حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 کتابشناسی قرآن و علوم قرآني
نوشتن و سخن گفتن درباره فضيلت قرآن به مثابه كوشش براي جاي دادن بحري پهناور و بي‌انتها در كوزه‌اي كوچك و باريك است. در اين كتاب به فضيلت قرآن و حاملان و قاريان اين كتاب ارزشمند پرداخته شده و آثار آن را در حوزه فرد و اجتماع و دنيا و آخرت آدمي بيان مي‌كند. هم‌چنين آداب ظاهري و باطني...

1) آداب تلاوت قرآن، مهدي مشايخي، شرکت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ اول: 1379، چاپ سوم 1385، 216 ص.

نوشتن و سخن گفتن درباره فضيلت قرآن به مثابه كوشش براي جاي دادن بحري پهناور و بي‌انتها در كوزه‌اي كوچك و باريك است. در اين كتاب به فضيلت قرآن و حاملان و قاريان اين كتاب ارزشمند پرداخته شده و آثار آن را در حوزه فرد و اجتماع و دنيا و آخرت آدمي بيان مي‌كند. هم‌چنين آداب ظاهري و باطني اين كتاب شريف را كه راه صعود به قله رفعت آدمي است تعليم مي‌دهد.

2) آشنايي با قرآن، جمعي از نويسندگان، شرکت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ هشتم 1385، 134 ص.

3) آفرينش و رستاخيز، شينيا ماكينو، مترجم: جليل دوستخواه، اميرکبير، چاپ اول: 1363، چاپ دوم 1376، 192 ص.

اين كتاب پژوهشي است معني شناختي در ساخت جهان‌بيني قرآن كه يك پژوهنده از سرزمين آفتاب تابان در آن قرآن را با نگرشي ديگر گونه و شيوه‌اي تحليلي بر بنياد اصول معني شناختي بدور از حب و ايمان و كفر مطالعه كرده است و نگاهي است تازه به قرآن از ديدگاه يك فرد غيرمسلمان.

4) ...، علي حبيبي، اميرکبير نوبت چاپ: ج اول چاپ سي و نهم و ج دوم چاپ  چهلم  1386.

در احاديث اسلامي به تعليم و تعلّم قرآن كريم سفارش بسياري شده و براي آن اجر و پاداش فراواني در نظر گرفته شده است و اين امر مسلمانان را بر آن داشته تا به عنوان يك تكليف الهي قرآن را بياموزند و به ديگران نيز آموزش دهند. جزوه‌هاي تهيه شده براي افراد در سطح ابتدايي و راهنمايي نسبتاً خوب است ولي براي افراد در سطح دبيرستان و بالاتر با توجه به استعداد و معلومات آن‌ها، خلاصه و ناقص است به علاوه با لحن فارسي نيز تهيه شده‌اند و حال آن‌كه قرآن به زبان عربي است (انا انزلناه قرآنا عربياً) و طبق سفارش پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم بايد با لحن عربي خوانده شود اين امر ما را بر اين داشت تا براي اين عزيزان جزوه كاملي با توضيحات بيشتر و با لحن عربي تهيه كنيم. سعي ما اين است كه علاوه بر ريشه‌يابي علامت‌ها (از نظر شكل و اسم و تلفظ) و قواعد ساده خواني قرآن، با روشي ساده، لحن عربي آن‌ها را نيز توضيح دهيم و با توجه به تازگي بعضي از مطالب و بخصوص تدريس آن با لحن عربي براي راهنمايي معلمين محترم، راهنماي تدريس آن را نيز به چاپ رسانديم تا معلمين در امر آموزش آن با مشكلي مواجه نشوند.

5) آية الکرسي پيام آسماني توحيد، محمدتقي فلسفي، به کوشش حسين سوزنچي، قم: پژوهشکدۀ باقر العلوم(ع)، چاپ اول: 1386.

در آية الکرسي، پروردگار عالم، خود را با صفت الوهيت، که شايسته‌‌ي معبود واقعي است، معرفي فرموده و از حيات، قيوميت، مالکيت و علم و قدرت خويش نام برده است. در اين آيه‌‌ي شريفه، شانزده بار از خداي متعال سخن گفته شده است؛ گاه با اسم و گاه با ضمير. مي‌‌توان گفت در تمام قرآن، چنين آيه‌‌اي نظير ندارد. مضامين اين آيه در همه‌‌ي زمان‌‌ها بهترين درس يکتاپرستي و نجات از شرک است. کتاب حاضر تلخيصي از کتاب آية الکرسي پيام آسماني توحيد اثر مرحوم استاد فلسفي است. وي يکي از بزرگ‌‌ترين سخنوران قبل و بعد از انقلاب اسلامي بوده و در کتاب خود به مرور اين آيه و بيان هدف و جايگاه آن در نجات بشر از عبوديت غيرخدا مي‌‌پردازد و هر يک از اجزاي تشکيل دهنده‌‌ي آيه را به طور تفصيلي شرح مي‌‌دهد.

6) الاتقان في علوم القرآن (2 ج)، عبدالرحمن ‌ابن ‌ابي‌‌بكر سيوطي، ترجمه: سيدمهدي حائري ‌قزويني، اميرکبير، چاپ سوم:  1380.

اين كتاب تأليف جلال الدين سيوطي از علماي قرن نهم هجري است. در كتاب درباره‌ی علوم قرآني و موضوعاتي از اين قبيل بحث مي‌‌شود: واژگان قرآني كه به لهجه‌‌هاي غير از لهجه حجاز نازل شده؛ واژگاني كه به زبان غير عرب نازل شده؛ شناخت وجوه و شباهت‌‌هاي معناي واژگان قرآن؛ شناخت معاني عبارات و اصطلاحاتي كه مفسر قرآن به آن‌‌ها نيازمند است؛ محكم و متشابه در قرآن؛ مقدم و مؤخر قرآن؛ عام و خاص آن؛ مجمل و «مبين»؛ منطق و مفهوم، حقيقت و مجاز، تشبيه و استعاره، تعريض و كنايه، حصر و اختصاص و معاني ديگر در قرآن، اعجاز قرآن، امثال قرآن، اقسام قرآن، و مناسب نزول سوره‌‌ها و آيات.

7) اخلاق پيامبران در قرآن، يعقوبعلي برجي، شرکت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ اول: 1386، 252 ص.

انسان‌‌ها در هر دوره‌‌اي براي بهتر زيستن به الگو و سرمشقي مناسب نياز دارند. پيامبران الهي در همه‌ی فضايل اخلاقي و ارزش‌‌هاي والاي انساني الگوهاي كاملي هستند. در قرآن و احاديث، از برخي ارزش‌‌هاي اخلاقي از جمله صبر، نيكي، حسن خلق، سخاوت، غيرت و عفت به منزله‌ی اخلاق پيامبران سخن رفته و در قرآن نيز سرگذشت، صفات و فضايل اخلاقي 22 تن از پيامبران، كه الگوي برجسته‌‌اي هستند، بيان شده است. نگارنده در كتاب حاضر به بيان ويژگي خاص هر يك از اين پيامبران مي‌‌پردازد. بر اين اساس وي از توبه‌ی آدم علیه‌السلام، صداقت ادريس علیه‌السلام، دادگري داوود علیه‌السلام، شرح صدر موسي علیه‌السلام، پاكي عيسي علیه‌السلام و كمال محمد صلی الله علیه و آله وسلم و... سخن مي‌‌راند.

8) اعلام قرآن، محمد خزائلي، اميرکبير، 1386، 808 ص.

كتاب حاضر مشتمل بر صد و چهار گفتار است كه در خلال گفتار‌ها، از همه اشخاص و قبايل و اماكن و همچنين فرشتگان و از ملل و كتب و بت‌هائي كه نامشان در قرآن مجيد مذكور است گفتگو شده و آخرين گفتار به اعلام مبهمه قرآني اختصاص يافته است.

9) افسانه تحريف قرآن، رسول جعفريان، ترجمه: محمود شريفي، شرکت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ سوم: 1386.

كتاب حاضر مسئله تحريف در قرآن را بررسي كرده، آيا مطالبي را كه پس از انقلاب اسلامي ايران از ناحيه وهابيت سعودي كه خود ساخته دست استعمار است اين هم فتنه جوئي كرده و هر روز كتاب و نشريه‌هائي كه پر از جعليات و تهمت‌هاي ناروا مي‌باشد عليه قرآن و مكتب اهل بيت علیهم‌السلام منتشر مي‌كند صحيح است يا نه. لذا مؤلف در اين مورد بحث خوبي كرده است، ابتدا جمع‌آوري قرآن در زمان پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم و نفي تحريف از آن را مورد بررسي قرار داده و آن‌گاه معناي تحريف را ارائه داده و نظر شيعه و اهل سنت را در اين توضيح داده است.

10) برهان قرآن، سيدصدرالدين بلاغي، اميرکبير، چاپ هفتم: 1360.

تهیه و تنظیم: حسن حسینی یار

تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۳۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal