حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
  هندسه گفتار با جوانان را به خوبى دریابیم
دین به مانند یک نسخه‌ی درمانی برای بیماری‌‌های روحی انسانی است، از این رو شایسته است همه‌ی مردم به‌ ویژه جوانان با دین بیشتر آشنا شوند. لذا لازم است، هندسه‌ی گفتار با جوانان را دریابیم و آن را رعایت کنیم. به طور کلى جوانان، ذهن خلاق و جست‌‌وجوگری دارند و همواره...

جوانان از جمله سرمایه‌‌های مهم اجتماعی در جامعه هستند. آینده‌‌سازان نظام و افتخار‌آفرین مردمند؛ جامعه‌‌شناسان معتقدند جامعه‌‌ای سالم است که جوانانی سالم داشته باشد، بنابراین یکی از راه‌‌های داشتن جامعه‌‌ای سالم، آشنایی جوانان با آموزه‌‌های دینی، بایدها و نبایدهای آن است.

دین به مانند یک نسخه‌ی درمانی برای بیماری‌‌های روحی انسانی است، از این رو شایسته است همه‌ی مردم به ویژه جوانان با دین بیشتر آشنا شوند اما متأسفانه امروزه به دلایل مختلفی دین‌‌‌داری و روزه ‌گرفتن در بین جوانان آن‌‌گونه که انتظار می‌‌رود نیست. در ادامه راهکارهایی را برای جذب بیشتر، جوانان به دین به صورت مختصر ارائه می‌‌‌کنم.

شناخت جوانان از دوره‌ی جوانى

برخی از جوانان به دلیل ناپختگى، کم‏ تجربگى، احساسات شدید و مشکلات بلوغ، به طور طبیعى دچار خطا می‌‌شوند. از طرفى روحیه‌ی استقلال‌‏‌طلبى، زمینه‌ی چالش‌‌‏ها و تضادهایى را میان آنان و بزرگ‏‌ترها به وجود مى‌‌آورد. از این‏ رو هم نحوه‌ی برخورد با جوانان بسیار ظریف و حساس است و هم براى رهبرى آنان، نیازمند شناخت دقیق از روحیاتشان مى‌‌‏باشیم. لذا شایسته است با مطالعه و دقت در روحیات جوان، او را بهتر بشناسیم و با روحیاتش آشنا شویم.

نهادینه ‌کردن دین در خانواده‏

خانواده به عنوان نخستین کانون تعلیم و تربیت، نقش عمده‌‌اى در برقرارى ارتباط جوان با دین دارد. ستون فقرات دین‌‌مدارى، در خانواده شکل مى‌‌گیرد، رفتار و گفتار اعضاى خانواده نیز مؤثرترین عامل گرایش جوانان به دین است. بیشتر جوانانى که دین خود را حفظ کرده‌‏‌اند، خانواده دین‌‌دار و آنانی که دین‏ گریزند خانواده‌‌اى دین‌‌گریز نیز داشته‌‏‌اند.

مدرسه به عنوان خانه‌ی دوم مى‌‏‌تواند پل ارتباطى بین جوان و دین باشد، زیرا جوانان بیشتر اوقات خود را در محیط مدرسه و در تماس و گفت‌‌‏و‌گو با مربیان مى‌‏‌گذرانند. بدیهى است که گفتار و کردار آنان تأثیر بسزایی دارد.

پاسخ به شبهات و پرسش‌‌‏هاى بنیادین جوان‏

به طور کلى جوانان، ذهن خلاق و جست‌‌وجوگری دارند و همواره به دنبال کشف حقیقت و حل مسائل و پاسخگویى به شبهات خویش هستند؛ جوان با ده‌‌‏ها سؤال رو‌به‌‏‌رو است که به آن‌‌ها باید پاسخ قانع کننده‌‏‌اى ارائه داد.

علاوه بر آن امروز شبهه‌‌افکنى در حوزه‌ی فرهنگ دینى از طریق ابزار‌های مختلف (اعم از فضای مجازی و ماهواره و ...) یکى از بارزترین جلوه‌‏‌هاى تهاجم فرهنگى در عرصه‌ی تربیت اسلامى است، بنابراین ما باید قبل از این‌‏که دشمن شبهه ایجاد کند، شبهه‏ را بشناسیم و آن را بزداییم.

البته این شبهات به قول استاد مطهرى، گذرگاه خوبى هستند. اما عدم پاسخ‏‌گویى به آن‌‌‏ها یا در نظر نگرفتن روحیه جوانان در هنگام پاسخگویى، موجب تزلزل در باورهاى دینى آنان مى‌‏‌گردد و پایه‌‏‌هاى تربیت دینى را سست مى‏‌‌گرداند. جوان اگر احساس کند کسى هست که درد دلش را مى‌‏‌شنود و پاسخگوى سؤالات اوست، امیدوار مى‌‏‌شود.

برخی از مربیان و متولّیان، جوان را به دلیل طرح برخی سؤالات سرزنش و توبیخ می‌‌کنند در حالی که هدف او از طرح سؤال رسیدن به واقعیت و حقیقت است و نه چیز دیگری.

به کارگیرى شیوه‌‏‌هاى کاربردى پیام‌‏‌رسانى دینى‏

متأسفانه در روش‌‌‏هاى تبلیغى و جذب جوانان، بیشتر از رو‌ش‏‌‌هاى کلیشه‌‏اى و تکرارى استفاده مى‌‌شود. همین امر در بى‏‌‌علاقگى و گریز جوانان از مسائل دینى، مؤثر بوده است. در برخى تحقیق‌‌ها به ویژه تحقیق‌‌های آموزش و پرورش، یکى از دلایل دانش‌‏‌آموزان برای گریز از نماز جماعت، سخنرانى‌‌‏هاى طولانى و تکرارى مطرح شده است.

به عبارت دیگر لازم است، هندسه گفتار با جوانان را به خوبى دریابیم و رعایت کنیم. پرگویى، مکررگویی و ارتباط مستقیم آمرانه و دستورى، باعث دل‏‌‌زدگى و دین‏‌‌گریزى جوانان مى‏‌‌شود.

معرفى صحیح سیره و گفتار معصومان علیهم‌‌السلام

ما مى‌‏‌دانیم گوشت و پوست مردم ما به ویژه جوانان، با عشق و محبت به اهل بیت علیهم‌السلام آمیخته است. از سوى دیگر معارف اهل بیت علیهم‌السلام به گونه‌‏‌اى غنى است که اگر دقیق و صحیح معرفى شود جوانان به دین بیشتر توجه مى‏‌کنند. چنان ‌که امام رضا علیه‌السلام فرموده‌‌اند: «اگر مردم زیبایى‌‏‌هاى کلام ما را بدانند، از ما پیروى مى‏‌‌کنند.»

جوان، شخصیتی عاطفى، زودرنج و شکننده دارد. اگر با جوان با همدلى و احترام برخورد شود به آسانی مى‌‏‌توان در قلب او نفوذ کرد، اما باید توجه داشت همدلى بدون انعطاف‌‏پذیرى، ممکن نیست. جوان به حکم جوان بودن در معرض خطا و لغزش است لذا ضمن همدلی باید با او با انعطاف برخورد کرد.

جوانان تمام مسائل را زیر ذره‏‌بین انتقاد و موشکافى قرار مى‌‏‌دهند و در اصول و بنیان‌‌‏هاى اعتقادى خود هیچ‌‌گونه سهل‏‌‌انگارى را روا نمى‌‏‌دارند. آنان همانی می‌‌شوند که ما هستیم نه آن شخصیتی که ما می‌‌خواهیم. پس خوب باشیم تا خوب باشند.

بیان فلسفه احکام‏

على‌‏‌رغم این‏‌که جوانان زمینه گرایش به امور مذهبى و دین را دارند، اما روح جست‌‌وجوگری نیز دارند. از این‏‌ رو مطالبى را بهتر قبول مى‌‏کنند که کاربردى و توأم با استدلال باشد. بدین منظور باید مسائل دینى در کنار مسائل علمى و به صورت تطبیقى بیان شود، لذا لازم است تا آن‏‌جا که امکان دارد فلسفه، حکمت احکام و تعالیم دینى تبیین شود تا جوان ضمن قبول آموزه‌‏‌هاى دینى، با آگاهى، بینش، بصیرت و با انگیزه قو‌ى‌‏‌تر به تعالیم دین روی آورند.

این امر مى‏‌‌طلبد که مربیان و روحانیان با مطالعات گسترده به بیان آموزه‌‌‏ها و تعلیمات دین بپردازند البته یادآور می‌‌شوم که فلسفه همه مسائل دینی هنوز تبیین نشده است.

بیان اهداف دین و نقش آن در زندگى‏

در تربیت دینى جوانان باید به این اصل مهم توجه داشت که دین، نیاز به تبیین و میزان تأثیرگذارى آن در زندگى جوان دارد. از این ‏رو پیش از آن‏‌که بگوییم دین اسلام جامع‌‌‏ترین، کامل‌‏‌ترین و نیکوترین دین‏‌‌هاست، باید بگوییم دین اسلام چیست و اهداف آن کدام است؟ این دین است که به باید و نبایدهاى انسان جواب مى‌‌‏دهد، جهان و انسان را هدفمند مى‏‌‌داند و نقشى اساسى در زندگى مادى و معنوى انسان دارد.

اگر حقیقت دین و نقش آن در زندگى، خوشبختى انسان، اصلاح معاش و... به درستى تبیین گردد، جوانان به راحتى فطرت دین‌‌‏گرا و خداجویى را مى‌‏‌پذیرند البته خاطر نشان می‌‌کنم که حضور جوانان در مساجد، اعتکاف، نماز جمعه، راهپیمایی و... حاکی از علاقه‌ی فطری آ‌ن‌‌ها به دین و ارزش‌‌های دینی است، لذا نباید به راحتی آن‌‌ها را متهم به دین‌‌گریزی و یا دین‌‌ستیزی کرد بلکه باید علت‌‌ها را نیز جستجو کرد.

حجت‌‌الاسلام علی‌‌اکبر روحانی‌‌مقدم؛ مدیر فضای مجازی و تلفنی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی خراسان رضوی و کارشناس مشاور خانواده.

تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۱۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal