حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 چرا شب قدر و نه روز قدر؟
شب، آسمان به زیور ستارگان آراسته شده و حواس انسان را از اطراف خود به بالا معطوف می‌دارد. لطافت ظاهر که همان هوا است، به لطافت باطن که فیض الهی است کمک می‌کند، تا دل متأثر این لطف الهی گشته، اشک انسان از آسمان دلش سرازیر گردد. در شب، چون فراغ است و مشغله به امور دنیا در نهایت ضعف است.

سرّ این‌که گفته می‌شود شب قدر، نه روز قدر، تنها نزد خداوند در مواردی نیز نزد بندگان خاص و اولیائی که اهل اسرارند، می‌باشد. نه تنها در این مورد، بلکه در موارد دیگر نیز ممکن است چنین سؤالی پیش بیاید. همانند این‌که خداوند چرا شب قدر را در ماه‌های دیگری از سال قرار نداده و در ماه رمضان قرار دادند و... در بسیاری از موارد و راجع به بسیاری از پدیده‌ها و احکام و امور دینی تعبداً باید آن‌ها را پذیرفت؛ چون فلسفه آن‌ها یا بیان نشده و یا برای همگان قابل درک نیست. راجع به این نکته نیز دلایل روشنی وارد نشده است که از آن به دست بیاید که به این دلیل، شب گفته نه روز، منتهی از ظاهر آیات قرآن استفاده می‌شود که شب دارای قداست و عظمتی است که در روز نیست و به خاطر همین بسیاری از رخدادها و وقایع مهم در شب واقع شده است از جمله:

1) اندازه‌گیری مقدرات عالم و نیز اندازه‌گیری سرنوشت انسان‌ها، از مرگ، طول عمر، روزی، حوادث دعا و... خداوند این اندازه‌گیری و تعیین سرنوشت را شب قرار داده است، نه در روز.
2) نزول دفعی قرآن: که با صراحت بیان شده است که: «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ؛ ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم».

از این آیه معلوم می‌شود که شب مبارکی که قرآن در آن نازل شده، همان شب قدر است و آن شب هم، یکی از شب‌های ماه رمضان است. از این که خداوند، هم قدر را در شب قرار داده و هم نزول قرآن را در آن شب، معلوم است که شب از آثار خاصی برخوردار است نسبت به روز، خصوصاً آن شبی که تقدیر به مقدرات عالم است.

3) نکته دیگر که حاکی از عظمت و شأن و جایگاه شب است نزول ملائکه و روح که مقرب‌ترین ملک هست در شب اتفاق می‌افتد.

نکته پایانی آن‌که شب مایه آرامش و سکون انسان‌ها است و حضور قلب و صفای دل در آن بیشتر رخ می‌دهد، چنان‌که خداوند می‌فرمایند: «إِنَّ نَاشِئَةَ اللَّیْلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْءًا وَأَقْوَمُ قِیلًا؛ إِنَّ لَک فِی اَلنَّهَارِ سَبْحًا طَوِیلًا»؛ بدرستی‌ که پدیده شب بهترین وسیله برای صفای نفس است که خداوند آن را پدید آورده است؛ چون تو در روز، گرفتاری و مشاغل بسیار داری.

از آیه فوق معلوم می‌شود که خداوند چرا، قدر را در شب قرار داده، نه در روز، در حقیقت، شب ظرف درک حقایق واقعی است؛ چون انسان از هر طرف آسایش خاطر داشته و ظلمت شب، غافلان را در خواب غفلت فرو برده، و گرفتاری مادی نیز باعث بی‌توجهی به معنویات نمی‌گردد.

منبع: www.tasnimnews.com

1) زیرا شب هنگام، زمینه‌ی ریا کمتر است و عمل به اخلاص نزدیک‌تر. شب مردم خوابند و کمتر گناه در عالم صورت می‌پذیرد!

2) شب، نور طبیعت رفته و مظاهر آن نیز رخت بربسته و زمینه تجلّی ضد آن، که مافوق طبیعت یعنی معنویت است، پیدا می‌شود و انوار ملکوتی و قدسی و فیوضات تأثیرگذارتر خواهد شد.

3) شب، آسمان به زیور ستارگان آراسته شده و حواس انسان را از اطراف خود به بالا معطوف می‌دارد. لطافت ظاهر که همان هوا است، به لطافت باطن که فیض الهی رحمانی است کمک می‌کند، تا دل متأثر این لطف الهی گشته، اشک انسان از آسمان دلش سرازیر گردد.

4) در شب، چون فراغ است و مشغله و اتصال به امور دنیا در نهایت ضعف است، زمینه عروج نیز بیشتر است.

5) در شب انوار قدسیه بیشتر تجلی می‌کند. شب بیگانه نیست تا سبب کدورت فضا گردد و تجلّی را کاهش دهد. بیگانگان همانند اجسام سیاه هستند که اگر در محیطی قرار گیرند موجب جذب نور شده و از روشنایی محیط می‌کاهد.

6) شب به دلائل فوق؛ بهترین وقت برای فکر و اندیشه است. اندیشیدن و نقشه کشیدن و طرح و برنامه ریختن برای یک سال خود و این که اگر قرار شود، خداوند در این شب قدر چیزی به ما عنایت کند، برای مصرف آن نقشه و طرح بریزد.

اساساً شب قدر از هزار ماه بهتر است یعنی اگر انسان یک شب را با برنامه برای فردا طی کند از هزار ماه (یک عمر) بی برنامه کار کردن بهتر است. در شب اخلاص، خلوص، محرک و انقطاع است و موانعی چون ریاء، بیگانه، مخرّب و مشغله نیست.

منبع: کتابچه‌ی «رمضان، ماه صبر»

تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۱۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal