حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 پاسخ به شبهات مهدویت و سؤالات جوانان از سوی استاد فاطمی نیا
عقیده به ظهور منجی آخرالزمان، اعتقادی است که نه تنها در تشیع و اسلام، بلکه در تمام ادیان وجود دارد. اما راهزنان ایمان و اعتقادات مردم با ایجاد شبهاتی در این حقیقت مستحکم، تلاش دارند جوانان مؤمن را از امام خویش و سپس از نائبان آن امام جدا کنند.

عقیده به ظهور منجی آخرالزمان، اعتقادی است که در تمام ادیان وجود دارد. اما با وجود اینکه اکثریت اهلسنت نیز مانند شیعیان و قاطبه مسلمین به "مهدویت" معتقدند اما اقلیتی نیز شبهاتی مطرح میکنند. مثلاً می‏‌گویند چون احادیث مرتبط با مهدویت در کتاب صحیح بخاری نیامده است مهدویت معتبر نیست!

بسم الله الرحمن الرحیم. اولاً بسیاری از مسائل و معارف وجود دارد که در صحیح بخاری نیامده ولی در بقیه صحاح آمده است و علمای اهل‌سنت آن‌ها را معتبر دانستهاند. ثانیاً اگر بنا بر این بود که هرچه در صحیح بخاری نیامده است فاقد اعتبار باشد، علمای اهل سنت باید آن پنج کتاب صحیح دیگرشان را رها می‏کردند. اما این کار هیچ‌گاه اتفاق نیفتاده و نمیافتد و آنان پنج صحیح دیگر را همواره معتبر و محترم میدانند. بنابراین نبودن احادیث مهدوی در صحیح بخاری دلیلی بر ضعف این عقیده نمی‌شود؛ زیرا این احادیث متعدد در صحاح و مسانید دیگر اهل سنت وجود دارد.

اصولاً این استدلال که اگر مطلبی در بخاری نبود معتبر نیست در بین اهل فن اهل سنت خریدار دارد؟

بخاری معیاری برای صحت حدیث داشته که آن را "شرط بخاری" می‌نامند. نبودن حدیثی در صحیح بخاری بر دو وجه است: اول حدیثی است که بخاری آن را معتبر ندانسته و نقل نکرده است؛ یعنی حدیثی که شرط او را نداشته است. دوم حدیثی است که بخاری آن را معتبر میدانسته و بر اساس شرط او هم صحیح بوده است ولی آن را نیاورده است. لذا «حاکم نیشابوری» که از کبار علمای اهل سنت و در بین آنان بسیار محترم است کتاب بزرگی تألیف کرد به نام "المستدرک علی الصحیحین". این عالم در المستدرک، احادیثی را آورده است که «بخاری» و «مسلم» با علم به صحت آن‌ها، آن احادیث را نیاورده‌اند.

نمونه‌ای از احادیث مهدویت که در مستدرک آمده است را ذکر می‌کنید؟

بله؛ حاکم در صفحه 464 از جلد چهارم المستدرک علی الصحیحین آورده است که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «... ثم تطلع الرايات السود من قبل المشرق... إذا رأيتموه فبايعوه و لو حبواً علی الثلج فانه خليفة الله المهدي.»؛ سپس پرچم‌های سیاه از جانب مشرق ظاهر می‌گردد... زمانی که او را دیدید پس با او بیعت کنید اگر چه سینه‌خیز روی برف بروید (مقصود تأکید است) زیرا او خلیفه خدا مهدی است. حاکم پس از ذکر این حدیث می‌نویسد: «این حدیث بر اساس شرط بخاری و مسلم صحیح است» این حدیث تنها یک نمونه از احادیثی است که حاکم در مستدرک درباره مهدی(عج) آورده است.

«ابن خلدون» نیز (که البته در زمینه حدیث شناس و رجال صاحب نظر نیست) به مهدویت شبهه وارد کرده و معتقد به ضعف روایات مهدوی است. شبهه او را چگونه پاسخ می‌دهید؟

بله؛ ابن خلدون در کتابش «مقدمه» مسأله مهدویت القاء شبهه کرده است بدون این‌که استدلالی کند. او در این مورد صرفاً از راه عناد سخن گفته است؛ لذا برخی از علمای اهل سنت جواب او را داده‌اند.

لطفاً نمونه‌ای از پاسخ‌های اهل‌سنت را ذکر فرمایید.

بشنوید: «شیخ علی منصور ناصف» از علمای محترم دانشگاه الازهر مصر، کتابی دارد به نام «جامع الاصول من احادیث الرسول صلی الله علیه و آله» که مجموع صحاح شش‌گانه اهل‌سنت است. وی در صفحه 341 جلد پنجم این کتاب مینویسد: «و قد روی أحاديث المهدي جماعة من خيار الصحابة و أخرجها أكابر المحدثين كـ«ابي داود» و «الترمذي» و «ابن ماجة» و «الطبراني» و «أبي يعلی» و «البزاز» و «الإمام أحمد» و «الحاكم» رضي الله عنهم اجمعين و لقد اخطأ من ضعف احاديث المهدي كلها كـ«ابن خلدون» و غيره»؛ بتحقیق احادیث مهدی را گروهی از نیکان صحابه روایت و استخراج کرده‌اند؛ مانند بزرگان محدثین هم‌چون ابوداود، ترمذی، ابن ماجه، طبرانی، ابویعلی، براز، امام احمد بن حنبل و حاکم. لذا براستی خطا کرده‌اند کسانی که احادیث مهدی را ضعیف شمردهاند مانند ابن خلدون و غیره.

برخی از اهل سنت امام زمان(عج) را از نسل امام حسن مجتبی علیه‌السلام می‌دانند. آیا این شبهه قابل اعتناست؟ 

خیر؛ این تحریف و تصحیف مختصراً در برخی از کتب اهل‌سنت پیدا می‌شود؛ اما این روایات تحریف شده در مقابل روایت‌های متواتری که امام زمان(عج) را از نسل امام حسین علیه‌السلام معرفی کرده است چیزی به حساب نمی‌آید.

ریشه این شبهات از کجاست؟

برخی از این تحریف‏ها را دست‌های ناپاک و نادرست، در نسخ چاپی کتاب "فتوحات مکیة" تألیف «ابن العربی» به وجود آوردند و مطلب مربوط به امام زمان(عج) را ناقص ذکر کرده‌اند. اما خوشبختانه نسخه صحیح خطی از کتاب فتوحات در دست مشاهیر علمای اهل سنت بوده که آنان صحیح مطلب را بدون تحریف و تصحیف ذکر کرده‌اند. مثلاً توجه کنید به کتاب "الیواقیت و الجواهر" تالیف «عبد الوهاب بن احمد بن علی الحنفی شعرانی» که نسب او به «محمد حنفیه» می‌رسد. وی متوفای 973 هـ.ق است که فقیه و عارف بوده و تألیفات فراوان دارد، از جمله همین "الیواقیت و الجواهر" که خلاصه "فتوحات مکیة" است. شعرانی نسخه خطی فتوحات را در دست داشته و همان‌طور که ذکر شد مطلب مربوط به امام زمان را از فتوحات درست نقل کرده و آورده است: «واعلمو انه لابد من خروج المهدي علیه السلام لکن لا یخرج حتی تمتلئ الأرض جوراً و ظلماً فیملؤها قسطاً و عدلاً، و لو لم یکن من الدنیا إلا یوم واحد طوّل الله تعالی ذلك الیوم حتی بلی ذلك الخلیفة و هو من عترة رسول الله صلی الله علیه و سلم من ولد فاطمة رضی الله عنها، جده الحسین بن علي بن ابي طالب و والده حسن العسکری ابن الإمام علی النقی (بالنون) ابن محمد التقی (بالتاء) ابن الإمام علي الرضا ابن الإمام موسی الکاظم ابن الإمام جعفر الصادق ابن الإمام محمد الباقر ابن الإمام زین العابدین ابن الإمام الحسین ابن الإمام علی بن ابی طالب رضی الله عنه.»؛ بدانید حتماً مهدی علیه‌السلام خروج می‌کند. لکن خروج نمی‌کند مگر پس از آن‌که زمین پر از ظلم و جور گردد پس آن حضرت زمین را پر از عدل و داد کند و اگر نماند از دنیا جز یک روز، خداوند متعال آن روز را طولانی می‌گرداند تا این خلیفه ظاهر گردد و امور را به دست گیرد... سپس نسب امام زمان را ذکر می‌کند و ملاحظه می‏فرمایید که حتی در اسم "امام علی النقی" و "امام محمد تقی" چقدر دقت کرده و آورده است که "بالنون" و "بالتاء".

موارد دیگر هم هست؟

بله؛ عین این مطالب را «شیخ حسن العدوی الحمزاوی» فقیه مالکی مصری متوفای 1133 هـ.ق. در صفحه 187 کتاب «مشارق الانوار» به نقل از فتوحات مکیه آورده است. البته توجه داشته باشید که کتاب مشارق الانوار سابق در مصر چاپ شده و نادرست است و این مورد در نسخه خطی آن موجود است.

اگر اجازه دهید تعدادی از سؤالات کوتاهی که برای جوانان وجود دارد هم مطرح کنیم و شما پاسخ‌های کوتاهی بفرمایید.

بفرمایید.
آیا حضرت حجت(عج) در جایی به نام "جزیره خضراء" (که گفته می‌شود همان مثلث برمودا است) زندگی میکند؟

این مطالب سند قابل توجهی ندارد.

آیا یاران امام زمان منحصر به همان 313 نفر هستند؟

از بعضی از روایات شاید بتوان استفاده کرد که این 313 نفر افراد خاص امام علیه‌السلام باشند و هر‌کدام از آنان منشأ اثر خاصی باشند.

چرا در روایات قیام امام زمان(عج) به قیام امام حسین علیه‌السلام تشبیه شده و ادامه دهنده قیام ایشان معرفی شده است؟

زیرا هر دو قیام برای اعلاء کلمه حق است و غرض از هر دو قیام نشر علم و جهل زدایی است.

چگونه میتوان مدعیان دروغین مهدویت را شناخت؟

اگر مطالعه دقیق و کافی در مورد حضرت مهدی(عج) داشته باشیم، مدعیان دروغین را خواهیم شناخت. افزون بر این‌که خداوند متعال هم خودش مدعیان دروغین را رسوا خواهد کرد.
وظیفه منتظران (بخصوص جوانان) در عصر غیبت چیست؟

وظیفه منتظر در عصر غیبت عمل به وظیفه است. مخصوصاً جوانی که نوعاً درون پاکی دارند از عمل به وظیفه نتیجه می‌گیرند.

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرا دادید. اگر در پایان سخنی دارید بفرمایید.
توصیه می‏کنم که جوانان در عصر غیبت از علمای ربانی فاصله نگیرند.

fa.abna24.com

تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal