حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۲ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره هنر و رسانه برگزار کرد:
 جلسه نمایش فیلم سینمایی «حصار ضد خرگوش» همراه با نقد و تحلیل
سی و هفتمین جلسه‌ی انجمن سینمایی طلاب خراسان رضوی، ساعت 14 یکشنبه 17 آبان‌ماه سال جاری با نمایش و نقد فیلم سینمایی «حصار ضد خرگوش» در اتاق جلسات کانون بحث و انتقاد دینی شهید هاشمی‌نژاد برگزار شد.

وقتی نخستین موج مهاجران اروپائی وارد استرالیا شدند، بلافاصله نوعی تضاد و درگیری بین آنان و مردم بومی آن سرزمین که میراث پربار فرهنگی‌شان چندان شباهتی به فرهنگ اروپائی نداشت، به وجود آمد. در میانهی قرن نوزدهم، هنگامی که مهاجران سفیدپوست کنترل سیاسی آن قاره را به‌عهده گرفتند، بسیاری از بومی‌‌های استرالیائی را از زمین‌‌هایشان بیرون راندند و فرزندان آنان را ـ به این بهانه که در یک محیط ̎متمدن‌تر وضعیت بهتری خواهند داشت ـ از آغوش خانواده‌‌هایشان دور کردند. در بخش اعظم قرن بیستم، سیاست رسمی دولت این بود که بچه‌‌های بومی دورگه را از خانواده‌‌هایشان دور کنند و به منزله‌ی بچه‌‌هائی سفیدپوست در یتیم‌‌خانه‌‌ها پرورش و در همان‌‌جا آموزش دهند تا بعدها به‌عنوان پیش‌خدمت خانه یا کارگر به کار گرفته شوند. در سال ۱۹۳۱، «مالیِ» چهارده ساله (سامپی)، خواهرش، «دیزیِ» هشت ساله (سنزبری) و دختر عمویشان، «گریسیِ» ده ساله (ماناهان) ـ سه بچه‌ی دورگه از غرب استرالیا ـ را به حکم دولت از خانواده‌‌هایشان گرفتند و به نهاد ویژه‌‌ای فرستادند. این بچه‌‌ها در آن‌‌جا مورد اذیت و آزار و فشار روحی و جسمی قرار گرفتند و به آنان گفته شد که خانواده، فرهنگ و زندگی خود را تا آن مقطع سنی فراموش کنند و خود را به ‌صورت اعضاء جدید جامعه‌ی سفیدپوست استرالیا درآورند. گریسی و دیزی درمانده دست به گریبان مالی می‌‌شوند و مالی هم به این نتیجه می‌‌رسد که آنان به هر ترتیب شده باید خود را به خانواده‌‌هایشان برسانند. مالی نقشه‌ی فراری گستاخانه را می‌‌کشد و هر سه دختر سفری پرفرازونشیب را به ‌سوی خانه‌‌شان آغاز می‌‌کنند؛ آنان هزار و پانصد مایل را پای پیاده بدون آب و غذا طی می‌‌کنند و حصارهائی را که برای جلوگیری از نفوذ خرگوش در سراسر استرالیا تعبیه شده‌‌‌اند، راهنمای خود قرار می‌‌دهند و جلو می‌‌روند.

این خلاصه‌ای بود از فیلم «حصار ضد خرگوش» ساخته‌ی فیلیپ نویس که در سی و هفتمین جلسه انجمن سینمایی طلاب خراسان مورد نقد قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی – تبلیغی رسالات، در ادامه‌‌ی سلسله جلسات انجمن سینمایی طلاب خراسان رضوی، این هفته فیلم سینمایی «حصار ضد خرگوش» به کارگردانی «فیلیپ نویس» در کانون بحث و انتقاد دینی شهید هاشمی‌نژاد نمایش داده شد و مورد نقد اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت.

این فیلم در کشور استرالیا و در سال 2002 تولید شده است و فیلم‌نامه‌ی آن بر اساس کتابی نوشته‌ی «دوریس پیکینگتن» به رشته‌ی تحریر در آمده است.

محمد رجبی، کارشناس مدعو این جلسه در مورد بازه‌ی زمانی‌ای که فیلم سعی در روایت آن دارد گفت: دولت‌ها و رژیم‌های نژادپرست معمولاً سعی در جداسازی افراد دورگه و بخصوص کودکان دارند تا نسل بعدی آن‌ها سفیدپوست شوند.

وی در مورد انتخاب اسم فیلم اظهار داشت: در گذشته خرگوش‌ها به مزارع استرالیایی‌ها آسیب‌های فراوانی وارد می‌ساختند و لذا در انتخاب اسم فیلم تمهیدات فرامتنی نیز اندیشیده شده است.

رجبی افزود: «حصار» نیز علاوه بر کاربردش در فیلم و استفاده کاراکترها از آن، یک وجه استعاری نیز دارا می‌باشد؛ خرگوش به مثابه سفیدپوست‌هایی هستند که به حریم بومیان استرالیایی تجاوز کرده‌اند و حصار ابزاری برای جلوگیری از ورود آن‌ها.

این منتقد جوان سینما انتخاب سه دختر برای ایفای نقش در این فیلم‌نامه را مورد تمجید قرار داد و آن‌ها را نمادهایی برای سرزمین و زایش دانست که سفیدپوستان سعی در جداسازی آن‌ها از خانواده‌هایشان دارند؛ وی افزود: با تعریف این سه دختر در فیلم‌نامه، «حصار» وجه استعاری‌تری پیدا می‌کند.

در ادامه‌ی جلسه و با مطرح شدن نظرات حاضرین در مورد استعاره‌های موجود در انتخاب کلماتی چون «حصار» و «خرگوش»، رجبی، استفاده‌ی دختران از حصار برای رسیدن به خانه‌شان و کشیده شدن حصار توسط بومیان – پدر دختر - را به عنوان دلایلی بر مدعای خود پیرامون تشبیه سفیدپوستان به خرگوش‌ها عنوان نمود.

وی افزود: در مورد هر اثر هنری برداشت‌ها و خوانش‌های گوناگونی وجود دارد و لذا سینما مدیومی است که در آن در مورد هیچ محصولی، هیچ اشتراک نظر کاملی وجود نداشته است و این‌که همه‌ی حاضرین نظر خود را می‌گویند که با نظر دیگران متفاوت است، این نکته را تأیید می‌نماید.

گفتنی است انجمن سینمایی طلاب خراسان رضوی تا کنون جلسات متعددی را برگزار نموده که در این جلسات فیلم‌هایی هم‌چون شیار 143، زندگی خصوصی آقا و خانم میم، آرایش غلیظ، پذیرایی ساده، چند متر مکعب عشق، نمایش ترومن، تک تیرانداز آمریکایی، مهمان داریم، امروز، اشک سرما، روز روشن، اینک بهشت، ما یک پاپ داریم، خانه‌ای روی آب، ناخدا خورشید، قصه‌های وحشی، سن پطرزبورگ، آذر شهدخت پرویز و دیگران، مظنونین همیشگی، سقوط کاخ سفید، طبقه حساس، قصه‌ها، خط ویژه، سعادت‌آباد، سر به مهر و... به نمایش در آمده و مورد نقد طلاب قرار گرفته است.

فایل صوتی این جلسه را می‌توانید از طریق لینک زیر دریافت نمایید:

حجم: 18 مگابایت

فرمت: mp3

 
 
تاريخ: ۱۳۹۴/۸/۱۸
» مطالب مرتبط
  گزارش عملکرد مبلغان اعزامی به سازمان زندان‌های خراسان رضوی در شش ماهه اول سال 1394
  اگر با ادبیات آشنا نیستید، دور نسل جوان را خط بکشید
  فیلمی که خوب دروغ می‌‌گوید
  فایل صوتی جلسه تحلیل فیلم سینمایی «قصه ها»
  نمایش فیلم «12 مرد خشن» همراه با نقد و تحلیل
  اکران فیلم هایی به کیفیت فیلم محمد رسول الله منجر به رها کردن عرصه تبلیغ سنتی و منبر نشود
  جلسه نمایش فیلم سینمایی «مظنونین همیشگی» همراه با نقد و تحلیل
  ایجاد انگیزه و تأمین محتوا برای سرمایه‌گذاری تولیدات فاخر سینمایی بر عهده مبلغان دینی است
  نمایش فیلم سینمایی «نمایش ترومن» به همراه نقد و تحلیل
  نمایش فیلم سینمایی «اشک سرما» به همراه نقد و تحلیل
  نمایش فیلم سینمایی «قصه‌های وحشی» همراه با نقد و تحلیل
  شخصیت‌پردازی، عامل اصلی همزادپنداری مخاطب با کاراکترها است
  گزارش تصویری نمایش و نقد فیلم "تک‌تیرانداز آمریکایی"
  سینما در جوامع اسلامی جدی گرفته نمی‌‌شود
  نمایش و نقد فیلم "سن پطرزبورگ"
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal