حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 بابیت و بهائیت در ترازوی نقد
این کتاب دربردارنده‌ی مباحث مختلفی است هم‌چون صفات برجسته‌ی باب، شیخیه بستر پیدایش بابیت، عقاید و آرای شیخ احمد احسایی در ارتباط با معاد جسمانی، بدن هورقلیایی، معراج پیامبر و حیات امام زمان علیه‌السلام، فرقه‌های شیخیه، بدعت رکن رابع، شرح حال علی محمد باب، شرایط پیدایش فرقه‌ی بابیه، افتضاح واقعه‌ی...

از جمله کتاب‌های نگاشته شده در زمینه‌ی نقد بهائیت و نیز فرقه بابیت که بابیت در دامان آن نشو و نمو پیدا کرد کتاب "بابیت و بهائیت در ترازوی نقد" است. این کتاب در چهار بخش به رشته‌ی تحریر در آمده است.

در بخش اول به بحث اهمیت شناخت فرق و مذاهب، تاریخچه آن‌ها در ایران، زمینه‌های رویش و رشد فرقه‌ها، نقاط اشتراک مذاهب مختلف درباره‌ی امام زمان علیه‌السلام، اختلاف مذاهب در زمینه‌ی اعتقاد به مهدویت، مهدویت شخصی و دلایل آن، دلایل مهدویت نوعی و مدعیان دروغین مهدویت می‌پردازد.

فصل مهم این بخش مربوط به تاریخچه‌ی پیدایش بابیت است که دربردارنده‌ی مباحث مختلفی است هم‌چون صفات برجسته‌ی باب، شیخیه بستر پیدایش بابیت، عقاید و آرای شیخ احمد احسایی در ارتباط با معاد جسمانی، بدن هورقلیایی، معراج پیامبر و حیات امام زمان علیه‌السلام، فرقه‌های شیخیه، بدعت رکن رابع، شرح حال علی محمد باب، شرایط پیدایش فرقه‌ی بابیه، افتضاح واقعه‌ی بدشت، شرح حال قره العین مبلغ بابیت و اعدام وی، از بابی‌گری تا بهائی‌گری و شرح حال حسینعلی نوری بنیان‌گذار فرقه بهائیت.

بخش دوم با عنوان بابیت و بهائیت در کشاکش موافقان و مخالفان، از مباحث مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از برخورد علمای شیعه با باب و افکار او، تنبیه باب و توبه‌ی وی، فتوای علما برای اعدام باب، برخورد سران قاجار با باب و بابیان. در فصل دوم از این بخش نیز به نقش استعمار از جمله نقش روسیه و انگلیس در پیدایش بابی‌گری و بهائی‌گری و تقویت آن‌ها، پیوند بهائیت با صهیونیسم، حمایت آمریکا از بابیت و بهائیت و نیز مسئله انشعابدر بهائیت پرداخته شده است.

بخش سوم این کتاب به نقد و بررسی این دو فرقه پرداخته است و در این خصوص به آیاتی از قرآن کریم از جمله آیات 4 و 35 سوره‌ی احزاب، آیه‌ی 15 سوره مؤمن، آیه‌ی 25 سوره‌ی نور، آیات 47 و 49 سوره‌ی یونس و آیه‌ی 68 سوره‌ی زمر و نیز به احادیثی هم‌چون حدیث منزلت، حدیث تمثیل، لوح حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روایات دیگر استدلال شده است. در فصول دیگر این بخش به ذکر ادعاهای باب از جمله ذکریت و بابیت، قائمیت و مهدویت، نبوت و پیغمبری و الوهیت و خدایی و نیز ادعاهای حسینعلی نوری هم‌چون رسالت و پیغمبری و و ادعای خدایی پرداخته شده است.

فصل چهارم این بخش از کتاب نیز به طور تفصیلی به بررسی اصول و فروع در آئین بابی و بهائی پرداخته است و منبع خوبی در شناخت عقاید و احکام در دو فرقه‌ی بابیت و بهائیت به شمار می‌آید.

بخش چهارم و آخر این کتاب نیز به بررسی اصول دوازده‌گانه‌ی بهائی و نقد آن‌ها پرداخته است.

گفتنی است این کتاب توسط سید معصوم حسینی تألیف شده و توسط موسسه انتشارات بوستان دانش در 285 صفحه به چاپ رسیده است.

تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal