حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 معرفی کتاب دیدار با تاریکی
این کتاب با عنوان نقد و بررسی عقاید، احکام و تعالیم فرقه‌ی ضاله بهائیت در چهار فصل مفصل به رشته‌ی تحریر درآمده است. فصل اول این کتاب به بررسی رهبران بابیت و بهائیت، چگونگی پیدایش این فرقه‌ها، اقدامات و نیز تشکیلات آن‌ها می‌پردازد. در بخش رهبران به شرح حال رهبران بابیت و بهائیت از جمله علی محمد شیرازی، ...

کتاب مفید دیگری که در این شماره قصد معرفی آن را داریم کتاب "دیدار با تاریکی" است. این کتاب اگرچه در زمره‌ی کتب دست اول در زمینه‌ی نقد بهائیت به شمار نمی‌آید اما به علت جامعیت در پرداخت به همه‌ی زوایای موضوع مورد بحث، از کتب مفید و قابل مرجع برای بهائی‌پژوهان محسوب می‌شود. این کتاب با عنوان نقد و بررسی عقاید، احکام و تعالیم فرقه‌ی ضاله بهائیت در چهار فصل مفصل به رشته‌ی تحریر درآمده است. فصل اول این کتاب به بررسی رهبران بابیت و بهائیت، چگونگی پیدایش این فرقه‌ها، اقدامات و نیز تشکیلات آن‌ها می‌پردازد. در بخش رهبران به شرح حال رهبران بابیت و بهائیت از جمله علی محمد شیرازی (باب)، میرزا حسینعلی نوری (بهاء)، عباس افندی (عبدالبهاء)، زندگی‌نامه، ادعاهای آن‌ها و حوادث برآمده از اقدامات آن‌ها و در مجموع تاریخچه‌ی زندگی و فعالیت آن‌ها می‌پردازد.

در بخش دوم از این فصل به بررسی زمینه‌ها و علل شکل‌گیری بابیت و بهائیت می‌پردازد: در این بخش در ابتدا به معرفی فرقه‌ی شیخیه به عنوان بستر پیدایش بابیت و عقاید آن به عنوان زمینه‌ساز ایجاد فرقه‌های بعدی پرداخته شده است. هم‌چنین در ادامه به بیان دیدگاه‌های شیخیه در ارتباط با امام زمان علیه‌السلام، معراج، معاد و... و نیز نحوه‌ی تعامل پیروان شیخیه با علی محمد باب می‌پردازد.

در بحث علل شکل‌گیری نیز به عواملی هم‌چون فقر اقتصادی و فرهنگی در آن زمان و نیز قدرت‌طلبی و سایه‌ی شوم استعمار بر سر ملت مسلمان اشاره می‌کند.

در بخش دیگری از این فصل به مسئله‌ی انشعابات و اختلافات درونی فرقه‌ی هبائیت پرداخته و چگونگی روند شکل‌گیری ازلیه، بهائیه و ثابتین و ناقضین و هم‌چنین انشعابات پس از مرگ شوقی افندی را گزارش می‌دهد. در ادامه به تشکیلات اداری بهائیت هم پرداخته و به شرح این مسئله می‌پردازد.

بخش بعدی از این کتاب به مسئله‌ی تبلیغ بهائیت اختصاص دارد: در این بخش به بیان شیوه‌های جذب بهائیان از جمله موسیقی و استفاده ابزاری از زنان می‌پردازد.

بخش ششم و پایانی این فصل به مسئله ارتباط بهائیت و سیاست اختصاص  دارد. در این بخش به موضوعاتی هم‌چون جاسوسان بهائی، تبلیغ غیرقانونی بهائیت، ارتباط بهائیت با بیگانگان و سیاست‌مداران از جمله ارتباط بهائیت با روسیه، انگلستان، آمریکا و صهیونیزم و نهایتاً حضور بهائیت در فضای مجازی برمی‌خوریم.

فصل دوم این کتاب به عقاید و باورهای بهائیت می‌پردازد. در این فصل به ریزفصل‌هایی هم‌چون جایگاه نبوت از دیدگاه بهائیت، معجزه در نگاه بهائیان، بهائیت و مسئله خاتمیت، معاد و قیامت از دیدگاه بهائیت و مهدویت بر اساس آموزه‌های بهائی پرداخته شده است.

فصل سوم کتاب نیز به بررسی تعالیم اجتماعی بهائیت از جمله تحری حقیقت و تساوی حقوق زن و مرد اختصاص یافته است.

در فصل چهارم و پایانی این کتاب نیز گذری به برخی از احکام بهائیت شده و تضاد و تناقض آن با احکام اسلامی مشخص شده است.

این کتاب توسط دو تن از نویسندگان به نام حمید فلاحتی و مهدی فاطمی‌نیا نوشته شده و از سوی نشر عابد در 312 صفحه به چاپ رسیده است.

منبع: نشریه‌ی مرزبان‌نامه، شماره‌ی 5

تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۱۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal