حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
استاد حجت‌الاسلام والمسلمین الهی زاده تبیین کرد:
 رفتارشناسی کفار، منافقان و راحت‌طلبان در مواجهه با مؤمنین
همایش طلایه‌داران هدایت، ویژه خواهران مبلّغ اعزامی در ماه مبارک رمضان، عصر روز دوشنبه 25 خردادماه 1394 از ساعت 16 الی 19 با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی، مدیر حوزه‌های علمیه‌ی خواهران کل کشور و حجت‌الاسلام الهی‌زاده در سالن همایش‌های مرکز هاشمی‌نژاد واقع در میدان صاحب‌الزمان مشهد برگزار گردید.

به گزارش رسالات در این همایش پس از قرائت قرآن حجت‌الاسلام والمسلمین الهی‌زاده به تبیین و تشریح روش بیان تفسیر سوره‌ی محمد پرداخت.

وی گفت: ماه رمضان ماه قرآن و صیام است و در نگاه عموم ابتدا ماه روزه شمرده می‌شود در حالی که از نگاه قرآن این ماه ابتداً ماه قرآن است.

وی با اشاره به اهمیت تلاوت قرآن در این ماه و این‌که تلاوت هر آیه از قرآن در این ماه معادل یک ختم قرآن شمرده شده است ابراز داشت: قرآن از لفظ تا معنا همه‌اش نور است. ما می‌بایست در تفسیر قرآن هم از زیبایی‌ها و نونرانیت ظاهری و لفظی قرآن استفاده کنیم و هم از زیبایی محتوایی آن.

حجت‌الاسلام والمسلمین الهی‌زاده سوره‌ی محمد را در کنار دو سوره‌ی زلزال و شمس جزو سوره‌هایی دانست که تمامی آیات آن به ضمیر ختم می‌شوند و ادامه داد: در یک روش بیان تفسیر این سوره می‌توان سوره را به سه قسمت دسته‌بندی کرد؛ رفتارشناسی کفار، منافقان و راحت‌طلبان در مقابل مؤمنان.

وی در تبیین تفاوت دو کلمه‌ی تدبّر و تفسیر در مواجهه با قرآن بیان داشت: تدبر حداقل معنای منسجم را گویند در حالی که تفسیر حداکثر آن است. تدبر شنا کردن در سطح دریای قرآن است در حالی که تفسیر غوّاصی در آن است و شنا افقی و غوّاصی عمودی است. در تدبّر سیر بحث را دنبال می‌کنیم و در تفسیر سرّ بحث را.

استاد حاضر در همایش طلایه‌داران هدایت، رفتارشناسی ریشه‌ای و مقایسه‌ای کفار و منافقان و راحت‌طلبان در برابر مؤمنان و نتیجه‌های رفتاری این گروه‌ها در عرصه‌ی جهاد را نگاه و رویکرد کلی این سوره دانست و اظهار داشت: فرق عمل و رفتار مؤمن با کافر مثل تفاوت زنده و مرده است. رفتار کافر پوک و توخالی و فاقد روح است.

وی در یک دسته‌بندی آیات 1 تا 15، 16 تا 31 و 32 تا 38 را به ترتیب مقایسه‌ی عملکرد کفار، منافقان و راحت‌طلبان در مواجهه با مؤمنان در موضوع قتال ارزیابی کرده و گفت: خداوند وعده داده است که منافقان را افشا کند. ترس مدعیان ایمان از جهاد در راه خدا سبب مهر خوردن بر قلب آن‌ها خواهد بود.

تاريخ: ۱۳۹۴/۳/۲۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal