حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات:
 گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین مؤمنی
مسجد ارک تهران یک نفر ناتوان ذهنی پای منبر بنده نشسته بود که وسط مجلس بلند شد و رفت. بعد از ده دقیقه دوباره خواست برگردد که مسئول نظم جلسه که کنار در ورودی ایستاده بود، اجازه نمی‌داد وسط سخنرانی کسی جلو بیاد. گفت نمی‌شه، برید...

سال ورود شما به حوزه؟

1365

سال شروع به تبلیغ؟

حدود 1371

اولین جایی که منبر رفتید؟ چه خاطره‌ای از ان دارید؟

اولین هیأت‌هایی که برای سخنرانی رفتم هیأت سیدالشهداء در خیابان آذر، انصارالشهداء و هیأت بچه‌های شاهد (هیأت صاحب‌الزمان) بود. اما به یاد دارم که اولین سخنرانی من در هیأت طفلان حضرت زینب سلام الله علیها در خیابان 17 شهریور تهران بود.

آخرین تبلیغ شما کجا بود؟

ایام محرم و صفر بود که در مسجد ارک تهران، رزمندگان شرق تهران و مهدیه تهران منبر داشتم.

وضعیت منطقه‌ی آخرین تبلیغ شما در چند جمله کوتاه؟

چیزی که من در این ایام اخیر مشاهده کردم این بود که اقبال مردم بخصوص جوانان به سخنرانی نسبت به قبل که علاقه به مداحی داشتند زیاد شده است. چیزی که قبلاً مشاهده نمی‌شد. این توجه مردم به سخنران و سخنرانی در خیلی از شهرهای بزرگ مثل تهران و اصفهان و شیراز و جاهای دیگر ایجاد شده است که باید منبری‌ها به این مسئله عنایت داشته باشد و با ارائه‌ی مطالب مفید و جذاب، پاسخ خوبی به این توجه مردم بدهند. من بعضی از شهرها مثل تهران و اصفهان شده که در 45 دقیقه صحبت کردم، مردم گله کردند که چرا کم سخنرانی کردید.

از چه سطح و پایه‌ی درس باید و یا می‌توان به تبلیغ رفت؟

بنده برای تبلیغ و منبر رفتن قبل از اتمام پایه‌ی ششم را توصیه نمی‌کنم. حداقل یک دوره فقه و اصول باید فرا گرفته باشند. البته اگر کسانی در خود می‌بینند که تبلیغ و منبر بروند، کمی حلم به خرج بدهند و صبر کنند. نهایت این‌که غیررسمی در میان جمع اهل فامیل خودشان منبر بروند. وقتی پایه‌ی ششم را به اتمام رساندند بعد به طور رسمی منبر بروند.

از ابزارهای نوین تبلیغی استفاده می‌کنید؟ مثل موبایل، اینترنت و وبلاگ و چت؟

نه!

خانواده را همراه می‌برید؟ از نبود امکانات گلایه ندارند؟

در مواردی بله. اما چون بچه‌ها درس و مدرسه دارند نمی‌توانم ببرم. من چون خودم هم در حوزه تدریس می‌کنم مسافرت تبلیغی کوتاه یک روزه می‌روم. لذا خانواده همراه من نیستند.

مجلس خاصی از تبلیغ‌‌های‌تان به یادتان مانده؟ چرا؟

مجلس دعای ندبه مهدیه‌ی تهران روز یازدهم محرم بود که منبر رفتم و پخش مستقیمی از تلویزیون شد. بحثی که در آن‌جا مطرح کردم این بود که اثبات کردم حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام برای همه‌ی عصرها و نسل‌ها هستند و محدود به دوره‌ی خاصی نیستند. پس از سخنرانی مقتل را از روی کتاب خواندم که خیلی مؤثر بود. آقای کافی مدیر مهدیه‌ی تهران می‌گفتندحدود 7000 پیامک و ایمیل آمد که از این مجلس تشکر کرده بودند. این تأثیرگذاری را عنایت حضرت معصومه می‌دانم که برای این مجلس توسل به ایشان پیدا کرده بودم.

حادثه‌ی غیرمنتظره‌ای در تبلیغ برایتان پیش آمده است؟

مسجد ارک تهران یک نفر ناتوان ذهنی پای منبر بنده نشسته بود که وسط مجلس بلند شد و رفت. بعد از ده دقیقه دوباره خواست برگردد که مسئول نظم جلسه که کنار در ورودی ایستاده بود، اجازه نمی‌داد وسط سخنرانی کسی جلو بیاد. گفت نمی‌شه، برید، که یکدفعه صدای این بنده‌ی خدا به داد و بیداد بلند شد که باعث شد همه برگردند به طرف این بنده‌ی خدا نگاه کنند و بخندن. من از بالای منبر گفتم که اجازه بدید بیاد جلو. راه دادن و این بنده‌ی خدا با پا گذاشتن روی دست و پای مردم آمد جلو و کنار منبر ما نشست و این باعث خنده مردم شد. من همان‌جا در دلم توسل پیدا کردم که: خدایا این بنده‌ی خدا ساکت بنشینه و وسط مجلس داد نزنه، که یکدفعه دیدم این بنده‌ی خدا تمام قامت بلند شد و کنار منبر ایستاد و گفت: حاج آقا من یک چیزی بگویم. تردید پیدا کردم که چه بگویم. گفتم: بگو. اما به عنایت اهل بیت که می‌خواستند مجلس به هم نریزد گفت: خدایا من و این حاج‌آقا که بالای منبر هست و این مردم را به کربلا برسان. مجلسی که تا چند دقیقه قبل مجلس خنده بود همه شروع کردن به گریه کردن. من هم از فرصت استفاده کردم و بحث را بریدم و زدم به روضه.

اهل هنر هستید؟ چه هنری؟

اگر منظورتان خطاطی و نقاشی و این‌ها باشد به خطاطی علاقه دارم.

اصولاً هنر ابزار خوبی برای تبلیغ است؟ چه هنری بیشتر مورد توجه است؟

من هنر را در این می‌بینم که یک سخنران بتواند تمام نیازهای مردم را از قرآن و روایات استخراج کرده و به آن‌ها عرضه کند.

از جوان‌ها یا محل تبلیغ هدیه‌ی خاصی گرفته‌اید؟

هدیه‌ی مادی نه ولی هدیه‌ی معنوی دریافت کردم. نامه‌های زیادی به دست ما می رسه که به دلیل این صحبت‌ها در دل جوان‌ها تحول ایجاد می‌شه. اخیراً جوانی به من نامه نوشته بود که من – به تعبیر خود او – 30 گناه کبیره کردم که شب منبر شما در ارک تهران در درونم تحولی ایجاد شد. این بزرگ‌ترین هدیه است.

دور از خانواده در تبلیغ بیمار شده‌اید؟ چه کرده‌اید؟

بله. یک بار در مشهد مهمان حرم بودم. مریض شدم و در بیمارستان بستری شدم.

بعد از یک منبر سنگین چه چیزی می‌چسبد؟ یک چایی داغ؟

(با خنده) خلوت بعد از منبر را من خیلی دوست دارم که بنشینم و ببینم که این صحبت‌ها چه قدر برای خدا بود و چقدر برای غیر خدا و مطالبی که گفتم چقدر خودم عامل هستم و چقدر نیستم.

با بچه‌های دبیرستان و دانشجویان در محل تبلیغ ارتباط داشته‌اید؟

قبلاً داشتم ولی الآن نه. قبل در دبیرستان ارتباط داشتم و نماز جماعت در دبیرستان می‌خواندم.

پامنبری و یا مریدی داشته‌اید که منبر شما باعث رشد و تحول او شده باشد.

جوانی بود در هیئت رایة العباس شمران تهران که توی سینه‌زنی صلیب گردنش می‌انداخت. گفتم: چرا صلیب انداختی؟ گفت: من ارمنی هستم. امسال شنیدم که به دین اسلام مشرف شده و شهادتین جاری کرده.

بهترین کتابی که خوانده‌اید و برای تبلیغ از آن خیلی استفاده کرده‌اید؟

ما یک سری کتاب‌های کلیدی داریم که به نظرم هر خطیبی باید از آن‌ها بهره ببرد. خطیب باید یک دوره روایات اصول کافی یک دوره تفسیر مثلاً جوامع الجامع و تفسیر آقای قرائتی را بخواند. یک دوره ادعیه و زیارات را بخواند. کتاب‌هایی که من خودم در محرم و صفر با دقت خوانده و بهره بردم خصائص مرحوم شوشتری، البکاء الحسین مرحوم میرجهانی و اسرار الحسین ملا حبیب شریف کاشانی بود. در ایام فاطمیه از جنة العاصمه مرحوم میرجهانی و کلمات حضرت زهرای مرحوم دشتی استفاده کردم. کلمات سیدالشهداء علیه‌السلام و دو جلد دانشنامه امام حسین علیه‌السلام و منتخب میزان الحکمه، کتاب مصباح الشریعه علامه مصطفوی و هم چنین کتاب جهاد النفس وسائل الشیعه نیز بسیار مفیدند.

در منبر و خطابه از خطیب نام آوری الگو می‌گیرید؟ به خاطر چه شاخصه‌ای؟

از آقای انصاریان خیلی استفاده کردم. ایشان قدرت عجیبی دارد در ارتباط با مستمع. هم‌چنین از منبر آیت‌الله بوشهری و خاتمی بسیار بهره برده‌ام که در منبر در ارجاع دادن و استفاده از آیات و روایات دقت زیادی دارند.

چقدر برای منبر مطالعه می‌کنید؟

من برای منبرهایم گاهی از چهار ماه قبل شروع به مطالعه می‌کنم. مثلاً برای فاطمیه از الآن ذهنم مشغول است. موضوع را انتخاب می‌کنم و از الآن درباره‌ی ان موضوع شروع به مطالعه می‌کنم.

استفاده از کتاب در بالای منبر را خوب می‌دانید؟

خطیب‌های قدیمی می‌گفتند این کار را نکنید و حفظ کنید ولی الآن جامعه‌ی ما پذیرش این را دارد که کتاب بالای منبر ببریم چه بسا که تأثیر بیشتری داشته باشد. من این کار را می‌کنم.

زمان منبر چقدر باشد خوب است؟

40 دقیقه خوب است. البته مواردی پیش آمده که مستمع آماده بوده و من بیشتر از یک ساعت هم صحبت کردم.

دلیل موفقیت خودتان را در تبلیغ چه می‌دانید؟

دعای پدر و مادر و توسل به اهل بیت.

نقش همسر در تبلیغ و منبر شما چقدر بوده؟

تصور من این است که اگر همسر ما را همراهی نکند ما در هیچ‌کدام از این امور نمی‌توانیم موفق باشیم.

از وقتی که در اختیار ما گذاشتید تشکر می‌کنم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می‌کنم.

منبع: دوماهنامه تخصصی تبلیغ، سال اول، پیش شماره اول، تیر و مرداد 1390

تاريخ: ۱۳۹۴/۸/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal