حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 گفت وگو با یک فعّال شیعی در آمریکا
من گله‌‏ای دارم و آن این‌که به مسلمانان آمریکا با این‌که بسیار مستعد به هدایت هستند بسیار بی‌ توجهی می‏‌شود، از طرف مسئولین، من به سمت شخص خاصی هم اشاره نمی‏کنم و چیزی که هست در آمریکا راهنمایی‌هایی که باید در انجا انجام بگیرد نیست. نه این‌که اصلاً نباشد هست ولی...

سید ظهیر الحسن نقوی متولد پاکستان است. دارای تحصیلات کارشناسی الهیات‌، کارشناسی ارشد علوم سیاسی و اکنون در مقطع دکترا در رشته مطالعات تطبیقی بین ادیان در آمریکا ادامه تحصیل می‌دهد. پس از تحصیلات کارشناسی ارشد آن‌طور که خود می‌گوید حدود هفت سال یعنی از سال 1991 تا 1998 در قم و در جامعة‌المصطفی تحصیل کرده است .

او اینک دوازده سال است که در آمریکا برای گسترش فرهنگ شیعی تلاش می‌کند. سه سال سابقه تدریس در مدرسه دینی در نیویورک را دارد. مدیریت شبکه جهانی ولایت TV ، همکاری با مؤسسه امام علی علیه‌السلام، مؤسسه المصطفی و انتشارات الکوثر که در زمینه چاپ و نرم‌افزار و محصولات فرهنگی فعال می‏باشد، از فعالیت‌های او در آمریکاست .

سید ظهیر الحسن نقوی عضو عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت علیه‌السلام نیز هست و به پنج زبان زنده دنیا از جمله فارسی، عربی، انگلیسی، اردو و پنجابی توانایی تکلّم دارد.

شبکه ولایت TV از چه زمانی فعالیت خودش رو شروع کرد؟

پارسال روز عید غدیر و به مناسبت روز 18 ذی‏‌الحجه ما شروع به کار کردیم و بیش از یک سال است که ما با موفقیت تمام این کار را ادامه می‏‌دهیم.

در شبکه ولایت TV چه کارهایی انجام می‏دهید؟

ما در این شبکه برنامه‏‌های مختلفی را به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و اردو پخش می‏‌کنیم؛ از جمله دعا، اذان، احکام، مصاحبه، میزگرد، و سؤال و جواب به صورت زنده و برنامه‏‌های فرهنگی از قبیل آموزش قرآن، شناخت نهج البلاغه، شب شعر، تقوا، و برنامه‏‌های آموزنده‏ای برای جوانان که می‏‌توان نام برد.

میزان مخاطب شما و استقبال از این شبکه به چه اندازه است؟

این شبکه به دلیل این‌که بر روی ماهواره است ما دقیقاً نمی‏‌توانیم بگوییم که میزان مخاطب ما به چه اندازه است و چون میلیون‌ها نفر ماهواره دارند و بیننده ماهواره هستند مطمئناً این شبکه را می بینند، ولی ما به طور تقریبی از میزان تماس‌هایی که با شبکه می‏‌شود می‏‌توانیم بگوییم که خیلی زیاد هست، شاید بتوان گفت که در حدود چند میلیون نفر هستند که اکثر آنان ایرانی و افغانی و لبنانی و پاکستانی هستند.

بیشتر مخاطبین شما مسلمان هستند یا این‌که از سایر ادیان نیز بیننده برنامه شما هستند؟

البته که مسلمان هستند، ولی برنامه‏‌هایی که وجود دارد انواع مختلفی هست مثل برنامه انجیل‏‌الحق که این برنامه برای مسیحیان است و یهودیان، زرتشتیان، هندوها، نیز برنامه ما را می‏‌بینند که می‏‌توان گفت هر کسی که ماهواره دارد برنامههای ما را مشاهده می‏‌کند ولی برنامه‏‌های ما عمدتاً برای مسلمانان است. که ما خودمان هم بیشتر برای مسلمانان برنامه سازی می‏‌کنیم، ولی سایر ادیان نیز مشاهده می‏‌کنند. از طریق تماس‌هایی هم که گرفته می‌شود متوجه می‏‌شویم که از سایر ادیان نیز بیننده داریم. در کنار این برنامه‏‌هایی که داریم برنامه شناخت مذاهب هم داریم که در آن به نقد وهابیت می‏‌پردازیم و این برنامه برای اهل سنت هم هست، یا برنامه‏‌ای به نام تقابل بین ادیان که این به درد تمام ادیان می‏‌خورد.

بیشتر منابعی که شما استفاده می‌‏کنید از کجا تأمین می‏شود؟

ما خودمان در همان استودیویی که هستیم تولید می‏‌کنیم که از اخبار ایران و هرجای دیگری که صحت اخبارش برای ما معلوم باشد نیز استفاده می‏‌کنیم.

خود شما خبرنگار دارید یا نه؟

شبکه ولایت TV شبکه خبری نیست ما بدلیل این‌که کارهای فرهنگی مذهبی می‏‌کنیم اخبار هم بخش نمی‏‌کنیم، ولی ان‌شاءالله در آینده این بخش را نیز راه‌اندازی خواهیم کردیم که اخبار جهان شیعه را از سایر منابع خبری بگیریم و روزی نیم ساعت این اخبار را برای بینندگان پخش کنیم.

بودجه‏ شما استفاده از چه منابعی تأمین می‏شود؟

بودجه عمده‏ای که برای شروع به کار بود خودم گذاشتم. چون من حدود 12 سال است در آمریکا هستم و فوق‌لیسانس نیز از پاکستان دارم و یکی از فارغ‌التحسیلان جامعةالمصطفی نیز هستم و در کارهای تجاری هم خدا را شکر فعالیت دارم که مقداری نیز از این طریق تأمین شد که بودجه حدود شش ماه اول را خودم تأمین و پرداخت کردم و بعد از آن هم از مردم خواستم و خدا را شکر بینندگان ما به ما کمک می‏‌کنند و به صورت ماهیانه مبلغی را به عنوان کمک می‏‌دهند و گاهی هم برای حامیان برنامه‏‌ می‌گذاریم و اخیراً هم که تلویزیون ولایت تی وی در آمریکای شمالی و کانادا را پوشش می‏‌دهد تصمیم گرفتیم که این را جهانی کنیم. برای این کار باید روی هات برد برویم که روی هات برد باید به صورت ماهیانه مبلغی پرداخت شود که حداقل 40 الی 50 هزار دلار بصورت ماهیانه باید پرداخت شود و برای کارهای ابتدایی نیز به همین مقدار نیاز داریم که خدا را شکر در کمتر از یک هفته شیعیان آمریکا به ما کمک کردند تا بتوانیم به این دستاورد برسیم و به طور خلاصه این تلویزیون ولایت TV مردمی است و این منبع درآمد و تأمین مالی ما از راه دیگری غیر از مردم نیست. البته در آن منطقه یک مؤسسه خیریه وجود دارد و مبالغ مردمی که به ما کمک می‏‌کنند از طریق این موسسه به ما می‏‌رسد که از این راه مشمول معافیت از مالیات دولت هم شامل آن می‏‌شود.

آیا مؤسسه‏‌ای یا جای دیگری نیست که بخواهد اسپانسر شما باشد و از شما حمایت کند؟

من که ندیدم شاید هم موفق نبودم، فعلاً هم هیچ مؤسسه‏‌ای چنین درخواستی را به ما نداده است، البته به تازگی سه ماه است که با شبکه جهانی ثقلین در ارتباط هستیم که الان چهار ساعت در تلویزیون ولایت TV شبکه جهانی ثقلین پخش ‏می‌‏شود و این چهار ساعت به شبکه ثقلین فروخته شده است و در اختیار آن‌هااست، ولی تا به امروز هیچ گروه یا شبکه یا اسپانسری نداشتیم که ان‌شاءالله کسی پیدا می‏‌شود که بخواهد این کار را انجام دهد.

تا به حال با مشکلی مواجه نبودید از این جهت که بخواهد برای راه‌اندازی مشکلی ایجاد کند؛ از طرف دولت آمریکا، شبکه‏‌های دیگر یا حتی غیر مسلمانان؟

خوب از این لحاظ که ما سیاسی نیستیم از نظر دولت آمریکا مشکلی نداریم ولی از نظر این‌که گروه‏‌هایی مثل وهابیت و گروه‏‌هایی که ضد اسلام هستند مثل زرتشتی‏‌ها، بهایی‏‌ها یا همین شبکه‏‌های لس‌آنجلسی که در آنجا مقیم هستند این‌ها گاهی مزاحمت‏‌هایی ایجاد می‏کنند که حتی قابل ذکر هم نیست ولی هنوز به آن صورت مشکل جدی نداشتیم، فقط این‌که تلفنی زنگ بزنند و تهدید کنند بر علیه ما حرف بزنند و از این قبیل کارها ؛ البته هنوز حرکت سازماندهی شده‏ای بر علیه تلویزیون ولایت نبوده است.

شما وضعیت شیعیان رو در کل جهان یا در همان منطقه‌‏ای که شما هستید چگونه می‏‌بینید و آینده آنان را چگونه می‏‌بینید؟

شیعیان هم‌اکنون با مشکلات جدی در جهان مواجه هستند در حالی که هیچ شکی در آن نیست که الآن در حال پیشرفت هم هستند، ما می‏‌توانیم ببینیم که وضع شیعیان در یمن در عربستان سعودی، پاکستان یا سایر نقاط به چه صورت است. امسال در پاکستان روز تاسوعا و عاشورای حسینی چندین نفر را به شهادت رساندند و دیگر این‌که هر روز چهره‏‌های جدیدی که بر علیه شیعه به وجود می‏آیند، ولی پیشرفتی که ما می‏‌توانیم ببینیم خدا را شکر هر روز معرفی شیعه و اصول فکری شیعه در جهان را مشاهده می‏‌کنیم که نسبت به قبل که در آمریکا زندگی می‏‌کردیم بهتر شده است، بطور مثال قبلاً از ما می‏‌پرسیدند مسلمان هستی یا نیستی که الآن به قدری پیشرفت داشتند که الآن می‏ دانند که مسلمان هستیم و به همین دلیل می‏‌پرسند که مسلمان شیعه هستی یا سنی و ما الآن فرصتی داریم که می‏‌توانیم خودمان را معرفی کنیم و مطالب دینمان را به دیگران ابراز کنیم که الآن چون در جهان نیز پخش می‏‌شود مسلماً تأثیر بیشتری نیز دارد، از طرف دیگر چون در دنیا چهره وهابیت بیشتر آشکار شده است و الآن دیگر مردم نسبت به شیعه نظر مثبتی دارند .الحمدلله مؤسسات و کتابخانه‏‌های شیعی در حال زیاد شدن هستند و من می‏بینم که در خود آمریکا تشکیلات و شبکه‏ های تلویزیونی که خیلی زیاد هستند در همین راستا حرکت می‏کنند.

شما در کدام ایالت استقرار دارید؟

در شمال ایالت کالیفرنیا، منطقه گسترولی در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو.

در آن‌جا نیز شیعیان هستند؟

بله در آن‌جا هم شیعیان هستند و هم مؤسسات اسلامی زیادی نیز داریم که در این مکان مسیحیانی هم هستند که تبلیغ می‏‌کنند و مسلمان‌هایی که بالغ بر 600 هزار نفر هستند که حدود 80 الی 100 هزار تن از آنان ایرانی هستند. البته مردمانی از افغانستان، پاکستان، هند، عراق و لبنان به ترتیب اکثریت جمعیت را تشکیل می‏‌دهند. از نظر تشکیلات هم آن‌جا دارای 9 مؤسسه فرهنگی اسلامی در حال فعالیت هستند که بیشتر این مؤسسات مربوط به شیعیان می‏‌شود. در این منطقه چیزی بیش از 500 تا 600 هزار مسلمان داریم. دولت هم خوب همکاری می‌کند و خود شهردار سن خوزه‏ای که هست روزه می‏گیرد و به مساجد ما می‏آید. در مواردی نیز ما راهپیمایی داریم، برای نماز عید هم بالای 100 هزار جمعیت مسلمان در مناطق مختلف شرکت می‏کنند.

ما در آن‌جا حضور فعال و قابل ذکر و مشخصی داریم؛ مراکز و مساجد و کارهای فرهنگی داریم و الحمدلله هیچ مشکلی در آن‌جا میان شیعه و سنی وجود ندارد و مسلمانان در آن‌جا معتقد هستند و با هم همکاری می‏‌کنند. مراکز بزرگی داریم مثل مراکز 5 میلیون دلاری یا حتی 10 میلیون دلاری که هیچ کدامشان وابسته به جایی نیستند و از طریق خود مردم تأمین شده‏اند. در آن منطقه‏ای که ما زندگی می‏کنیم مرکز کامپیوتری هست که تمام مهندسین دنیا و شرکت‏های بزرگی مثل ماکروسافت (Microsoft) و ای بی (ebay) همشون در این منطقه هستند و یک چنین منطقه‏ ای است که البته به کالیفرنیا گلد استیت (Gold State) نیز می‏گویند که به معنای ایالت طلایی است و در خود کالیفرنیا قسمت شمال نسبت به قسمت جنوب وضع نسبتاً بهتری دارند که به همین دلیل هم این چین مؤسسات گران‌قیمت در این منطقه وجود دارد که از طریق خود مردم به وجود آمدند و تلویزیون ولایت ما افتخار دارد که از همان‌جا پخش می‏شود و به همین صورت هم مسجد امام علی علیه‌السلام هم به وجود آمد. ما مرکز امام علی علیه‌السلام را داریم که در منطقه‏ای است بالای یک تپه که در کنارش هم جاده عبور می‏کند که در گذشته یک کلیسا بوده و ما این کلیسا را بعد از آن‌که توانایی اداره امور مالی خود را از دست داد و به اصطلاح ورشکسته شد گرفتیم و تبدیل به مرکز امام علی علیه‌السلام کردیم و خیلی خوب تا به حالا اداره شده است و چیزی بیش از 3 میلیون دلار می‏باشد که جای بسیار قشنگ و خوبی است که  این یکی از آن مراکزی هست که ما داریم.

آیا تا کنون با مسئولان ایرانی در این مورد که توجه کنند به این مسائل نیز صحبت داشته‌‏اید؟

بله من تا حالا با مراجع  دیدار داشته‏‌ام و واقعاً از کسانی که کارهای فرهنگی می‏کنند توقع داریم که همکاری کنند و حتی مسؤلین خود مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم‌السلام تقریب مذاهب و حتی خیلی‏ از مؤسسات دیگری که در این زمینه کار می‏کنند و اکنون این سوال مطرح است که چرا شما در تمام دنیا فعالیت می‏کنید ولی آمریکا را کنار گذاشته‏‌ا‌ید؟!!

نظر شیعیان در آمریکا نسبت به ایران چگونه است؟

اصل نظر شیعیان و مسلمانان درباره ایران مثبت است و خیلی خوب است و خیلی دعا می‏کنند و آرزوی موفقیت دارند، ولی اخیراً من می‏بینم که مخالفان ایران بر علیه جمهوری اسلامی تبلیغات می‏کنند و بین مردم یک مقدار تشویش و دودلی ایجاد کرده اند. که از این طرف نیز برای جلوگیری از این تبلیغات منفی کاری انجام نشده است.

خاطره‏‌ای اگر دارید بفرمایید از افرادی که شیعه شده یا این‌که مسلمان گردیده است؟
خاطره که زیاد است ولی من تعدادی از آنها را بازگو می‏کنم. یک بار یک زوج جوانی آمده بودند که چندین ماه بود ازدواج کرده بودند به صورت قانونی ولی صیغه شرعی نخوانده بودند. آمدند داخل مسجد پیش من. من هم چند دقیقه‌‏ای برای آن‌ها صحبت کردم و رفتند. بعد از یک هفته زنگ زد و گفت که حاج آقا من یک مدتی در یک جایی کار گرفتم و در حال استخدام شدن هستم بعد پرسید که آیا از نظر شرعی این کار جایز هست یا نیست که این نشان می‌دهد با یک اطلاع رسانی کوچک چقدر تغییر می‏کنند.

یک آقای دیگری بود که خانمشان آمریکایی بود و آمده بود که اونجا کار کند. بعد از دو ماه هم زنگ زد که من می‏‌خوام مسلمان بشم و بعد هم گفت که من قبلاً تصمیم گرفته بودم ولی می‏‌خواستم که قویتر بشم.

روزی به شهرداری رفته بودم. شهردار سن‌پترز گفت می‏خوام یک چیز جالبی به شما بگویم و آن این‌که من آماری که در دست دارم می‏بینم که مسلمانان مقیم این منطقه زیر صفر مرتکب جرایم و تخلف نمی‏‌شوند. که این به دلیل اعتقادات و مذهبی هست که دارند و گفت که من از مسلمانان خیلی راضی هستم و این یک چیز جالبی است که این شهردار استرالیایی است و مسلمان هم نیست و دیگر این‌که او حتی روزه هم می‏‌گیرد و این کار را فقط برای احترام به مسلمانان انجام می‏‌دهد.

دیگر این‌که ما تا حالا که بدون این‌که هیچ مؤسسه‌ای از ما پشتیبانی بکند باقی مانده‌ایم ‏این یک معجزه است و فقط به کمک خدا ما باقی ماندیم، گاهی مردمی که به ما کمک می‏‌کنند را نمی‏‌شناسیم که یک روز که من به دفتر رفتم دیدم که یک پاکت روی میز است و بدون اسم که یک خانمی چیزی نزدیک به 6 هزار دلار طلا برای ما فرستاده است و می‌بینیم که مردم واقعاً وابسته هستند و تشنه به مطالب اهل‌بیت علیهم‌السلام هستند و به همین دلیل هم به ما کمک می‏‌کنند.

الآن هم در اروپا اعتقاد دارند که در چند سال آینده جمعیت اکثریت را مسلمانان تشکیل می‏دهند البته این حادثه 11 سپتامبر که اتفاق افتاد این حرکت را یک مقدار کند کرده ولی باز هم خیری در آن بود که مردم را بیشتر از پیش مطلع کرد و الان هم آرام آرام در حال بازگشت به روال عادی است و اسلام در حال رشد بسیار سریع است در میان مردم جهان که پیش‌بینی تمام متخصصین و کارشناسان نیز همین است و در تمام دنیا نیز الآن مسلمانان خیلی جایگاه‏‌های مهمی دارند مانند این‌که از بهترین مشاوران رئیس جمهور هستند، که الآن میشه دید در تمام زمینه‏‌های سیاست، تجارت، دانشگاه‌‏ها و کارهای فرهنگی خیلی مسلمان‌ها فعال هستند.

در خیلی از موارد ما ارتباط متقابل داریم ما مسیحیان و یهودیان با محوریت مسلمانان که در این جلسات به بحث و تبادل اطلاعات می‏‌پردازیم. خلاصه کلام این‌که در عصر ما مسلمانان وجه خوبی دارند و با اینکه  11 سپتامبر وجه مسلمانان را خراب کرد و ننگی بر پیشانی مسلمانان نیز بود با این حال باز هم مسلمانان به فعالیت‏‌های خود ادامه می‏دهند و وجه خوبی برای خود در آمریکا ایجاد کرده‌‏اند.

 من یک گله‌‏ای نیز دارم و آن این‌که به مسلمانان آمریکا با این‌که بسیار مستعد به هدایت و پشتیبانی هستند بسیار بی‌توجهی می‏‌شود، از طرف مسئولین، من به سمت شخص خاصی هم اشاره نمی‏کنم و چیزی که هست در آمریکا راهنمایی‌هایی که باید در انجا انجام بگیرد نیست. نه این‌که اصلاً نباشد هست ولی به آن صورتی که باید باشد تا بتواند تمام نیازهای مسلمانان را جوابگو باشد نیست، در این‌جا تأکید می‌کنم که اگر برای مسلمانان آمریکا وقت گذاشته شود و واقعاٌ به فکر آن‌ها باشیم با نشر کتاب و ترجمه برای آن‌ها و از راه‌های دیگری مثل شبکه‏‌های تلویزیونی و رادیو ،مجلات و کتاب وحتی از طریق اینترنت و فعالیت‏‌های دیگری که وجود دارد، نتایج خوبی خواهیم گرفت

ما وقتی که تلویزیون ولایت رو شروع کردیم فکر نمی‌کردیم که مردم نیازمند آن باشند ولی بعد از مدتی متوجه شدیم که مردم واقعاً تشنه این مسائل دینی و مذهبی هستند و جا دارد که ما بیشتر از این هم پیش برویم، به هر صورت می‏‌توان به عینه گفت که برای مسلمانان آمریکا برنامه‌ریزی نشده است، ما حوزه علمیه مطلوبی در آمریکا نداریم ما تشکیلات سازمانی هم نداریم و تمام این امکانات برای خود محلی‌‏های آمریکا است و من از هر کسی که این مطالب را می‏‌خواند تقاضا دارم که به مسلمانان منطقه آمریکا بیشتر از پیش توجه شود؛ آمریکا کشور بسیار بزرگی است به طوری که در خود نیویورک چیزی بیش از 100 مسجد برای مسلمانان وجود دارد و اگر ما در آن‌جا فعالیت کنیم هم می‌‏توانیم پیشرفت خوبی داشته باشیم و هم نیروی خوبی می‏‌توانیم پرورش بدهیم و بعد هم از آن‌ها در کل دنیا استفاده کنیم.

منبع: fa.abna24.com

تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal