حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 عزاداری از دیدگاه مرجعیّت شیعه
آن‌گاه نظر یا فتوای ده‌‌ها تن از مراجع تقلید و مجتهدان درباره‌‌ی اهمیت و ضرورت عزاداری بر امام حسین علیه‌السلام آمده که یا اشاره به فتوای نائینی کرده و آن را صحیح دانسته‌اند و یا این‌که بدون اشاره به آن، از پاداش عزاداری سخن گفته‌اند. برخی از اعلامی که نظر یا فتوایشان در این...

نام کتاب: عزاداری از دیدگاه مرجعیّت شیعه

مؤلف: علی ربانی خلخالی

فوت مؤلف: معاصر

زبان: فارسی

نوع: فقهی

درجه‌ی اعتبار: تحریف‌‌ ستیز

مشخصات نشر: چاپ دوم، قم، انتشارات مکتب الحسین علیه‌السلام، 1361. یازده+207ص، رقعی. تصویر.

موضوع: فتاوای مراجع در زمینه‌ی عزاداری

توضیح:

کتاب حاضر، که نخست در ذی حجّه سال 1399ق منتشر شد، ترجمه کتاب فتاوی العلماء الاعلام فی تشجیع الشعائر الحسینیه‌‌ی، با اضافاتی بر آن، است. این کتاب مشتمل بر دیدگاه مراجع تقلید و عالمان شیعه درباره اهمیت و ضرورت عزاداری بر امام حسین علیه‌السلام است. در آغاز، بیانات امام خمینی (ره) و آیت‌الله العظمی گلپایگانی در این باره آورده شده و آن‌گاه فتوای شیخ محمد حسینی نائینی و ترجمه‌ی آن ارائه گردیده است. فتوای نائینی خطاب به مردم بصره و حومه آن و در قالب نامه است و در ربیع الاوّل 1345ق نوشته شده است. این فتوا در بر دارنده چهار مطلب است: 1) جواز و حتّی رجحان به راه انداختن دسته‌‌‌‌های عزاداری در کوچه‌‌ها و خیابان‌‌ها و در کنار آن، لزوم پیراستن این سنتّ‌‌ها از محرّمات. 2) جواز سینه‌زنی، حتّی اگر موجب سرخی و سیاهی پوست شود. هم‌چنین جواز زنجیرزنی، حتّی اگر موجب بیرون آمدن خون شود و نیز جواز شمشیرزنی و قمه‌زنی، مشروط به این‌که انسان از ضرر آن مصون باشد و صدمه‌‌ای به استخوان نرسد. 3) جواز شبیه‌خوانی و شبیه درآوردن، حتّی اگر مستلزم این باشد که مردان لباس زنان را بپوشند. 4) جواز طبل زدن، مشروط به این‌که از آن در مجلس‌‌های لهو و شادی استفاده نشود. (ص 46-48 و 53-55).

آن‌گاه فتوای چند تن از مراجع تقلید آمده است که همگی فتوای نائینی را صحیح دانسته‌اند؛ از جمله: سیّد عبدالهادی شیرازی، سیّد محسن طباطبایی حکیم، سیّد ابوالقاسم موسوی خویی، سیّد محمود حسینی شاهرودی، محمّد حسین آل کاشف الغطاء.

«تقریر و امضاء اعاظم فقها و مجتهدین و مراجع تقلید شیعیان جهان»، عنوان بحث بعدی کتاب است. در این بحث نام ده‌‌ها تن از عالمان شیعه آمده و گفته شده که آن‌ها مراسم زنجیرزنی و قمه‌زنی و شبیه درآوردن را «می‌دانستند و می‌دیدند و می‌‌شنیدند» و با این وصف، «تقریر و امضاء و حکم به جواز و استحباب نموه وجلوگیری نفرموده‌اند». (ص 95). سپس متن و ترجمه رساله‌‌ای از آیت‌الله سیّد هادی خراسانی حائری آمده که عنوان آن عبارت است از: فی جواز التشابیه و ضرب القمات و الطبول فی عزاء سید الشهداء علیه‌السلام.

آن‌گاه نظر یا فتوای ده‌‌ها تن از مراجع تقلید و مجتهدان درباره‌‌ی اهمیت و ضرورت عزاداری بر امام حسین علیه‌السلام آمده که یا اشاره به فتوای نائینی کرده و آن را صحیح دانسته‌اند و یا این‌که بدون اشاره به آن، از پاداش عزاداری سخن گفته‌اند. برخی از اعلامی که نظر یا فتوایشان در این بخش از کتاب آمده است عبارتند از: عبدالکریم حائری، سیّد محمّد هادی حسینی میلانی، امام خمینی، سیّد ابوالقاسم موسوی خویی، سیّد محمّد رضا موسوی گلپایگانی، سیّد شهاب الدّین مرعشی نجفی، سیّد حسن طباطبایی قمی، محمّدعلی عراقی[اراکی]، علی نمازی شاهرودی، ناصر مکارم شیرازی، حسن حسن‌زاده آملی، محمدّ فاضل، مرتضی حائری، سیّد رضا صدر، عبدالله جوادی آملی.

از نوادر کتاب حاضر یکی این است که آیت‌الله العظمی گلپایگانی در مقابل کسانی که در پی سرد کردن مجالس روضه‌خوانی بودند، گفته است: «روضه خواندن بر شما [روحانیون] واجب است نه مستحب و اگر کسی منبر رفت و روضه نخواند نهی از منکرش کنید و بگویید چرا روضه نخواندی». (ص ده- یازده)

مطلب دیگر این‌که برخی از اعلام ورود در آتش را در مراسم عزاداری، که در برخی از کشور‌ها رایج است، جایز دانسته‌اند؛ از جمله: سیّد محمّد جواد طباطبایی تبریزی (ص 62)، سیّد محمود حسینی شاهرودی (ص 64)، سیّد مرتضی فیروزآبادی (69)، سیّد محسن طباطبایی حکیم (ص 77)

از شیخ خضر بن شلال در کتاب ابواب‌الجنان نقل شده است: آن‌چه از تمام نصوص و اخبار در زیارت امام حسین علیه‌السلام آمده است، اگر چه با ترس باشد، چنین برمی‌آید که «لطم و گریه و زاری بر امام حسین علیه‌السلام به هر طور که مقدور باشد اگر چه علم به مرگ داشته باشد جایز می‌باشد!» (ص 74).

مشابه کتاب حاضر، کتابی با این مشخصات است: سبط حسین زیدی. عزاداری سیدالشهداء علیه‌السلام: فتاوی علماء گرام و مراجع عظام شیعه. [پاکستان]، بی‌نا، بی‌تا. 216 ص، رقعی. تصویر.

بسیاری از مطالب این کتاب برگرفته از کتاب عزاداری از دیدگاه مرجعیّت شیعه است. البته کاستی‌‌ها و اضافاتی نسبت به کتاب مزبور دارد.

برای تحقیق بیشتر درباره‌ی عزاداری رجوع شود به:

1) سید حسن شیرازی. الشعائر الحسینیه‌‌ی. بیروت، دارالصادق. بی‌تا. 133ص، رقعی.

2) سید محمد مهدی مرتضوی لنگرودی. ارمغان هند و پاک. چاپ دوم: قم، انتشارات ائمه، ربیع الاوّل 1406. 224ص، جیبی. تصویر.

این کتاب حاصل مشاهدات و شنیده‌‌های نویسنده از مراسم عزاداری شیعیان هندوستان و پاکستان است و مطالب بسیار غریبی در آن ملاحظه می‌شود.

3) علی بن عبدالله بحرانی ستری. قامعه‌‌ی اهل الباطل بدفع شبهات المجادل فی جواز البکاء و الرثاء … تصحیح نبیل رضا علوان. بیروت، دارالکتاب الاسلامی، 1413. 138ص، وزیری.

4) فتاوی علمای بزرگ پیرامون شعائر حسینی. ترجمه ع. ص. مقدّمه احمد معرفت. مؤسسه امام صادق علیه‌السلام، 96 ص، جیبی.

5) میرزا عبدالرزاق محدث حائری اصفهانی. بررسی پیرامون مواکب حسینیه. مقدّمه سید محمدباقر بنی سعید لنگرودی. [قم]، تاریخ مقدّمه ربیع الثّانی 1397. 20+136ص، رقعی.

این کتاب بیانگر ادله قاطعه بر جواز و رجحان سینه‌زنی و زنجیرزنی و قمه‌زنی و شبیه‌گردانی در سوگواری حضرت امام حسین علیه‌السلام و انتقاد از عدم جواز آن است.

6) سید صالح شهرستانی. تاریخ النیاحه‌‌ی علی الامام الشهید الحسین بن علی علیهماالسلام. تهران، منشورات جماعه‌ی النشر و العلاقات الاسلامیه‌ی، 1393ق. 2ز، 200+175ص، جیبی.

این کتاب ذیل عنوان عزاداری حسین علیه‌السلام از زمان آدم علیه‌السلام تا زمان ما (عنوان روی جلد: تاریخچه عزاداری حسینی از زمان آدم علیه‌السلام تا زمان ما در تمام کشور‌های جهان) به فارسی ترجمه شده و در آن به نام مترجم تصریح نشده است. انتشارات حسینیه عمادزاده، تاریخ پایان کتاب رجب 1403.

خلاصه‌‌ی مطالب:

این کتاب مشتمل بر دیدگاه مراجع تقلید و عالمان شیعه درباره اهمیت، ضرورت و شیوه‌‌های صحیح عزاداری بر امام حسین علیه‌السلام است.

تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal