حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 گزارش کتاب عقاید اهل سنت و الجماعت در رد وهابیت و بدعت
فصل اول: بیان سخنرانی مولوی شبیر احمد عثمانی در کنگره مکه مکره است، فصل دوم: بیان بحثی است که میان مولوی خلیل احمد سهارنپوری و شیخ الاسلام آل سعود عبدالله بن بلهید انجام شده است، فصل سوم: بیان آنچه نویسنده دیده است و بعد بیان فصل سوم ...

چکیده:

نام اصلی این کتاب المهند علی المفند، تالیف مولوی خلیل احمد سهارنپوری است که بوسیله مولوی عبدالرحمن سربازی به زبان فارسی ترجمه شده است. این کتاب در مقدمه دارای یک مقدمه گرانبها درباره تاریخ هند در آن برهه زمانی و علتهای نگارش و ترجمه آن را بیان میکند. همچنین دارای سه فصل است که در فصل اول: بیان سخنرانی مولوی شبیر احمد عثمانی در کنگره مکه مکره است، فصل دوم: بیان بحثی است که میان مولوی خلیل احمد سهارنپوری و شیخ الاسلام آل سعود عبدالله بن بلهید انجام شده است، فصل سوم: بیان آنچه نویسنده دیده است و بعد بیان فصل سوم مقدمه به ترجمه کتاب میپردازد و در قسمت توضیحات و اضافات مترجم، تصدیقات دانشمندان بزرگ اهل تسنن را درباره این کتاب بیان میکند.

کلید واژه: گزارش - عقاید اهل سنت و الجماعت در رد وهابیت و بدعت - مولوی عبدالرحمن سربازی (چابهاری)

مقدمه:

کتاب "المهند علی المفند" به (تصدیقات لدفع التلبیسات) نیز معروف است؛ این کتاب در اصل به زبان اردوست که بیانگر عقاید دانشمندان اهل سنت و جماعت دیوبند، شبه قاره هند است و نویسنده آن مولوی خلیل احمد سهارنپوری است. وی یکی از علمای دیوبندیه، که در سال 1269 ق در نانوته متولد شد و در دیوبند و مظاهر العلوم درس خواند و در سال 1308 مدرس دارالعلوم دیوبند گردید. از شاگردان وی در درس شرح سنن ابی داود (که در 20 جلد چاپ شده)، مولوی الیاس مؤسس سازمان تبلیغی جماعت و شیخ محمد زکریا کاندهلوی است که به شیخ الحدیث هند مشهور بوده و رهبر معنوی سازمان جماعت تبلیغی می‌باشد. مترجم کتاب مولوی عبدالرحمن سربازی ( چابهاری) است که در مظهر العلوم کراچی پاکستان درس خوانده و در سال 1371 مدرک سطح 3 خود را از دانشکده الهيات دانشگاه تهران گرفته و در سال 1382 با داشتن کرسي فقه حنفي در دانشکاه مذاهب اسلامي تهران به تدريس در اين دانشگاه پرداخت. وی هم‌چنین مدیر مدرسه عربیه و امام جمعه شهر چابهار است و تالیفات وی به 24 کتاب می‌رسد این کتاب که در علم کلام است قوی‌ترین اثر وی می‌باشد که اعتقادات مذهب خود و فرق آن را با وهابیت بیان می‌کند. هم مولف و هم مترجم این کتاب در مذهب خود از جایگاه خاصی برخوردارند و آن‌چه اهمیت این کتاب را بیشتر می‌کند این است که در برهه‌ای نوشته شده است که استکبار انگلیس، دانشمندان اهل سنت و جماعت را متهم به وهابی بودن می‌کردند؛ بنابر این مولف برای دفاع از مذهب خود به دستور دانشمندان بزرگ شبه قاره هند این کتاب را نوشت و مورد تایید دانشمندان بزرگ اهل تسنن در آن زمان قرار گرفت با توجه به مهم بودن این کتاب مولوی عبدالرحمن سربازی آن را به زبان فارسی ترجمه کرده و در آخر کتاب، قسمتی به عنوان توضیحات و اضافات را  به آن افزود.

این کتاب دارای یک مقدمه سه فصلی و ترجمه کتاب المهند علی المفند و توضیحات و اضافات مترجم می‌باشد.

مقدمه کتاب:

نویسنده در مقدمه کتاب یاد و زندگی نامه بزرگان و دانشمندان دارالعلوم دیوبند هند مانند شیخ احمد سرهندی معروف به مجدد الف ثانی، شاه ولی الله دهلوی معروف به محدث دهلوی، شاه عبدالعزیز دهلوی، مولوی محمدقاسم نانوتوی بنیانگذار دارالعلوم دیوبند هند، مولوی رشید احمد گنگوهی (قطب الارشاد)، مولوی حاجی امداد الله چشتی (قطب العارفین) می‌پردازد و در ادامه تاریخ گذشته هند که درباره استکبار انگلیس و پرتغال است، دولت آن زمان هند و مسئله جهاد و مقاومت، نحوه شکل گیری دارالعلوم دیوبند و تهمت وهابیت که به دارالعلوم دیوبند زدند و ماهیت کتاب حسام الحرمین مولوی احمد رضاخان بریلوی و مولوی مودودی و سبب نگارش کتاب المهند علی المفند و ترجمه آن را بیان می‌کند.

فصل اول مقدمه:

در این فصل که از ماهنامه انوار مدینه لاهور جلد 5 شماره 2 نقل شده است به بیان این مطلب می‌پردازد که در کنگره مکه مکرمه شاه سعودی سخنرانی کرده و دلیل‌های از بین بردن قبور بزرگان در مکه و مدینه را بیان کرده و می‌گوید که ما به هیچ عنوان از اصل توحید و تمسک به کتاب و سنت دست برنمی‌داریم و هیچ قدرتی نمی‌تواند جلوگیر ما باشد. دانشمندان و مسلمانان جهان که از این واقع خیلی ناراحت می‌شوند و گروهی از دانشمندان شبه قاره هند در کنگره بیان شده  حضور می‌یابند و بعد از شنیدن سخنان شاه سعودی و شور و مشورت مولوی شبیر احمد عثمانی برای سخنرانی انتخاب می‌گردد و این دانشمند جواب محکمی به شاه سعودی می‌دهد و می‌گوید: فهم کتاب و سنت و استعمال آن درخور هر کس و نا کس نیست (سخن مترجم است) و در ادامه نمونه‌هایی را از صدر اسلام ذکر می‌کند. هم‌چنین فرق بین سجده عبادت و سجده تعظیمی را بیان کرده و می‌گوید که همه این موارد نیاز به اجتهاد صحیح دارد.

فصل دوم مقدمه:

در این فصل به بحثی که میان مولوی خلیل احمد سهارنپوری و شیخ الاسلام حکومت آل سعود عبدالله بن بلهید رخ داده است، می‌پردازد و بحث درباره شیوه صلوات فرستادن بوده است. در این بحث شیخ الاسلام ال سعود محکوم شده و دستور می‌دهد که اگر کسی این گونه صلوات فرستاد (اللهم صل علی سیدنا محمد (ص)) را مشرک ننامند و در ادامه زیر عنوان  (تذییل) تحقیق مولوی محمد زکریا کاندهلوی پیرامون شیوه صوات فرستادن را می‌آورد.

فصل سوم مقدمه:

نویسنده در این فصل آن‌چه را خود در سفر حج مشاهده کرده است بیان می‌کند که فساد و انحطاط اخلافی مکه و مدینه را فرا گرفته و چه بلایی بر سر آثار اسلامی آمده و 25 مورد را نام می‌برد که دیگر از آن اثری نیست و در نهایت به طرح توسعه مسجد الحرام و مسجد نبوی را برای این که مسلمانان دست به شورش نزنند برای حکومت داری لازم می‌داند و در ادامه می‌گوید با این همه ثروت ال سعود که باید خرج حاجیان و ملت شود، خرج عیاشی شاهان ال سعود در غرب می‌شود و در نهایت با آیه (فاعتبروا یا اولی الابصار) فصل را به پایان می‌برد.

ترجمه کتاب المهند علی المفند:

ترجمه کتاب که شامل 26 سوال و جواب است و به موضوعات مهمی مانند: سفر به قصد زیارت مرقد رسول الله (ص)، توسل به انبیاء و صالحین، حیات برزخی انبیاء، درود و سلام فرستادن، واجب بودن تقلید یکی از ائمه چهارگانه اهل تسنن، خداوند از جسم و جهت مبراست، برتری حضرت محمد(ص) بر همه موجودات، خاتمیت و علم ایشان، جشن و ذکر میلاد پیامبر(ص)، نسبت دروغ و نقص به خداوند کفر است و موضع گیری دانشمندان دیوبند در مقابل مولوی غلام احمد قادیانی پرداخته است و بیشتر مواردی را که وهابیت شرک می‌شمارد از دیدگاه دانشمندان دیوبند، باطل است و برخلاف آن اعتقاد دارند.

اضافات و توضیحات مترجم:

در این قسمت، مترجم، اسامی 23 نفر از دانشمندان هند، 30 نفر از دانشمندان مکه و مدینه و 13 نفر از دیگر دانشمندان اهل تسنن دیگر کشورها را نقل می‌کند که کتاب مورد نظر را تایید و تصدیق کردند و خلاصه تصدیقات و تاییدات آن‌ها را آورده است و در نهایت زندگی نامه سید احمد شهید را می‌آورد و کتاب را به پایان می‌رساند.

چاپ های این کتاب:

1) المهند علی المفند معرف به تصدیقات لدفع التلبیسات چاپ اداره اسلامیات لاهور به زبان اردو

2) عقاید علماء اهل السنة الدیوبندیة تحقیق و تعلیق دکتر سید طالب الرحمن به زبان عربی

3) عقاید اهل سنت و الجماعت در رد وهابیت - ترجمه مولوی عبدالرحمن سربازی – چاپ اول – ناشر: مدیر مدرسه عربیه اسلامیه چابهار – چاپ و صحافی : شرکت چاپ و انتشارات علمی زمستان 1370

منابع و مآخذ :

1) عقاید اهل سنت و الجماعت در رد وهابیت - ترجمه مولوی عبدالرحمن سربازی – چاپ اول – ناشر : مدیر مدرسه عربیه اسلامیه چابهار – چاپ و صحافی : شرکت چاپ و انتشارات علمی زمستان 1370

2) سایت اخوت

3) موسسه آموزشی پژوهشی مذاهب اسلامی

4) سایت دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت

تهیه و تنظیم: داود درویشنیا باسفری – سایت رسالات

 
کتاب معرفی شده را می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید: 

 

 نویسنده کتاب

 

 

 

 صفحه اول کتاب

 چاپ اردو

 چاپ عربی

 چاپ فارسی
تاريخ: ۱۳۹۴/۸/۱۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal