حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۹ مرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
در یکصد و هشتاد و سومین کارگاه نقد عالمانه منبر مطرح شد:
 اثر تمثیل، حکایت و شعر در افزایش ادراک مخاطب
یکصدو هشتاد و سومین کارگاه نقد عالمانه منبر، صبح روز پنجشنبه 5 آذرماه سال جاری، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی، از ادبا و محققان برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه قم، در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات، یکصدو هشتاد و سومین جلسه از سری کارگاه‌‌های نقد عالمانه‌ی منبر، پنجشنبه‌ 5 آذرماه سال جاری با سخنرانی حجت‌الاسلام محمد حسن غریبی و کارشناسی حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی، با موضوع «جایگاه زن و مرد در قرآن و روایات» و رویکرد «بهره‌گیری از ادبیات و شعر در منبر و خطابه» و با حضور جمعی از طلّاب حوزه علمیّه خراسان در نمازخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار ‌گردید.

پس از سخنرانی حجت‌الاسلام غریبی و نقد سخنرانی ایشان توسط حاضرین در جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی به ایراد سخن پرداخت.

وی ابراز داشت: عناصر لازم در منبر برانگیزاننده و بازدارنده متفاوت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی با تأکید بر اهمیت بعد ادبی منبر و خطابه در تأثیرگذاری بر مخاطب عنوان داشت: کلمات باید روشن ادا شود و جمله‌بندی‌ها باید به گونه‌ای باشد که در محتوای کلام خدشه‌ای وارد نشود و این نیازمند ممارست و تمرین جدی است.

نویسنده‌ی برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه‌ی قم نقش بیان حکایت در انتقال مفاهیم اخلاقی و دینی را بسیار قابل توجه دانست و ادامه داد: گاهی ممکن است از یک داستان کوتاه استفاده کنید و گاهی نیز 10 شب مجلس را به داستانی مثل زندگی حضرت موسی علیه‌السلام اختصاص بدهید. هر دوی این‌ها در صورت رعایت قواعد و ملزومات هر یک بسیار مفید و ماندگار خواهد بود.

وی افزود: بسیاری از گفتنی ها را می‌توان در حین بیان داستان به مخاطب منتقل نمود؛ جالب است که مخاطب ممکن است تمام سخنان ما را از یاد ببرد و فقط همان داستان نقل شده در ذهن او باقی بماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی یکی از راه‌های افزایش جذابیت منبر را بهره‌گیری از شعر عنوان نمود و با اشاره به استفاده اساتیدی چون شهید مطهری، آیت‌الله فلسفی، علامه جعفری و آیت الله جوادی آملی از این عنصر اثرگذار بیان داشت: شعر یک خاصیت مینیاتوری دارد که می‌تواند بسیاری از مفاهیم را در حجم کم بیان نماید و باعث ایجاز لفظی و افزایش غنای محتوایی منبر شود.

وی تصریح کرد: در منبر باید به عنصر خیال و ظرافت‌های لفظی توجه داشت و شعر، می‌تواند منبری را در این امر یاری رساند و ملات سخنرانی را بیشتر کند.

وی هم‌چنین حاضرین در جلسه را به پرهیز از اشتباه خواندن آیات و روایات و اشعار توصیه نمود و این را یکی از علل از بین رفتن هیمنه و پرستیژ سخنران عنوان نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در اظهارنظری جالب اظهار داشت: هرچند که درست بیان کردن کلمات بسیار مهم است اما گاهی بیان لغتِ غلط اما رایج و مشهور بهتر از بیان لفظ صحیح اما مهجور است.

وی در ادامه حاضرین را به استفاده از تمثیل در خطابه تشویق کرد و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی و آیت‌الله حائری شیرازی را در این زمینه سرآمد معرفی نمود؛ نویسنده‌ی کتاب‌هایی چون آشنایی با اسوه‌‌ها، آفات علم، اخلاق معاشرت، از همدلی تا همراهی و الفبای انقلاب افزود: برای استفاده از تمثیلات مناسب در منبر خود لازم است که وقت بگذارید و زیاد فکر کنید و باید دقت داشت که انتخاب تمثیل متناسب با مخاطبین باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در پایان استماع سخنرانی بزرگان منبر، استفاده از ترکیبات و تعبیرات زیبا، تمرین و ممارست، انسجام بیان و انسجام محتوایی را به عنوان برخی از راه‌های ارتقاء کیفیت منبر و خطابه معرفی نمود.

 

تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal