تاریخ: ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
دغدغه کمرنگ بیداری اسلامی و حوزه های علمیه
حركت حوزه‌ هاى علميه، بى‌طرف نماندن حوزه‌ هاى علميه در قبال حوادث جهانى، در قبال مسائل چالشىِ ملى و بين‌ المللى، يك ضرورتى است كه نمي‏شود از آن غافل شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني رسالات به نقل از   «پویان» وابسته به معاونت فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي، بیداری اسلامی در یک سال اخیر به یکی گفتمان مهم کشور در ارتباط با تحولات و انقلاب های کشور های اسلامی تبدیل شده است حتی رهبری نیز سال گذشته در سفر به قم؛ مرکز مهم حوزه علمیه شیعه در جهان اسلام، به بی طرف نماندن حوزه های علمیه در این زمینه اشاره کردند.
اکنون پس از یک سال از گذشت این رهنمودها حوزه، تنها دغدغه های کمرنگی را برای ورود به اندیشه بیداری اسلامی از خود نشان داده است.
شاهد این مطلب لغو نشست "بیداری اسلامی،فرصت ها و چالش ها" در تاریخ 90/10/22 بود که سرویس حوزه و مراجع پایگاه 598 علت آن را عدم استقبال از این همایش اعلام کرده و لذا برگزاری نشست لغو شده است.
همچنین دوماهنامه "خط" آخرین شماره خود را به با عنوان "خواب حوزوی و بیداری اسلامی" به همین موضوع اختصاص داده است و در سرمقاله خود آورده است:
«ساعت یازده و چهل و پنج دقیقه روز 27 مهر 90 است و من، درست یک سال پس از سفر آقا به قم، نشسته‏ ام به نوشتن سرمقاله. می‏خواستم زبان به گله و انتقاد بگشایم و حوزه را به تیغ نقد بکشم که در این یک سال، چه کردید؟ چه گامی در جهت تحقق مطالبات سال گذشته آقا برداشتید؟ آیا برنامه‏ ای برای حرکت به سوی افقهای مدّ نظر آقا، طراحی کرده‏ اید؟ آیا به اندازه یک سال به حوزه مطلوب آقا نزدیک شده‏ اید؟
می‏خواستم باز ژست ولایت‏ مدارانه بگیرم و حق به جانب، منویات آقا را از صدر و ذیل حوزه مطالبه کنم. اما دیدم چنین حقی ندارم. مگر خود من چه کرده‏ ام که از دیگران طلبکار باشم؟!
***
این حس تلخ، مرا به صبحگاه پنجشنبه 29 مهر 89 می‏برد؛ به شبستان امام؛ دیدار حوزویان با رهبر.
جملات آقا، روی دوشم سنگینی می‏کند؛ «قم قلب فعال و متحركى است كه مي­تواند و مي­ بايد خون معرفت و بصيرت و بيدارى و آگاهى را در سرتاسر پيكر امت اسلامى پمپاژ كند»؛ «حركت حوزه‌ هاى علميه، بى‌طرف نماندن حوزه‌ هاى علميه در قبال حوادث جهانى، در قبال مسائل چالشىِ ملى و بين‌ المللى، يك ضرورتى است كه نمي‏شود از آن غافل شد»؛ «امروز حوزه نبايد در دنيا غائب باشد»؛ «حوزه‌ هاى علميه نمي‏توانند بى‌ تفاوت بمانند»
ولی ما توانستیم بی‏ تفاوت بمانیم و نمی‏دانستیم قرار است چند ماه دیگر، امواج بیداری اسلامی به سر و صورت ما سیلی بزند و ما را از خواب بی‏ تفاوتی بیدار کند. اما او می‏دانست و آمد که زودتر از حادثه، ما را بیدار کند. می‏خواست ما را مهیای این نقطه عطف تاریخی کند. می‏خواست در عرصه جهانی، غائب و منفعل نباشیم.
آری! باز وقت عمل رسید و ما آماده نبودیم.
اما او آماده بود و یک تنه وارد میدان شد
البته در ایام تبلیغی ،بعضی نهادهای تبلیغی  بیکار ننشسته و جزواتی را برای مبلغانی که قصد هجرتهای تبلیغی داشتند آماده کرد که عنوان بیداری اسلامی بر روی آنها خودنمایی می کرد اما آنچه ما به دنبال آن هستیم گفتمان بیداری اسلامی است.
گفتمان بیداری یعنی اندیشه، یعنی آنچه که مردم کشورهای اسلامی را با تمام سختی ها به ایستادگی در مقابل حکومت هایشان وا می دارد و اکنون چون ریشه درختی در چندین کشور ریشه دوانده است.
حال بنا به توصیه رهبری در این مسیر حوزه نباید بی تفاوت باشد و تعیین این موضع نیز تنها به اعلام آن نیست بلکه بایستی  وارد میدان عمل شد و علاوه بر دفاع از موضع انقلاب اسلامی اندیشه اش را حمایت کرد و نشر داد