حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 معرفی کتاب کامل الزیارات
عنوان برخی از باب‌‌های کتاب عبارت است از: آیات قرآن درباره‌ی کشته شدن امام حسین علیه‌السلام، علم پیامبران به کشته شدن امام حسین علیه‌السلام، گریستن آسمان و زمین بر امام حسین علیه‌السلام و حضرت یحیی، پاداش گریه بر امام حسین علیه‌السلام، دعای پیامبر و امیرالمؤمنین و حضرت فاطمه و امامان به زائران قبر...

نام کتاب: کامل الزّیارات

مؤلف: ابوالقاسم جعفر بن محمّد بن قولُوَیه قمّی

فوت مؤلف: 367 یا 368 یا 369 ه.ق

زبان: عربی   

نوع: روایی   

درجه‌ی اعتبار: معتبر        

مشخصات نشر: تصحیح بهراد جعفری، زیر نظر علی‌اکبر غفّاری، چاپ اوّل: تهران، نشر صدوق، 1375.

گردآورنده: جواد قیومی ‌اصفهانی، انتشارات الفقاهه، 616 صفحه، وزیری (گالینگور)، چاپ 2 سال 1378 - 1000 نسخه.

موضوع: زیارت

توضیح:

حادثه‌ی کربلا برای شیعه نوعی ملاک در تکرار تاریخ است. تکرار بخشی از تاریخ که بسیاری از چیز‌ها را به او می‌‌آموزد. این تکرار درباره‌ی بخش‌‌‌های دیگر هم صورت می‌گیرد. آن‌چه برای شیعه اهمیت داشته، این است که این اسوه را به گونه‌ای حفظ کند که سخت در خاطره‌‌‌ها بماند و نه تنها حضور زبانی که حضور واقعی در خط‌مشی تاریخی یکی شیعه داشته باشد. رابطه‌ی میان شیعه با این بخش تاریخ باید هر لحظه تجدید شود و خاطره‌ی آن محفوظ بماند. دست کم یکی از ابزار‌هایی که این ارتباط را نیرومند می‌‌کند، زیارت است. این‌جاست که بحث زیارت یا دیدار با این بخش از تاریخ مقدس ما، اهمیت ویژه‌‌ای می‌‌یابد. زیارت امام حسین علیه‌السلام نوعی تجدید دیدار و تجدید عهد با آن حضرت و آرمان‌‌‌های اوست.

نویسنده‌ی کتاب، معروف به ابن قولویه (م 367 یا 368 یا 369ق)، از فقیهان و محدّثان مورد اعتماد شیعه است. از این کتاب او با این عنوان‌‌ها یاد می‌شود: «الزّیارات، جامع الزّیارات، کامل الزّیاره و کامل الزّیارات»، اما دو عنوان اخیر مشهورتر است.

کامل الزّیارات مشتمل بر صد و هشت باب است. باب اوّل تا پانزدهم درباره‌ی ثواب زیارت رسول خدا و امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین علیهم‌السلام است و اختصاص به امام حسین علیه‌السلام ندارد.

باب نود و نه تا صد و هشت نیز درباره‌ی ثواب زیارت دیگر امامان و مؤمنان است. بنابراین از صد و هشت باب کتاب، بیست و پنج باب آن، که به روی هم در حدود نود صفحه از کتاب و یک چهارم آن است درباره‌ی امام حسین علیه‌السلام نیست و به دیگر سخن، هشتاد و سه باب از صد و هشت باب کتاب، که در حدود دویست و شصت صفحه از کتاب و سه چهارم آن است اختصاص به امام حسین علیه‌السلام دارد. بدین سبب و نیز به سبب اهمّیت کتاب که از منابع دست اوّل روایی و مورد اعتماد است، در کتابشناسی حاضر به معرفی این کتاب پرداخته شده است.

عنوان برخی از باب‌‌های کتاب (از باب شانزدهم تا نود و هشتم که اختصاص به امام حسین علیه‌السلام دارد) عبارت است از: آیات قرآن درباره‌ی کشته شدن امام حسین علیه‌السلام، علم پیامبران به کشته شدن امام حسین علیه‌السلام، گریستن آسمان و زمین بر امام حسین علیه‌السلام و حضرت یحیی، پاداش گریه بر امام حسین علیه‌السلام، دعای پیامبر و امیرالمؤمنین و حضرت فاطمه و امامان به زائران قبر امام حسین علیه‌السلام، برابر بودن زیارت امام حسین علیه‌السلام با حج، برابر بودن زیارت امام حسین علیه‌السلام با حج و عمره، برابر بودن زیارت امام حسین علیه‌السلام با چند حج، گِل قبر امام حسین علیه‌السلام موجب شفا و امان است و حرمت خوردن همه گلِ‌‌ها به غیر از گِل امام حسین علیه‌‌السلام.

این کتاب بیشتر با تصحیح علّامه امینی چاپ شده بود و بعد از آن با تصحیح جواد قیّومی و دیگران منتشر شد. هم‌چنین ترجمه‌ی منتخبی از آن با عنوان ترجمه‌ی منتخب کامل الزّیارات (چاپ اوّل: تهران، انتشارات میقات، 1365) و ترجمه‌ی کامل آن با عنوان ترجمه کامل الزّیارت، به قلم سیّد محّمد جواد ذهنی تهرانی (چاپ اوّل: تهران، انتشارات پیام حق، 1377) و محمدحسن خوانساری (چاپ اول: تهران: کیاطب 1378) منتشر شده است.

خلاصه‌ی مطالب:

حدود سه‌‌چهارم مطالب این کتاب، به زیارت امام حسین علیه‌السلام، اختصاص دارد. این کتاب از منابع دست اوّل روایی و مورد اعتماد است. متن اصلی کتاب عربی بوده و ترجمه‌ی آن در بازار موجود است.

تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۲۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal