حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
شاعر و دبیر کنگره شعر اشراق:
 مشهد؛ قطب شعر حوزوی
سال ۶٨ این کنگره را در مشهد برگزار کردیم و سال ۶٩ روز دوم برگزاری کنگره با رحلت حضرت امام (ره) مصادف شد که نام کنگره به «در سوگ خورشید» تغییر کرد و شعرهای زیادی در رابطه با درگذشت حضرت امام (ره) در این کنگره تولید شد. بعد از این کنگره به تهران منتقل و از سوی حوزه هنری برگزار شد و در سال‌‌های بعد به ...

«سید شاعری بلیغ است و از اطلاعات علمی و فقهی و اصطلاحات ادبی و منطقی و... در شعر خود بهره می‌‌جوید و به‌ حسب محتوا به مسائل اعتقادی و فرهنگی توجهی متعهدانه و انقلابی دارد.» این چند خط را علی معلم دامغانی در صفحه ٨٣ کتاب «نافله باران» درباره‌ی شعر سید عبدالله حسینی نوشته است. اما سید عبدالله حسینی که جزو مؤسسان جلسه شعر حوزه هنری خراسان بعد از انقلاب بوده، در خراسان متولد شده و از یک ‌سالگی شعر به‌ سراغ شعر رفته است. دو سال در حوزه علمیه درس خارج خوانده و سرانجام از دانشگاه علوم اسلامی ‌رضوی فارغ‌‌التحصیل شده است.

حجت‌‌الاسلام حسینی ٢٣ سال در خارج از کشور، مدیریت مرکز اسلامی‌ آفریقای جنوبی را به‌ عهده داشته و در این مدت به تدریس و کارهای فرهنگی اشتغال داشته است. حجت‌‌الاسلام حسینی این روزها دبیری سومین جشنواره شعر اشراق را بر عهده گرفته است، فرصتی پیش آمد تا با این شاعر پیش‌ کسوت درباره جشنواره اشراق و شعر و شاعران حوزه گفتگو کنیم.

جناب حسینی، کمی درباره پیشینه این جشنواره توضیح دهید؟

جشنواره بین‌‌المللی شعر اشراق حوزه ادامه کنگره سراسری شعر حوزه است که در سال ۶٨ در مشهد تأسیس شد. بنیان‌‌گذار این کنگره رهبری بودند که با طرح بنده موافقت و هزینه اجرای کنگره را فراهم کردند. در سال ۶٧ من ایده این کنگره را خدمت آقا تقدیم کردم و فهرست شاعران حوزه را به ایشان دادم. ایشان از حضور شاعران توانمند شگفت‌‌زده شدند و به این نتیجه رسیدند که جریان ادبی حوزه هنری جدی است.

سال ۶٨ این کنگره را در مشهد برگزار کردیم و سال ۶٩ روز دوم برگزاری کنگره با رحلت حضرت امام (ره) مصادف شد که نام کنگره به «در سوگ خورشید» تغییر کرد و شعرهای زیادی در رابطه با درگذشت حضرت امام (ره) در این کنگره تولید شد. بعد از این کنگره به تهران منتقل و از سوی حوزه هنری برگزار شد و در سال‌‌های بعد به حوزه علمیه قم انتقال پیدا کرد و باعنوان جشنواره بین‌‌المللی شعر اشراق ادامه یافت.

امسال سومین دوره این جشنواره با حضور شاعران طلبه حوزه‌‌های علمیه مسلمانان کشورهای فارسی‌‌زبان برگزار خواهد شد و امیدواریم که این جشنواره بتواند در میان شاعران طلبه فارسی‌‌زبان جریان‌‌سازی کند و شاهد یک جریان ادبی و شعری قوی باشیم.

شما بعد از انقلاب در جریان تحولات شعر حوزه بوده‌‌اید، فکر می‌‌کنید این جریان تا چه اندازه موفق بوده است؟

کنگره شعر حوزه که همان سال‌‌ها برگزار شد، محصولاتش امروز هر کدام به‌نحوری در مناصب مختلف فرهنگی و ادبی کشور نقش‌‌آفرین هستند. در آن دوره شاعرانی هم‌چون دکتر محمدرضا ترکی حضور داشت که امروز در تهران معاون دانشگاه هستند، هادی سعیدی امروز رئیس خانه ادبیات ایران است، صادق رحمانی مسئول شبکه فرهنگ رادیو است، علیرضا قزوه در حوزه هنری کشور مشغول به کار است. ما معتقدیم این جریان حرکت‌‌های ادبی سراسر حوزه‌‌های علمیه کشور با قدرت تمام ادامه پیدا کند و با پویایی انجمن‌‌های ادبی طلاب سراسر کشور بتواند به نفع شعر و ادبیات فارسی باشد.

امروز هم در میان طلبه‌‌ها شاعران توانمند جوانی حضور دارند که هر کدام به‌نوعی مطرح هستند، ویژگی شعر و شاعران طلاب جوان را در چه می‌‌بینید؟

نواندیشی، نوگرایی، توجه به مضامین بکر، سلاست سخن، تعهد و توجه به دغدغه‌‌ها و مشکلات همه شاخصه‌‌های نسل جدید شاعران حوزه‌‌های علمیه است.

در حیطه سینما کارهایی انجام شده که توانسته دغدغه‌‌ها و مشکلات طلبه‌‌ها را به مردم نشان بدهد، آیا این اتفاق در حوزه شعر هم افتاده است؟

بله، انعکاس مشکلات و مسائل طلبه‌‌ها در فضای شعر حوزوی دیده می‌‌شود. طلبه‌‌ها با حضور در جلسات کلاس‌‌های درس مرتبط با فرهنگ اسلامی طبعاً بینششان دارای غنای بیشتری می‌‌شود و می‌‌توانند دغدغه‌‌های بیشتری را انعکاس دهند. در طول تاریخ بیشتر شاعران منبعث از حوزه بودند و شعر و شاعران زیادی از دامن حوزه برخاسته‌‌‌اند.

یکی از ویژگی‌‌های شعرهای شما انتقادی‌ بودن آن‌‌هاست که در شعر معروف روزگار فخیم فقه این انتقاد انعکاس فراوانی یافته است، شاعران جوان طلبه امروز هم به‌ سراغ شعرهای انتقادی می‌‌روند؟

امروز هم در قالب حوزه علمیه هستند دوستانی که به‌سراغ شعرهای انتقادی می‌‌روند و در این حوزه شعرهای خوبی هم سروده شده است. اما درباره آن شعر باید بگویم که شعری انتقادی‌ تشویقی بود. من در آن شعر روحانیت مبارز و آگاه را مورد ستایش قرار داده و از نسل‌ آدم‌‌های متحجر انتقاد کرده بودم. به ‌نوعی تیغ دو دم بود و با هر دو قشر سخن گفته بودم.

اگر موافق باشید به‌ عنوان حسن ختام این گفتگو بخش‌‌هایی از آن شعر را برایمان بخوانید.
کوله‌‌‌باری از آفتاب به دوش/ از اقالیم نور می‌‌آییم

خسته و داغ‌‌دار و دردآلود/ از افق‌‌های دور می‌‌آییم

ریشه داریم مثل کوه و درخت/ باد از جا نمی‌‌کند ما را

چون «حدیث موثق قدسی»/ می‌‌رسد تا خدا، سند ما را...

... روزگاری لوای بیداری/ بود بر شانه «کلینی» ما

اینک آن سرخ رایت خون را/ می‌‌کشد شانه خمینی ما...

... قرن‌‌ها قرن سالیان دراز/ بحث کردند در «عموم و خصوص»

ره سپردند در «حواشی متن»/ چشم بستند بر «ظهور نصوص»

بسته بر رویشان برای ابد/ باب پاکیزه «طهارت» بود

«نهی از منکر، امر بر معروف»/ مختصر در همان عبارت بود

شامل جمعشان نمی‌‌گردید/ برکاتی که جمع در جمعه است

«حجره»‌ها را جلا نمی‌‌بخشید/ لمعاتی که لامع از «لمعه» است

یاد آن روزها که «شیرازی»/ در صفوف جهاد با ما بود

شیخ مظلوم شهر، «فضل‌ا...»/ بر بلندای دار، تنها بود...

... آمد از دامن افق مردی/ کرد ما را ز خواب خوش بیدار

پیر ما در «کتاب حج» وا کرد/ باب سرخ «برائت از کفار»...

منبع: روزنامه شهرآرا، چهارشنبه، 25 شهریورماه 1394

تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۲۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal