حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ آبان     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 معرفی کتاب مقتل الحسین
فضایل ویژه‌ی امام حسین علیه‌السلام، پیشگویی‌‌های رسول خدا درباره‌ی امام حسین علیه‌السلام و شهادت او، رویداد‌های میان آن حضرت و ولید بن عتبه و مروان بن حکم، ورود آن حضرت به مکّه و نامه‌‌های مردم کوفه به او و رفتن مسلم بن عقیل به آن‌جا و شهادت وی، خروج آن حضرت از مکّه به عراق و... در این کتاب آمده است.

نام کتاب: مقتل الحسین علیه‌السلام

مؤلف: ابوالمؤید موفق بن احمد مکی خوارزمی    

فوت مؤلف: 568 ه.ق

زبان: عربی

نوع: تاریخی- روایی

درجه‌ی اعتبار: نیمه‌‌معتبر  

مشخصات نشر: تحقیق و تعلیق محمّد سماوی، نجف، مطبعه‌ی الزهراء، 1367، 2 ج و +254+258 ص، رقعی.

موضوع: واقعه‌نگاری؛ وقایع قبل و بعد از کربلا را بیان کرده است.

توضیح:

نویسنده‌ی کتاب، معروف به خطیب خوارزم و اخطب خوارزم و خوارزمی، فقیه، محدّث، ادیب و خطیب پرآوازه عصر خود و از شاگردان جارالله زمخشری است. خوارزمی در فروع، حنفی و در اصول، اشعری، اما متمایل به تشیّع و علاقه‌مند به اهل بیت علیهم‌السلام است.

مقتل الحسین علیه‌السلام شامل سرآغاز و پانزده فصل در دو بخش است. در فصل اوّل تا پنجم، به ترتیب، به بیان پاره‌‌ای از فضایل رسول خدا، حضرت خدیجه، حضرت فاطمه بنت اسد، امیرالمؤمنین و حضرت فاطمه علیه‌السلام پرداخته شده است. فصل ششم در فضایل امام حسن و امام حسین علیه‌السلام و فصل هفتم تا چهاردهم ویژه امام حسین علیه‌السلام است و در آن به ترتیب، از این مسائل سخن رفته است: فضایل ویژه امام حسین علیه‌السلام، پیشگویی‌‌های رسول خدا درباره امام حسین علیه‌السلام و شهادت او، رویداد‌های میان آن حضرت و ولید بن عتبه و مروان بن حکم، ورود آن حضرت به مکّه و نامه‌‌های مردم کوفه به او و رفتن مسلم بن عقیل به آن‌جا و شهادت وی، خروج آن حضرت از مکّه به عراق و رخداد‌های در آن مسیر و ورود به کربلا و شهادت در آن‌جا، مجازات قاتلان آن حضرت، مصیبت‌‌های وارد شده به آن حضرت و مرثیه‌‌های سروده شده در سوگ او، زیارت تربت آن حضرت.

پایان بخش کتاب (فصل پانزدهم)، درباره‌ی قیام مختار است. کتاب حاضر یکسره درباره‌ی امام حسین علیه‌السلام نیست.

مقتل الحسین علیه‌السلام کتابی تاریخی- روایی است که در آن، تاریخ به روایت پیشوایان اسلام و محدّثان و مورّخان گزارش شده است. روایات و گزارش‌‌‌های تاریخی کتاب با ذکر سند است و بیشترین مطالب آن، از فصل نهم به بعد، برگرفته از الفتوح ابن اعثم است و خوارزمی به نقل از آن تصریح کرده است. برخی از مشایخ روایت خوارزمی، که در این کتاب فراوان از آن‌ها روایت کرده است عبارتند از: جار الله محمود زمخشری، حسن بن احمد عطّار همدانی و شهردار بن شیرویه دیلمی.

مقتل الحسین علیه‌السلام پس از کتاب الاربعین (کتاب دیگر همین نویسنده)، نوشته شده است. چون خوارزمی در پایان فصل اول (ج 1، ص 21) و در پایان فصل چهارم (ج 1، ص 50)، خواننده را به کتاب الاربعین ارجاع می‌دهد امّا معلوم نیست که این مقتل پس از کتاب المناقب (کتاب دیگر همین نویسنده)، نوشته شده باشد.

خوارزمی روایاتی را که در این کتاب نقل می‌کند تلقی به قبول کرده است. وی ظاهراً تنها در یک جا (ج 2، ص 2، ذیل نخستین حدیث)، به ضعف یک روایت تصریح کرده که آن هم از قول دیگری است. در غیر این مورد، او به بررسی سند یا متن روایات نپرداخته است. با این‌که مقتل الحسین علیه‌السلام مورد رجوع شیعه است و از آن بسیار روایت می‌کنند، پاره‌‌ای از روایات آن به نظر شیعه مجعول است. از آن جمله است روایتی که در آن بهترین مردم، پس از پیامبر، ابوبکر و عمر دانسته شده است (ج 1، ص 43، فصل 4). هم‌چنین روایتی که در آن گفته شده ابوبکر بر پیکر حضرت فاطمه نماز گزارد و او به همراه علی و عمر و چند تن دیگر به خاکش سپردند (ج 1، ص 86، فصل 5) و نیز می‌توان به روایتی اشاره کرد که تحریض به روزه گرفتن در عاشورا شده است (ج 2، ص 3، فصل 11). هم‌چنین روایتی که عاشورا را عید و حتّی هفتاد عید شمرده است (ج 2، ص 4، فصل 11).

برای تحقیق بیشتر درباره‌ی کتاب حاضر رجوع شود به: محمّد قزوینی. «کتاب مقتل ابوالمؤید خوارزمی». یادگار، (سال چهارم، شماره هشتم، اردیبشهت 1327)، ص 57-64. این مقاله در کتاب مقالات قزوینی، گردآوری عبدالکریم جربزه‌دار (چاپ اوّل: انتشارات اساطیر، 1363)، ج 2، ص 274-284، نیز چاپ شده است. هم‌چنین به کتاب اهل البیت علیهم‌السلام فی المکتبۀ العربیّۀ (ص 540-546) رجوع شود.

خلاصه‌ی مطالب

فضایل ویژه‌ی امام حسین علیه‌السلام، پیشگویی‌‌های رسول خدا درباره‌ی امام حسین علیه‌السلام و شهادت او، رویداد‌های میان آن حضرت و ولید بن عتبه و مروان بن حکم، ورود آن حضرت به مکّه و نامه‌‌های مردم کوفه به او و رفتن مسلم بن عقیل به آن‌جا و شهادت وی، خروج آن حضرت از مکّه به عراق و رخداد‌های در آن مسیر و ورود به کربلا و شهادت در آن‌جا، مجازات قاتلان آن حضرت، مصیبت‌‌های وارد شده به آن حضرت و مرثیه‌‌های سروده شده در سوگ او، زیارت تربت آن حضرت.

 
تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۱۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal