حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 بهائیت در ایران
این کتاب که منبع و مرجع بسیاری از کتب و مقالات تحقیقی در زمینه‌ی بهائیت می‌باشد توسط دکتر سید سعید زاهد زاهدانی نوشته شده است. از جمله خصوصیات این کتاب که با وجود کتب متعدد در این زمینه آن را به عنوان مرجعی برای بهائی‌پژوهان قرار داده است جامعیت آن در ارائه حوزه‌های مختلف موضوع ...

یکی دیگر از کتاب‌های نوشته شده در زمینه نقد تاریخی و اعتقادی بهائیت، کتاب ارزشمند بهائیت در ایران می‌باشد. این کتاب که منبع و مرجع بسیاری از کتب و مقالات تحقیقی در زمینه‌ی بهائیت می‌باشد توسط دکتر سید سعید زاهد زاهدانی نوشته شده است. از جمله خصوصیات این کتاب که با وجود کتب متعدد در این زمینه آن را به عنوان مرجعی برای بهائی‌پژوهان قرار داده است جامعیت آن در ارائه حوزه‌های مختلف موضوع مورد بحث کتاب اعم از تاریخی، عقیدتی، سیاسی و... است.

این کتاب ارزشمند در 7 فصل به همراه مقدمه و بخش ضمائم به رشته‌ی تحریر درآمده است. در بخش مقدمه به بیان هدف و نیز نظریات و فرضیه‌های تحقیق پرداخته و روش و پیشینه‌ی تاریخی این موضوع تحقیقی را در ادامه آورده است.

در فصل اول به بررسی زمینه‌های اجتماعی پیدایش بهائیت پرداخته و در این راستا به بررسی وضعیت دربار و دولت، ملت، روحانیت و نهاد دین و نیز رابطه میان دولت و ملت می‌پردازد.

در فصل دوم به بیان ایدئولوژی بهائیت و ازلیه پرداخته و در ضمن آن به شرح مرام و ایدئولوژی شیخیه و بابیه می‌پردازد. احکام بهائیت نیز در این راستا مورد تبیین قرار گرفته است.

فصل سوم به شرح حال کنشگران بهائیت پرداخته و در این راستا به بیان زندگینامه، آراء و افکار و عقاید رهبران شیخیه از جمله شیخ احمد احسایی و سید کاظم رشتی و مؤسس فرقه‌ی بابیه، محمد علی باب و سران بهائی از جمله میرزا حسینعلی نوری (بهاءالله) و جانشینان وی پرداخته است.

فصل چهارم رویکردی تاریخی داشته و به بررسی وضعیت بهائی‌گری در عصر قاجار می‌پردازد.

فصل پنجم نیز با همان رویکرد تاریخی به بررسی وضعیت بهائی‌گری در انقلاب مشروطه پرداخته و ضمن پرداختن به زمینه‌های اجتماعی این انقلاب، از دولت، مردم (علما و بازاریان) و روشنفکران سخن به میان می‌آورد.

فصل ششم را بررسی موضوع بهائی‌گری در عصر پهلوی شامل می‌شود.

فصل هفتم نیز همانند فصول پیشین رویکرد تاریخی داشته و به بررسی اوضاع و احوال بهائی‌گری پس از پیروزی النقلاب اسلامی می‌پردازد. در این فصل به بررسی موضوع بهائیان نسبت به انقلاب اسلامی، نحوه‌ی تعامل جمهوری اسلامی با بهائیان و وضعیت بین‌المللی بهائی‌گری پرداخته است.

بخش پایانی این کتاب را ضمائم و اسناد ضمیمه شده به مطالب کتاب شامل می‌شوند. از خصوصیات این کتاب این است که در پایان هر فصل به نتیجه‌گیری از مطالب ارائه شده در آن فصل می‌پردازد.

گفتنی است که این کتاب که یکی از موضوعات طرح تدوین تاریخ انقلاب اسلامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی محسوب می‌شود توسط انتشارات همین مرکز و در 325 صفحه به چاپ رسیده است.

منبع: نشریه‌ی مرزبان‌نامه

تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۲۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal