حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
در یکصد و هشتاد و سومین کارگاه نقد عالمانه منبر مطرح شد:
 اثر تمثیل، حکایت و شعر در افزایش ادراک مخاطب
یکصدو هشتاد و سومین کارگاه نقد عالمانه منبر، صبح روز پنجشنبه 5 آذرماه سال جاری، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی، از ادبا و محققان برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه قم، در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات، یکصدو هشتاد و سومین جلسه از سری کارگاه‌‌های نقد عالمانه‌ی منبر، پنجشنبه‌ 5 آذرماه سال جاری با سخنرانی حجت‌الاسلام محمد حسن غریبی و کارشناسی حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی، با موضوع «جایگاه زن و مرد در قرآن و روایات» و رویکرد «بهره‌گیری از ادبیات و شعر در منبر و خطابه» و با حضور جمعی از طلّاب حوزه علمیّه خراسان در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار ‌گردید.

پس از سخنرانی حجت‌الاسلام غریبی و نقد سخنرانی ایشان توسط حاضرین در جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی به ایراد سخن پرداخت.

وی ابراز داشت: عناصر لازم در منبر برانگیزاننده و بازدارنده متفاوت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی با تأکید بر اهمیت بعد ادبی منبر و خطابه در تأثیرگذاری بر مخاطب عنوان داشت: کلمات باید روشن ادا شود و جمله‌بندی‌ها باید به گونه‌ای باشد که در محتوای کلام خدشه‌ای وارد نشود و این نیازمند ممارست و تمرین جدی است.

نویسنده‌ی برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه‌ی قم نقش بیان حکایت در انتقال مفاهیم اخلاقی و دینی را بسیار قابل توجه دانست و ادامه داد: گاهی ممکن است از یک داستان کوتاه استفاده کنید و گاهی نیز 10 شب مجلس را به داستانی مثل زندگی حضرت موسی علیه‌السلام اختصاص بدهید. هر دوی این‌ها در صورت رعایت قواعد و ملزومات هر یک بسیار مفید و ماندگار خواهد بود.

وی افزود: بسیاری از گفتنی ها را می‌توان در حین بیان داستان به مخاطب منتقل نمود؛ جالب است که مخاطب ممکن است تمام سخنان ما را از یاد ببرد و فقط همان داستان نقل شده در ذهن او باقی بماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی یکی از راه‌های افزایش جذابیت منبر را بهره‌گیری از شعر عنوان نمود و با اشاره به استفاده اساتیدی چون شهید مطهری، آیت‌الله فلسفی، علامه جعفری و آیت الله جوادی آملی از این عنصر اثرگذار بیان داشت: شعر یک خاصیت مینیاتوری دارد که می‌تواند بسیاری از مفاهیم را در حجم کم بیان نماید و باعث ایجاز لفظی و افزایش غنای محتوایی منبر شود.

وی تصریح کرد: در منبر باید به عنصر خیال و ظرافت‌های لفظی توجه داشت و شعر، می‌تواند منبری را در این امر یاری رساند و ملات سخنرانی را بیشتر کند.

وی هم‌چنین حاضرین در جلسه را به پرهیز از اشتباه خواندن آیات و روایات و اشعار توصیه نمود و این را یکی از علل از بین رفتن هیمنه و پرستیژ سخنران عنوان نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در اظهارنظری جالب اظهار داشت: هرچند که درست بیان کردن کلمات بسیار مهم است اما گاهی بیان لغتِ غلط اما رایج و مشهور بهتر از بیان لفظ صحیح اما مهجور است.

وی در ادامه حاضرین را به استفاده از تمثیل در خطابه تشویق کرد و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی و آیت‌الله حائری شیرازی را در این زمینه سرآمد معرفی نمود؛ نویسنده‌ی کتاب‌هایی چون آشنایی با اسوه‌‌ها، آفات علم، اخلاق معاشرت، از همدلی تا همراهی و الفبای انقلاب افزود: برای استفاده از تمثیلات مناسب در منبر خود لازم است که وقت بگذارید و زیاد فکر کنید و باید دقت داشت که انتخاب تمثیل متناسب با مخاطبین باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در پایان استماع سخنرانی بزرگان منبر، استفاده از ترکیبات و تعبیرات زیبا، تمرین و ممارست، انسجام بیان و انسجام محتوایی را به عنوان برخی از راه‌های ارتقاء کیفیت منبر و خطابه معرفی نمود.

 

تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal