حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ آبان     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 معرفی کتاب تاریخ قرآن
موضوعات اين رشته درباره‌ی اين مباحث مي‌باشد: نام‌هاي قرآن، وحي و چگونگي آن، نزول قرآن، گردآوري آيات و سور قرآن؛ بررسي تاريخ مصحف‌ها، بررسي شيوه‌ی نگارش قرآن و نيز اعجام و نقطه‌گذاري آن، بحث درباره‌ی تعداد آيات و سور و چگونگي نام‌گذاري هر سوره، بحث پيرامون مکي و مدني‌ بودن سوره‌هاي قرآن و بررسي...

نام کتاب: تاريخ قرآن

نویسنده: محمود راميار

انتشارات: اميركبير

مشخصات: چاپ ششم 1384، 824  ص.

قرآن مجيد که شامل 114 سوره و بيش از شش هزار آيه است كه به عنوان آخرين کتاب الهي بر خاتم الانبياء حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم نازل شد. از همان بدو نزول قرآن مسلمانان با اهتمام زياد به نگهداري و فراگيري آن پرداختند. از آنجا که اين کتاب الهي مشتمل بر معارف و علوم الهي و نيز احکام و وظايف شرعي است، درباره‌ی هريک از موضوعات مطرح شده در آن، مسلمانان به تأليف کتب و رسائل مختصر يا مفصل پرداختند تا بدين طريق مطالب آن را به خوبي تبيين کنند. هريک از دانشمندان بزرگ اسلامي به تناسب تخصصي که در يکي از رشته‌هاي علمي داشته‌اند، در اين راه به تلاش پرداختند. درباره‌ی لغات قرآن، ادبا کتاب‌هاي مبسوطي نوشتند و پيرامون آيات آن مفسران، تفسيرهاي متعدد و متنوعي به رشته‌ی تحرير درآوردند و هريک به فراخور درک خود گوشه‌‌اي از معارف قرآني را تشريح کردند. فقها با استمداد از آيات قرآن پايه‌هاي علم فقه را مستند به کلام الهي ساختند و فلاسفه با بهره‌گيري از قرآن به تبيين جهان‌بيني الهي پرداختند. در اين ميان يکي از مسائلي که از ديرباز مورد تحقيق و بررسي انديشمندان اسلامي قرار گرفته بررسي «تاريخ قرآن» بوده است. موضوعات اين رشته درباره‌ی اين مباحث مي‌باشد: نام‌هاي قرآن، وحي و چگونگي آن، نزول قرآن، گردآوري آيات و سور قرآن؛ بررسي تاريخ مصحف‌ها، بررسي شيوه‌ی نگارش قرآن و نيز اعجام و نقطه‌گذاري آن، بحث درباره‌ی تعداد آيات و سور و چگونگي نام‌گذاري هر سوره، بحث پيرامون مکي و مدني‌بودن سوره‌هاي قرآن و بررسي ترجمه‌هاي قرآن به زبان‌هاي مختلف در قرون اخير. اين مباحث که همگي در زمينه‌ی تاريخ قرآن است، راهنمايي است براي همه‌ی مسلمانان تا به نحوي با سرگذشت کتاب آسماني خود آگاه شوند. کتاب حاضر يکي از معدود کتاب‌هايي است که به زبان فارسي و با تتبع کافي در اين زمينه نگاشته شده است و حاصل ساليان دراز کار مستمر نويسنده‌ی آن مي‌باشد که با بررسي بيش از 350 کتاب مختلف به زبان‌هاي عربي و اروپايي دست به تأليف اين کتاب زده است و در هر مسئله با تتبع فراوان اقوال مختلف را گردآورده و به داوري درباره‌ی آن‌ها پرداخته است. علاوه بر اين، کتاب از فهرست‌هاي فني مختلفي برخوردار است که به اعتبار آن مي‌افزايد.

در كتاب حاضر مي‌توان مطالبي پيرامون وحي در لغت، سابقه وحي، وحي در قرآن، شهادت قرآن بر وحي محمدي، سنت و حديث، حديث قدسي، چگونگي وحي در قرآن و از قول پيامبر و از روايت شاهدان، نام‌هاي قرآن، آغاز وحي، چگونگي وحي، در مدار وحي، نزول قرآن و ... اطلاعات مهمي به دست آورد.

تهیه و تنظیم: حسن حسینی یار

تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal