تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
وحدت اسلامی در اندیشه‌ی مقام معظم رهبری
امروز اختلافات را نباید زنده کرد؛ نباید برجسته کرد. نباید فرق اسلامی مقدسات یکدیگر را، که نقطه‌ی حساسیت‌زای هر فرقه‌ای همان بخش مقدساتش است، مورد اهانت قرار بدهند. این به اختلاف دنیای اسلام منتهی می‌شود؛ این اختلاف نباید باشد. حرف ما این است. (1386/10/8)

در تاریخ پر فراز و نشیب اسلام، تفرقه بین مذاهب و ملل اسلامی، زخم خونینی در چهره‌ی زیبای امت اسلامی بوجود آورده است. این جراحت از دید مصلحان امت پنهان نمانده و نگرانی آنان را برانگیخته است. از این رو حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی هم‌چون طبیبی دلسوز به درمان این زخم پرداخته‌اند.

«وحدت مسئله‌ی اصلی است. اگر اتحاد بین مسلمین به صورت واقعی و به معنای حقیقی تحقق پیدا کند، اکثر مشکلات مسلمین برطرف خواهد شد. باید همه تلاش کنیم. ما هم باید تلاش کنیم که ان‌شاالله دل‌ها به هم نزدیک شود؛ نه فقط زبان‌ها. وقتی دل‌ها به یکدیگر نزدیک شد، دست‌ها و عمل‌ها هم به یکدیگر نزدیک خواهد شد.» (بیانات ایشان در دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی، 1389/12/1)

«حالا که ملت‌های اسلام بیدار شدند و در بخشی از امت اسلامی یعنی این بخش، ایران اسلامی، یک چنین شکوه و عظمتی به وجود آمده است از اقتدار و حضور مردمی، و ملت‌های دیگر هم روز به روز بیدارتر می‌شوند. امروز استکبار (یعنی همان دشمنان همیشگی) باز این ویروس اختلاف را می‌خواهند با کمال خیانت و رذالت در پیکر بخش‌های اسلامی تزریق کنند؛ اختلافات را تشدید کنند. با این باید مواجه شد. این هم درس غدیر است. این هم درس امیرالمؤمنین علیه‌السلام است. کسانی در همان وقت آمدند پیش امیرالمؤمنین علیه‌السلام که یا علی حق با توست؛ ما می‌آییم و چنین می‌کنیم، چنان می‌کنیم، از تو حمایت می‌کنیم، زیر بار این‌ها نرو. امیرالمؤمنین علیه‌السلام ردشان کردند. خود او اگر می‌خواست از حق خود دفاع کند و قیام کند احتیاج به کسی نداشت؛ اما دید جامعه‌ی اسلامی تاب تحمل این اختلاف و درگیری را ندارد؛ لذا کنار کشید. این درس است برای ما.

امروز اختلافات را نباید زنده کرد؛ نباید برجسته کرد. نباید فرق اسلامی مقدسات یکدیگر را، که نقطه‌ی حساسیت‌زای هر فرقه‌ای همان بخش مقدساتش است، مورد اهانت قرار بدهند. این به اختلاف دنیای اسلام منتهی می‌شود؛ این اختلاف نباید باشد. حرف ما این است.» (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم در روز عید سعید غدیر خم، 1386/10/8)

منبع: کتابچه‌ی «آب را گل نکنیم» نوشته‌ی سید حجت سبحانلو و مهدی شاندیزی