌كردم، برای اطلاع‌رسانی از ساعت كلاس‌ها نمی‌توانستم تلفنی تماس بگيرم و مسئولان حوزه تأكيد داشتند كه برای اطلاع از برگزاری كلاس، به حوزه بياييد، اين انتظار خيلی سنتی و قديمی است كه طلبه‌ای برای اطلاع از برگزاری كلاس، حضور فيزيكی داشته باشد.
رحماندوست اظهار كرد: اگر حوزه علميه گاهی مترادف با سنتی و عقب‌تر از فضای روز تصوير شده است بی‌دليل نبوده و قرائن و شواهدی هم برای عقب بودن حوزه موجود است، از سوی ديگر پتانسيل‌ها و توانمندی‌ها و محتوای غنی در حوزه وجود دارد كه بالاترين ظرفيت برای ارتباط با رسانه و به روزشدن برای حضور در رسانه است كه اگر اين ظرفيت‌های بالقوه از طريق فضای مجازی و رسانه‌ای اطلاع‌رسانی می‌شد، نظر بسياری از كسانی كه نگاه منفی به حوزه داشته‌اند توسط اين محتوا و ظرفيت‌ها تغيير پيدا می‌كرد.
مدير برنامه‌ كودك‌ سيما ادامه داد: حوزه بايد در بسيای از امور به روز باشد، در مسائلی مثل اطلاع‌رسانی و برنامه‌ريزی درست، همچنين تصحيح ادبيات رساله‌های عمليه مراجع تقليد كه بسياری از آنها نياز به تصحيح ادبيات معاصر دارد همچنان كه آيت‌الله مكارم شيرازی مفاتيح‌الجنان را در قالبی جديد با عنوان مفاتيح نوين به روز كرده است.
سردبير نشريه‌ «پويه»‌ گفت: حوزه در زمينه‌های مختلف مثل كتب ادعيه، كلاس‌های آموزشی و دروس حوزه و فراتر از اينها زمينه خبررسانی و اطلاع‌رسانی محتوا و منابع غنی دارد كه اين محتوا و اين زمينه‌ها و ابزارهای موجود اطلاع‌رسانی، نيازمند مساعدت‌هايی از سوی غير حوزويان متخصص در عرصه ديجيتال و روابط عمومی و يا حوزويانی متخصص در اين زمينه است.
وی به موفقيت برخی مؤسسات ديجيتالی و رسانه‌ای حوزوی اشاره، و تصريح كرد: الآن يكی از مراكز موفق حوزوی در عرصه ديجيتال، مركز تحقيقات كامپيوتری اسلامی نور است كه زير نظر مقام معظم رهبری يكی از پيشكسوت‌ترين دستگاه‌های علمی مبتنی بر فضای مجازی رسانه‌ای است، اگر اين مركز توانسته با نيرو‌های حوزوی در زمينه بانك اطلاع‌رسانی و توليد نرم‌افزاری‌های قابل رقابت در سطح جهان فعاليت كند، بدون شك خود حوزه‌های علميه نيز پتانسيل بالايی در عرصه رسانه‌ای و اتصال خودشان با جامعه دارند، حوزه بايد در كنار فعاليت‌های سنگين خودش، بخشی را به تبليغ نوين اختصاص دهد.
مديرمسئول نشريات «رشد» در پاسخ به اين سؤال كه آيا حوزه‌های علميه تاكنون در عرصه‌‌های مختلف رسانه‌ای توانسته‌اند نقش عقبه فكری دينی را ايفا كنند؟ تشريح كرد: تلقی من اين است كه حوزه در ‌عرصه نظريه‌پردازی به سبك و مدل غربی آن، همانند «انوره دوبالزاك و موريس مترلينگ» نداشته‌ است ولی اصل تحول انديشه در ايران از خرداد 42 منبعث از امام خمينی(ره) و ساير علما حوزه بوده ليكن در قالب كوچكتر آن توسط حوزه‌های علميه قم و تهران و مشهد.
وی به نقش حوزويان در عرصه رسانه مكتوب همچون رمان و شعر اشاره كرد و گفت: بعد از انقلاب اسلامی ما در مبانی و فرمول‌های نظری داستان‌نويسی و نمايشنامه‌نويسی از غرب تقليد كرديم، ولی بسياری از رمان‌ها و اشعار حوزويان متحول كننده و پشتوانه فكری مبانی اعتقادی و دينی و انقلاب و دفاع مقدس بوده و چشم‌روشنی آينده ما است؛ شاعران و داستان‌نويسان حوزوی اگرچه تعداد چشم‌گيری نداشته‌اند ولی همان معدود، موفق بوده‌اند؛ كسانی مثل حسن سيدی و جواد محدثی و ابوالقاسم حسينی (ژرفا) و زكريا اخلاقی توانسته‌اند به رمان و شعر صبغه دينی و اعتقادی ببخشند.
مديركل دفتر مجامع و فعاليت‌های فرهنگی، در پايان، به نقش رسانه منبر اشاره كرد و افزود: خطابه و سخنرانی همراه با جاذبه كه مستمع را ميخكوب كند، يك رسانه بسيار كارآمد در كنار ديگر رسانه‌های مكتوب و ديجيتال است؛ خطابه‌های آيت‌الله فلسفی به معنای واقعی انسان را ميخكوب می‌كرد، به طور كلی رسانه‌ای موفق‌تر است كه رفتار با مخاطب را بلد باشد و تمام حواس مخاطب را به سمت خودش تسخير كند، عنصر خطابه، همراه با جاذبه، يك قالب رسانه هنری است كه محدوديتش آن را از رسانه‌ بودن دور نمی‌كند.