حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات:
 9 راه نفوذ به قلب نوجوان
اين که مدام به او بگوييد حتماً اين کار را بکن و حتماً آن کار را نکن، به احساس استقلال او در نوجواني که احتياج شديدي به آن دارد، لطمه وارد مي کند. تأکيد مي کنم از پيام هاي دستوري استفاده نکنيد. استفاده از کلماتي مانند «بايد» و «نبايد» که نوجوان را وادار به جبهه گيري مي کند، مناسب به نظر نمي رسد. در اين مواقع توصيه...

روانشناسان دوره‌‌ی نوجوانی را که از 12 سالگي شروع مي‌‌‌شود و تا 18 سالگي ادامه مي‌يابد، دوره هويت يابي، بلندپروازي و دوره تثبيت شخصيت مي‌دانند. هم‌چنين آن‌ها درباره رايج‌ترين مشکلات دوران نوجواني با هم هم عقيده هستند که اين مشکلات عبارت است از: بحران هويت، دروغ گويي، تمايل به رابطه با جنس مخالف، افسردگي، پرخاشگري و...

حسين سليمان پور، روانشناس تربيتي در گفت و گو با زندگي سلام با بيان اين مطالب ادامه مي‌دهد: دوره نوجواني دوره اي بحراني است؛ بنابراين لازم است نکات مهمي را که والدين بايد در ارتباط با فرزند نوجوان شان به آن‌ها توجه کنند به والدين يادآور شويم. والدين (و مبلغین) عزيز اميدوارم با به کارگيري نکاتي که در ادامه مطرح مي شود، ارتباط موثرتري با نوجوانتان داشته باشيد و به درون ناآرام او، آرامش ببخشيد.

1) رابطه عاطفي خود را با او تقويت کنيد.

به او عشق بورزيد، احترام بگذاريد، او را در آغوش بگيريد و هر از چندگاهي به وي بگوييد که دوستش داريد. او را با القابي زيبا صدا بزنيد و...

2) در جمع به نوجوان توهين نکنيد.

هيچ گاه در جمع هاي دوستانه يا فاميل به نوجوان توهين نکنيد، او را تحقير يا سرزنش نکنيد و با ديگران مقايسه اش نکنيد. اگر تصور مي کنيد چنين رفتارهايي باعث پيشرفت او مي شود، مطمئن باشيد سخت در اشتباه هستيد.

3) جملات تاکيدي و امر و نهي را کاهش دهيد.

اين که مدام به او بگوييد حتماً اين کار را بکن و حتماً آن کار را نکن، به احساس استقلال او در نوجواني که احتياج شديدي به آن دارد، لطمه وارد مي کند. تأکيد مي کنم از پيام هاي دستوري استفاده نکنيد. استفاده از کلماتي مانند «بايد» و «نبايد» که نوجوان را وادار به جبهه گيري مي کند، مناسب به نظر نمي رسد. در اين مواقع توصيه مي شود با او بيشتر مشورت کنيد و تا او را توجيه نکرده ايد، توقع اطاعت پذيري 100 درصدي از وي نداشته باشيد.

4) درخواست هاي تان را محترمانه بيان کنيد.

استفاده از کلماتي مانند «لطفا ...»، «خواهش مي کنم ...»، «ممکنه؟» و «مي شه ... » در ابتداي جملات تان باعث مي شود نوجوان احساس ارزشمندي بيشتري را تجربه و به طور طبيعي بيشتر به حرف هاي شما گوش کند.

5) مثبت بين باشيد.

به جاي اشاره مداوم روي نقاط ضعف و منفي او، با يادآوري نکات مثبت رفتاري و گفتاري اش آن رفتارهاي مثبت را در او تقويت و نهادينه کنيد.

6) در مواقع عصبانيت شان، عصباني نشويد.

اگر نوجوان تان به دلايلي و در شرايط خاصي عصباني مي شود و حتي جواب شما را مي دهد، فقط و فقط به صحبت هاي او گوش کنيد و در اولين فرصت، آن موقعيت را ترک کنيد. مراقب باشيد در آن شرايط بحث نکنيد و به هيچ وجه او را نفرين نکنيد.

7) خانه تان را شاد کنيد.

فضا و حال و هواي خانه را با توجه به علاقه مندي هاي نوجوان تان شاد کنيد تا به جاي اعتياد او به شبکه هاي مجازي و رايانه و ... شاهد همنشيني هاي خانوادگي دلنشين باشيد.

8) به قلب او نفوذ کنيد.

به جاي نفوذ در عقل او، بيشتر تلاش تان را براي نفوذ به قلب وي به کار بگيريد. فراموش نکنيد او بيش از هر چيزي به درک شدن نياز دارد و اگر شما او را درک نکنيد، ممکن است دوستان نابابي او را درک کنند و سرانجامش را خودتان مي دانيد ديگر!

9) تلاش کنيد تا بدانيد و بدانيد و بدانيد.

شما براي کار با رايانه، رانندگي با خودرو و کسب موفقيت در شغل تان، دوره هاي آموزشي را گذرانده ايد پس چرا براي رفتار با نوجوان که از اهميت ويژه اي برخوردار است، بيشتر مطالعه و تحقيق نمي کنيد. در کارگاه ها و کلاس هاي آموزشي با محوريت رفتار با نوجوان شرکت کنيد و از مشاوران متخصص اين حوزه بهره بگيريد.

منبع: روزنامه خراسان، پنج‌شنبه 7 آبان 1394

تاريخ: ۱۳۹۴/۸/۲۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal