حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 معرفی کتاب زندگانی امام حسین علیه السلام
کتاب حاضر در هفده بخش سامان داده شده و فاقد مقدّمه است. در بخش اوّل از ولادت آن حضرت و در بخش دوم از دوران کودکی و بالیدن او در دامان جد و پدر و مادرش سخن رفته است. عنوان بخش سوم «از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله تا شهادت امیر المؤمنین علیه‌ السلام» است و در آن...

نام کتاب: زندگانی امام حسین علیه‌السلام

مؤلف: سیدهاشم رسولی محلاتی

فوت مؤلف: معاصر

زبان: فارسی

نوع: توصیفی – تاریخی

درجه‌ی اعتبار: نیمه‌‌معتبر

مشخصات نشر: چاپ اوّل: تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، 1372. بیست+ 591ص، وزیری.

موضوع: شخصیت نگاری: امام حسین علیه‌السلام؛ واقعه نگاری: حوادث مرتبط با واقعه‌ی کربلا.

توضیح:

کتابی است توصیفی درباره امام حسین علیه‌السلام که بیان کننده «نظر رایج» شیعه درباره آن حضرت است و تاریخ پایان تألیف آن محرّم 1412ق است. در این کتاب تحقیق جدیدی درباره زندگی امام نشده و ابعاد جدیدی از قیام عاشورا مشخص نگردیده است، بلکه حاصل تحقیقات گذشتگان ارائه و سعی شده نظر رسمی شیعه بیان شود. اهمیّت کتاب حاضر در همین نکته و نیز در اشتمال آن بر زندگی امام است.

مطالب کتاب بر پایه منابع متعدّدی نوشته شده است، امّا از آن‌جا که مخاطب آن عموم مردم در نظر گرفته شده، چنان‌که باید به منابع ارجاع داده نشده است. پاره‌‌ای از مطالب کتاب مبتنی بر منابع جدید است؛ مانند مقتل الحسین علیه‌السلام مقرّم، نفس المهموم شیخ عبّاس قمی و حیاة الامام الحسین علیه‌السلام از باقر شریف قرشی.

کتاب حاضر در هفده بخش سامان داده شده و فاقد مقدّمه است. در بخش اوّل از ولادت آن حضرت و در بخش دوم از دوران کودکی و بالیدن او در دامان جد و پدر و مادرش سخن رفته است. عنوان بخش سوم «از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله تا شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام» است و در آن به این دوره از زندگی امام پرداخته است. از نکات قابل توجه این بخش این است که نویسنده گزارش‌‌های تاریخی درباره شرکت امام در جنگ‌‌های آفریقا و فتح ایران و جنگ قسطنطنیه و دفاع از خانه عثمان را مردود دانسته است. (ص 40-42). بخش چهارم با عنوان «پس از شهادت پدر» آغاز شده و در آن همدلی امام حسین علیه‌السلام با امام حسن علیه‌السلام در صلح با معاویه بیان گردیده است. «پس از شهادت برادر»، عنوان بخش پنجم است و در آن از خلافکاری‌‌های معاویه و یزید سخن رفته و سپس در بخش ششم به «ولیعهدی یزید» پرداخته شده است. بخش هفتم با عنوان «دوران حکومت ننگین یزید تا قیام و نهضت امام حسین علیه‌السلام» آغاز شده و در آن به بیعت خواستن از امام و تن ندادن او و وصیّتش به محمّد بن حنفیّه و حرکت به سوی مکّه پرداخته شده است. «علل قیام و نهضت مقدس امام حسین علیه‌السلام و بحث و تحقیق درباره روایات این باب»، عنوان بخش هشتم کتاب است و در آن سخنان مبهمی گفته شده و بدون تصریح به نام کتاب شهید جاوید، مطلبی از آن نقل و سپس گفته شده که هدف امام تشکیل حکومت نبود. در بخش نهم از «حرکت امام علیه‌السلام به سوی مکه و ماجرا‌های بعد از آن» و در بخش دهم از «حرکت مسلم بن عقیل به سوی کوفه و ماجرا‌های بعد از آن» و در بخش یازدهم از «وضع کوفه و مردم آن شهر پس از شهادت مسلم وهانی» سخن رفته است. بخش دوازدهم با عنوان «حرکت امام علیه‌السلام به سوی عراق» آغاز می‌شود و در آن از مخالفین حرکت امام (عبدالله بن زبیر، عمروبن سعید اشدق، عبدالله بن عمر، عبدالله بن عباس، محمد بن حنفیّه و عبدالله بن جعفر)، سخن رفته و به نامه امام به اهل کوفه ومنزل‌‌های در میان راه پرداخته شده است. در بخش سیزدهم از رخدادا‌های در کربلا تا شب عاشورا، شمار لشکر دو طرف و تشنگی لشکر امام سخن رفته است. بخش چهاردهم و پانزدهم و شانزدهم، به ترتیب، درباره شهادت یاران امام، شهادت اهل بیت و شهادت امام است. در هفدهمین بخش «شمه‌‌ای از فضایل و مکارم اخلاق امام حسین علیه‌السلام» گزارش شده است.

از آن‌جا که عنوان و موضوع این کتاب زندگانی امام حسین علیه‌السلام است، در آن به رخداد‌های پس از شهادت امام، مانند اسارت اهل بیت او، پرداخته نشده است.

خلاصه‌ی مطالب:

مهم‌‌ترین مباحث کتاب عبارت است از: ولادت امام حسین علیه‌السلام تا خلافتِ معاویه، شمه‌‌ای از فضایل و مکارم اخلاق امام حسین علیه‌السلام، ولیعهدی یزید، دوران حکومت ننگین یزید تا قیام و نهضت امام حسین علیه‌السلام، علل قیام و نهضت، حرکت مسلم بن عقیل به سوی کوفه و ماجرا‌های بعد از آن، وضع کوفه و مردم آن شهر پس از شهادت مسلم وهانی، حرکت امام علیه‌السلام به سوی عراق، رخدادا‌های در کربلا تا شب عاشورا، شهادت یاران امام، شهادت اهل بیت و شهادت امام علیه‌السلام.

تاريخ: ۱۳۹۴/۷/۱۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal