حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۹ مرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در بین هنرمندان شاعر و داستان‌نویس حوزه علمیه خراسان
اعضای انجمن‌های شعر و ادبیات داستانی طلاب خراسان، پنج‌شنبه 5 آذرماه در جلسه‌ای با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محدثی حاضر شده و از رهنمودهای این استاد برجسته‌ی حوزه علمیه قم بهره‌مند شدند.

 

دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، پنج‌شنبه‌ 5 آذرماه سال جاری میزبان حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات، حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در ابتدای این دیدار صمیمانه ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع طلاب شاعر و قصه‌نویس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، در مورد چگونگی ورود خود به حوزه نویسندگی اظهار داشت: یکی از عواملی که تأثیر عمده‌ای در ورود من به این رشته داشت، تشویق بود؛ معلم انشاء من مرحوم بهجتی شفق بود و وقتی من بالاترین نمره را در درس ایشان گرفتم و با تشویق ایشان مواجه شدم، در روند کار من بسیار اثرگذار بود.

وی افزود: متأسفانه ما امروز به عنصر تشویق توجه کمتری داریم؛ تشویق عامل شکوفایی ذوق هنرمند است، علی الخصوص هنرمند کودک و نوجوان.

وی در ادامه تدریس انشاء در مدرسه شهید حقانی و تولید محتوا برای صدا و سیما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را از دیگر عوامل پیشرفت خود عنوان نمود و ادامه داد: وقتی به شما پیشنهاد می‌شود که بنویسید و شما بهانه بیاورید که من این کار را قبلاً انجام نداده‌ام و بلد نیستم، در نتیجه پیشرفتی هم نخواهید داشت. اما اگر جواب شما مثبت باشد ناچار باید به دنبال لوازم نوشتن بروید و این استعداد شما را شکوفا خواهد کرد.

نویسنده‌ی برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه قم تعداد مقالات چاپ شده‌ی خود را بیش 3000 مورد دانست و افزود: این مقالات گاهی کوتاه و روزنامه‌ای و گاهی هم تحقیقی و بلند بوده‌اند؛ برخی از کتب من نیز حاصل گردآوری مجموعه‌ای از همین مقالات بوده است.

وی در پاسخ به سؤال یکی از حاضرین در مورد این‌که آیا باید در هر مناسبتی شعر سرود یا این‌که شعر حاصل جوشش درونی شاعر است، پاسخ گفت: هر دو شکل آن وجود دارد؛ برخی بساز بفروش هستند، 6 در 4 رنگی هم می‌گیرند! آن شعری ماندگار خواهد بود که حاصل جوشش درونی شاعر باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی با اشاره به حال و هوای فضای ادبی کشور و شعرای انقلابی پس از رحلت امام خمینی (ره)، به نقل از آیت الله حائری شیرازی بیان داشت: شعرها دو نوع هستند؛ اشعار مشتعل و اشعار سوخته. شوق و درد انسان را به سرودن شعر وامی‌دارد.

وی هم‌چنین سؤال حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، عضو هیئت مدیره انجمن شعر طلاب خراسان را مبنی بر این‌که چرا به غیر از چند نفر افراد شاخص، حوزه به ادبیات و شعر توجه خاصی نداشته است، این‌گونه پاسخ داد: متأسفانه این‌گونه هست؛ باید فضا را به سمت تولیدات خوب و اثرگذار برد و این جو را شکست. قسمتی از این امر به مسئولین حوزه مربوط است و قسمتی معطوف هنرمندان طلبه می‌باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی ضمن تأکید به در نظر گرفتن نسل جوان در خلق آثار ادبی و هنری افزود: یکی از قصه‌نویس‌های به اصطلاح چپ می‌گفت: دلیل عدم پیشرفت شما در ادبیات این است که شما برای پدران ما می‌نویسید و ما برای کودکان شما!

وی تأکید کرد: نسل جوان را باید دریافت و این عرصه را باید از مظلومیت بیرون آورد که این امر مستلزم تولید آثار فاخر است. اگر شخص آثار قوی تولید کند خودش را به حوزه و جامعه تحمیل خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی اظهار داشت: برخی که اندکی ذوق هنری دارند از من می‌پرسند که شعر را ادامه دهیم یا خیر؟ شاید ما در کشور حدود یک میلیون شاعر داشته باشیم! اگر می‌خواهید یک شاعر معمولی باشید آن را رها کنید، نمی‌ارزد، شعر در این حد فایده‌ای ندارد.

در پایان این نشست حجت‌الاسلام علوی، مسئول و دبیر کنگره شعر هنر آسمانی نیز بیان داشت: ادبیات جاهلی و ادبیات غرب 2 نامادری شعر ما هستند.

وی افزود: این باعث تأسف است که با وجود منابعی چون قرآن و نهج‌البلاغه، هنوز ما نتوانسته‌ایم سبک خاصی را در خلق شعر و ادبیات داشته باشیم.

وی در مورد علل عدم تولید آثار فاخر ادبی توسط طلاب عنوان داشت: طلبه‌ی ما انس با قرآن ندارد، وقتی هم که دست به قلم می‌برد و مطرح می‌شود طلبه بودن را فراموش می‌کند و کلاً از حوزه انصراف می‌دهد؛ گواه این، شاعران زیادی هستند که قبلاً سابقه‌ی حوزوی داشته‌اند.

علوی در پایان با اشاره به تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره شعر هنر آسمانی تا 30 آذرماه، از تمامی فعالان حوزوی خواست، اشعار، داستان‌ها و پژوهش‌های خود در زمینه شعر و داستان را به این جشنواره ارسال دارند.

 
تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal