حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۲ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
کارشناس اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی:
 اکران فیلم هایی به کیفیت فیلم محمد رسول الله منجر به رها کردن عرصه تبلیغ سنتی و منبر نشود
جلسه نقد فیلم محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، به دعوت واحد فرهنگی مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب سلام الله علیها، یکشنبه 12 مهرماه سال جاری با حضور تقوایی، کارشناس اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات، در این جلسه فیلم محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در سه بازه از مواجهه مخاطب با فیلم مورد نقد و بررسی واقع شد.

در این جلسه که با حضور قابل توجه خواهران مبلغ برگزار شد، تقوایی، کارشناس اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: بازه‌ی اول مواجهه مخاطب با فیلم، مربوط به قبل از مشاهده فیلم است.

وی در بررسی این بازه، از حجم مثال زدنی تبلیغات، کیفیت و کمیت فروش، اثر ناخودآگاه عنوان فیلم و تصاویر اکران شده در تبلیغات محیطی، به صورت گزیده مباحثی را بیان نمود.

منتقد فیلم با اشاره به این‌که اساساً فیلم برای مخاطب مسلمان تولید شده و محتوای مناسب برای مخاطب غیر مسلمان و عام را ندارد، اظهار داشت: وجه قوت فیلم در این زمینه، انتخاب صحیح بازه روایت فیلم، یعنی دوران کودکی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می‌باشد.

تقوایی روایت دوران کودکی پیامبر را مورد تقدیر قرار داد و گفت: این اقدام کارگردان فیلم به نوعی حفظ احترام مصطفی عقاد، سازنده فیلم «الرساله» است و نیز به جهت تبلیغی، بداعت قابل ملاحظه‌ای را برای سوژه فیلم به همراه دارد.

در ادامه نقد فیلم، فقدان یکپارچگی در روایت و ابهامات مخاطب در مواجهه با برخی تناقض‌های داستان و جلوه‌های بصری مورد بررسی قرار گرفت.

منتقد فیلم عنوان داشت: ظهور صحنه‌هایی که در فیلم‌های تاریخی-مذهبی هالیوود سابقه زیادی دارند، صرفاً می‌تواند با نظر به اکران بین‌المللی قابل توجیه باشد و در غیر این صورت فاقد کیفیت لازم برای ارائه چهره‌ای اسلامی و یگانه از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم خواهد بود.

تقوایی ادامه داد: هوشمندی آقای مجید مجیدی در اجتناب از شخصیت‌پردازی حول محور شخصیت‌های فرعی که با توجه به محدودیت‌های فقهی در نمایش چهره حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم اولویت پرداخت کاراکتر داشتند، تحسین برانگیز شمرده می‌شود.

وی در بخش سوم سخنان خود ضمن نتیجه‌گیری، به عدم تناسب ساختار روایی فیلم با شأن و منزلت عنوان محمد صلی الله علیه و آله و سلم - که در واقع روایت اصلی آن را به یک فلاش بک ضعیف و چند پاره برده است – اشاره نموده و اظهار داشت: تناسب وقایع شعب ابی طالب با شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داخلی امروز کشور که البته از منظر دیگر مخاطبان بین‌المللی نیز چندان پنهان نیست، قابل تأمل است.

تقوایی در ادامه تحلیل فایده به هزینه فیلم و جایگاه فیلم در عرصه تبلیغ دینی را مورد مداقه قرار داده و تأکید کرد: بر اساس مطالعات و تحقیقات علمی صورت گرفته، طلاب و مبلغان علوم دینی در مواجهه با این قبیل آثار هنری در مدیوم سینما و هر مدیوم دیگر، لازم است موضع علمی خود را به صورت شفاف در بخش محتوا و مضمون، احصاء، تبیین و حفظ نمایند و در ارائه مواضع علمی و انجام رسالت تبلیغی خود در عرصه‌های تبلیغ سنتی و منبر، هرچه موفق‌تر و فعال‌تر حضور به هم رسانند، چرا که نباید اکران فیلم‌هایی به کیفیت فیلم محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم منجر به رها کردن عرصه تبلیغ سنتی و منبر شود.

وی در پایان تصریح کرد: لازم است این باور در طلاب و مبلغان علوم دینی به صورت بنیادی شکل بگیرد که عرصه‌های تبلیغ سنتی و منبر از حیث مخاطب و کارآیی قابل قیاس با رسانه‌های جدید نبوده و رسانه‌های نوین، هر چند عرصه‌های جدیدی برای تبلیغ دینی محسوب می‌شوند ولی کیفیت و وجاهت انتقال پیام دینی به طور شایسته را نداشته و هیچ‌گاه نخواهند داشت.

گفتنی است در پایان جلسه، با اهدا یک جلد از تألیفات محققان و طلاب مدرسه، از منتقد و کارشناس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تقدیر به عمل آمد.

تاريخ: ۱۳۹۴/۷/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal