تاریخ: ۱۳۹۴/۳/۳
نقد فیلم سینمایی "خانه‌ای روی آب"
بیست و چهارمین جلسه انجمن سینمایی طلاب خراسان رضوی با نمایش و نقد فیلم سینمایی «خانه‌ای روی آب» ساخته‌ی آقای بهمن فرمان‌آرا، عصر روز شنبه 2 خردادماه 1394 در اتاق جلسات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات، پس از نمایش فیلم، کارشناس جلسه آقای یوسف‌پور گفت: فرمان‌آرا در خارج از کشور تحصیل کرده و قبل از انقلاب نیز فیلم‌هایی ساخته است.

وی افزود: ایشان فرد متموّلی هستند و به جریان جدید سینمایی ایران بعد از انقلاب کمک شایانی نموده‌اند.

یوسف‌پور در مورد محتوای فیلم ابراز داشت: مسئله‌ی مرگ در اکثر فیلم‌های ایشان محور اصلی است. فیلم روراست است و ادا در نمی‌آورد.

کارشناس اداره هنر و رسانه ادامه داد: این اولین فیلمی است که ایشان با ساختن آن خود را از زیر سایه‌ی همکاران قبل از انقلابشان خارج کرده‌اند. فیلم‌نامه‌ی کار قوی است.

وی در مورد نقدهای وارده به فیلم گفت: فیلم انواع منتقدین را دارد. گروهی به نگاه سکولاریستی و روشن‌فکرانه‌ی فیلم به مسئله‌ی ایمان خرده می‌گیرند و دوستان قدیمی ایشان نیز او را ریاکار می‌نامند.

یوسف‌پور در مورد نمایش نسل جوان در این فیلم ابراز داشت: فیلم در سال 79 یا 80 و پس از مسائل کوی دانشگاه ساخته می‌شود و لذا در ان نسل جوان به شدت شکست‌خورده تصویر می‌شوند.

ایشان ضمن اشاره به جوایزی که فیلم دریافت کرده است اظهار داشت: بازی‌های کیانیان، انتظامی و سایر بازیگران واقعاً در سطح بالایی است.

یوسف‌پور افزود: حرکت دوربین بسیار محترمانه است و دوربین برای بازیگرانش احترام قائل است.

وی در مورد برخی اشکالات فیلم نیز ابراز داشت: شخصیت برخی از افراد پردازش نشده است از جمله آقای مشایخی. هم‌چنین محله‌ای که دکتر می‌رود بسیار سیاه نمایش داده می‌شود و برخی مسائل دیگر.

حجت‌الاسلام آل حسن نیز گفت: ریتم کند هرچند که به موضوع می‌خورد اما بسیار خسته‌کننده است. نمی‌تواند مخاطب را همراه کند. شاید مخاطب حرفه‌ای از دیدن فیلم لذت برد اما مخاطب عادی خوابش می‌برد و یا این‌که گیج می‌شود که منظور فیلم چیست.