حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲۲ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 جانشینی خدا
هر انسانی خلیفة‌الله بالفعل نیست، بلكه انسان كامل (انسان بالفعل) شایسته‌ی این نام می‌باشد. ثانیاً خلیفةالله حقیقی همان وجود منبسط می‌باشد؛ لكن از آن‌جا كه انسان كامل اتّحاد تامّ با آن حقیقت یگانه دارد، از آن حقیقت تعبیر می‌شود به روح كلّی انسان كامل و از انسان كامل نیز تعبیر می‌شود به خلیفة‌الله. كما این‌كه...

منظور از جانشینی پروردگار در سوره بقره چیست؟ مگر انسان و پروردگار از یك نوع هستند كه انسان می تواند جانشین پروردگار باشد؟

از دیدگاه عرفان نظری، ذات باری تعالی، در مقام فعل و ظهور، یك تجلّی و ظهور بیش ندارد. لذا می‌گویند: «التّجلی لا یتكرر»؛ تجلّی تكرار نمی‌شود. اوّلین و آخرین ظهوری كه خدای تعالی در ازل نمود، حقیقتی بود كه برای آن (به مناسبت‌های گوناگون) بیش از صد اسم گفته‌اند كه برخی از آن‌ها عبارتند از: الوجود، وجود منبسط، نور السموات و الارض، فیض مقدّس، مشیت، صادر اوّل، روح الارواح، نَفَس رحمانی، حقیقت مائیه، اسم اعظم و... و حقیقت محمّدیه. آن‌چه كه حقیقتاً خلیفه‌ی خداست همین حقیقت یگانه می‌باشد. ذات خدا واجب الوجود بالذّات است و او واجب الوجود ظلّی است. ذات خدا احدیت ذاتی دارد و او را احدیت ظلّی است و... ؛ و او اساساً چیزی نیست جز ظهور خدا.

این امر یگانه همان حقیقتی است كه ما آن را با نام وجود می‌شناسیم كه بدون آن هیچ موجودی وجود ندارد و همه‌ی موجودات‌، قائم به او و ظهورات گوناگون همان حقیقت یگانه و آن فیض مقدّس می‌باشند. نسبت آن حقیقت به موجودات عالم به مانند نسبت آب است به موج و قطره و آبشار و باران و برف و بخار و...؛ یعنی همان‌گونه كه هركدام از این امور، غیر از دیگری هستند ولی همگی ظهورات گوناگون آب می‌باشند‌، موجودات عالم نیز، اگرچه هركدام غیر از دیگری است ولی همگی ظهوری از ظهورات حضرت وجود می‌باشند؛ از همین روست كه آن امر واحد را حقیقت مائیه می‌گویند.

پس روشن شد كه آن حقیقت واحد، ظهور تامّ خدا و خلیفه‌ی اوست و شناخت ما از خدا در حقیقت از شناخت همین اسم اعظم او حاصل می‌شود و موجودات، همگی آیات و نشانه‌های همان حقیقت یگانه‌اند و او آیه‌ی عظمای ذات باری تعالی است. عالم مادّه با تمام موجوداتش، ظهور از ظهورات اوست؛ عالم مثال (برزخ) نیز ظهور دیگری از اوست و عالم ملائك نیز ظهوری از ظهورات وی می‌باشد؛ ولی هیچ‌یك از این موجودات، ظهور تامّ آن حقیقت یگانه نیستند. امّا انسان كامل، نه صرفاً مادّی است و نه صرفاً مثالی و برزخی و نه صرفاً جبروتی و ملكی، بلكه همه‌ی این مراتب را یك‌جا در وجود خود دارد. بنابراین، انسان كامل، كه او را كون جامع نیز می‌گویند، در حقیقت ظهور تامّ و تمام آن حقیقت یگانه بوده، احاطه‌ی وجودی بر جمیع عوالم دارد. لذا از آن جهت كه وجود او متّحد با صادر اوّل و وجود منبسط می‌باشد، وجود منبسط را روح كلّی وی گفته و به این سبب او هم خلیفة‌الله می‌نامند.

پس:
اوّلاً هر انسانی خلیفة‌الله بالفعل نیست، بلكه انسان كامل (انسان بالفعل) شایسته‌ی این نام می‌باشد.
ثانیاً خلیفةالله حقیقی همان وجود منبسط می‌باشد؛ لكن از آن‌جا كه انسان كامل اتّحاد تامّ با آن حقیقت یگانه دارد، از آن حقیقت تعبیر می‌شود به روح كلّی انسان كامل و از انسان كامل نیز تعبیر می‌شود به خلیفة‌الله. كما این‌كه به سبب اتّحاد تامّ انسان كامل با آن صادر اوّل، او نیز به عنوان اوّلین فعل خدا شناخته می‌شود؛ از این‌رو نبی اكرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «اوّل ما خلق الله روحی. اوّل چیزی كه خدا آفرید روح من بود.»

ثالثاً چون آن وجود منبسط، اسم اعظم الهی است، هر كسی به مقدار اتّحادش با آن حقیقت، صاحب اسم اعظم می‌شود و چون همه‌ی موجودات ظهورات آن وجود منبسط می‌باشند، لذا هر كه با او متّحد باشد قادر به تصرّف در موجودات عالم خواهد بود، كه معجزات انبیاء علیهم‌السلام از همین جا نشأت می‌گیرد. هم‌چنین چون او احاطه بر همه دارد. انبیاء نیز به مقدار اتّحادشان با او صاحب علم غیب می‌شوند و آن‌كه اتّحاد تامّ با آن حقیقت مقدّسه دارد، خود عین علم خداوند متعال خواهد بود. لذا امیرمؤمنان علیه‌السلام فرمودند: «أَنَا عِلْمُ اللَّهِ وَ أَنَا قَلْبُ اللَّهِ الْوَاعِی وَ لِسَانُ اللَّهِ النَّاطِقُ وَ عَینُ اللَّهِ النَّاظِرَةُ وَ أَنَا جَنْبُ اللَّهِ وَ أَنَا یدُ اللَّه.»؛ منم علم خدا و منم آن قلب الهی گسترده و زبان گویای خدا و چشم بینای او و منم همسایه‌ی خدا و منم دست خدا.» (بحارالأنوار، ج 24، ص 198)

منبع: www.porseman.org

تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal