تاریخ: ۱۳۹۰/۱۱/۲۹
آیت الله استادی: برخی کتاب سازی های دینی در شأن حوزه نیست
بایستی مديران حوزه با مشورت مراجع، فکري به حال وضعيت نشر کتب دینی کنند، مصلحت نيست در حوزه کتاب‌هايي منتشر شود که بگويند اين کتاب‌ها در شأن حوزه نيست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رسالات به نقل از «پویان»وابسته به معاونت فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي، آيت الله رضا استادي در سيزدهمين همايش کتاب سال حوزه اظهار داشت: در طول هزار سال گذشته، کتاب‌هاي تدوين شده در حوزه، هميشه افتخار حوزه بوده اند؛ البته آسيب و کمبودي که امروز در حوزه‌هاي علميه در اين زمينه وجود دارد، در گذشته وجود نداشت.
وي افزود: در طول هزار سال گذشته، هميشه کتاب‌هاي علمي و ماندگاري در حوزه علميه نوشته شده که هنوز هم از آن‌ها استفاده مي‌شود؛ بنابراين در اين که تحقيق و پژوهش براي حوزه علميه امري مفيد است، ترديدي نيست اما امروزه اشکالاتي در همين زمينه ايجاد شده است.
امام جمعه موقت قم تصريح کرد: اگر برخي از کتاب‌هايي که امروزه در حوزه‌هاي علميه نوشته و چاپ مي‌شود، در گذشته نوشته مي‌شد، خيلي زود به حاشيه رفته و فراموش مي‌شد، زيرا سستي در محتوا دارند، اما امروز شاهديم که کتاب‌هايي با محتواي سست و غير مطلوب، در تيراژ بالاي 2هزار نسخه چاپ مي‌شود و حتي اگر نويسنده آن قدرت مالي هم داشته باشد، آن را تجديد چاپ مي‌کند.
وي با تأکيد بر اين که امروزه برخي نويسندگان حوزوي کتاب سازي کرده يا کتاب‌هايي با مضامين سست مي‌نويسند، گفت: امروزه برخي از کتاب‌هايي که در حوزه علميه به نام کتاب ديني نوشته و منتشر مي‌شود، نه در شأن دين و نه در شأن حوزه است.
آيت الله استادي تأکيد کرد: اگر مي‌خواهيم کتب حوزوي، تأثير مثبتي روي مردم داشته باشد، بايد با عقل و منطق نوشته شود، نه با خيال و خواب؛ اما متأسفانه امروزه مي‌بينيم که برخي از کتاب‌هاي نوشته شده با عقل و منطق سازگار نيست و اين آسيبي براي حوزه‌هاي علميه است که در گذشته نبود.
استاد سطح عالي حوزه علميه قم گفت: مديران حوزه با مشورت مراجع عظام تقليد، فکري به حال اين وضعيت کنند، زيرا مصلحت نيست در حوزه کتاب‌هايي منتشر شود که وقتي فرد مطلعي آن‌ها را مطالعه کند بگويد اين کتاب‌ها در شأن حوزه نيست يا اين که خداي نا کرده گمراه کننده باشد.
وي با بيان اين که حوزه‌هاي علميه در زمان سابق بايد پاسخ گوي نياز تعداد کمتري از مردم بودند اما امروزه بايد پاسخ گوي ميليون‌ها انسان پرسشگر باشند، اظهار کرد: اگر بناست جواب مردم و نيازهاي ديني آنان را بدهيم، بايد طرحي بريزيم تا بتوانيم از قلم‌هاي جذاب حوزه نهايت استفاده را بمانيم و در راستاي پاسخ گويي به نيازهاي ديني مردم آن هم در مسير صحيح، حرکت کنيم.