حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 معرفی کتاب رضايت از زناشویی
همه‌ی آموزه‌‌هاي خانوادگي اسلام، از پيش از ازدواج و پس از آن، بر محور پايداري و رضايت زناشويي استوار است. شيوه‌ی انتخاب همسر و معيارهاي آن و تنظيم تعامل همسران با يكديگر، همگي به گونه‌‌اي طراحي شده‌‌اند كه در پایان، كارآمدي، رضامندي و پايداريِ خانواده را تأمين كنند. از اين رو، امورِ پيش از ...

نام کتاب: رضايت از زناشویی

نویسنده: عباس پسندیده

انتشارات: قم، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث

سال نشر: 1391

خانواده، کوچک‌‌ترین واحد اجتماعی است؛ اما مهم‌‌ترین نهاد اجتماعی نیز به شمار می‌‌آید. این اهمیت، به چند جهت است:

خانواده، یکی از مهم‌‌ترین و اساسی‌‌ترین نهادهای اجتماعی است که باید نسبت به آن حساس بود. به دلیل اهمیتی که کانون خانواده دارد، نمی‌‌توان به سادگی از کنار آن گذشت و باید برای موفّقیت آن تلاش کرد و راه آن را شناخت. از این رو، عوامل مؤثّر در موفّقیت و کامیابی خانواده، ارزش و اهمیت والایی دارد و این کامیابی، در گرو کسب مهارت زندگیِ خانوادگی است. یکی از عوامل شکست و ناکامی خانواده، کمبود مهارت‌‌های لازم برای یک زندگی مشترک است.

از ديگر سو، كوتاهي در تشكيل خانواده و اداره‌ی آن، گاهی مي‌‌تواند زيان‌‌هاي جبران‌‌ناپذيري به فرد و حتّي جامعه وارد سازد. ريشه‌ی برخي از آسيب‌‌هاي اجتماعي را بايد در همين امر جستجو نمود.

با عنایت به تقدس نهاد خانواده از دیدگاه مکاتب الهی علی الخصوص نگرش ویژه و ظریف مکتب انسان‌ساز اسلام به این نهاد دیرپا و با توجه به این‌که توصیه‌‌های این دین شریف در راستای فطرت انسانی بوده که پاسخ ضروری به نیازهای اساسی و اصیل انسان در جهت رشد و تکامل وی می‌‌باشد. به نظر می‌‌رسد هر گاه اساس روابط زن و شوهر بر پایه اهداف الهی برنامه‌ریزی شده برای زندگی خانوادگی می‌‌باشد، نه تنها رضایت خاطر زن و شوهر بلکه رضایت مسلم همه‌ی اعضاء خانواده را فراهم خواهد ساخت. توصیه‌‌هایی که از پیشوایان دینی داریم حکایت از همسویی نگرش‌های دینی با خواست‌ها و نیازهای درونی انسان‌هاست.

از يافته‌‌هاي مهم اين پژوهش، آن است كه همه‌ی آموزه‌‌هاي خانوادگي اسلام، از پيش از ازدواج و پس از آن، بر محور پايداري و رضايت زناشويي استوار است. شيوه‌ی انتخاب همسر و معيارهاي آن و تنظيم تعامل همسران با يكديگر، همگي به گونه‌‌اي طراحي شده‌‌اند كه در پایان، كارآمدي، رضامندي و پايداريِ خانواده را تأمين كنند. از اين رو، امورِ پيش از ازدواج و حتّي داشتن شناخت لازم نسبت به همسر و ازدواج، در چارچوب پايداري و رضايت زناشويي طرح شدند.

از مزیّت‌های متن حاضر، آن است که مبتنی بر یک دیدگاه نظری در پایداری و رضایت زناشویی است و همه‌ی مطالب، بر گِرد آن، شکل گرفته‌‌اند. لذا از انسجام تئوریک (نظری) برخوردار است. هم‌چنین سعی شده تا از توصیه‌ی صِرف، پرهیز شود و به همین خاطر، تا حدّ امکان، آموزه‌‌های اسلامی تبیین شده‌‌اند تا منطق حاکم بر آن‌ها و نقشی که در پایداری و رضامندی زندگی دارند، برای مخاطب، روشن شود و نیز سعی شده است که نظام مطالب، ناظر به موقعیت‌‌های عینی و ملموس زندگی باشد، تا اثر، با قابلیّت‌‌های کاربردی، در اختیار علاقه‌‌مندان قرار گیرد.

تهیه و تنظیم: سایت رسالات

تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۳۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal