حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 بخش دوم گفت و گو با حجت الاسلام بازاری
اگر فقط بخواهیم برنامه پر کنیم فایده‌ای ندارد! البته هستند کسانی که بسیار خوب حرف می‌زنند اما مگر هر فردی چقدر حرف برای زدن دارد؟ یک امام جمعه هفته‌ای یک‌بار حرف می‌زند و گاهی دو سه تا امام جمعه‌ی موقت هم دارد. این برای تنوع است. الآن تا می‌گویند فلان برنامه‌ی معارفی...

در گذشته خراسان به سرزمینی که از آن مبلغان طراز اول زیادی به سایر شهرها برای تبلیغ می‌رفته‌اند مشهور بوده است. آیا اکنون هم خراسان چنین وضعیتی دارد؟

اگر بخواهیم بگوییم هست یا نیست، هست اما به آن خیلی کم توجه شده است. این جایگاه را از دست خراسان گرفتند! بزرگوارانی آمدند و روی دیگران مانور کردند! اگر من نوعی از رسانه‌های صوتی و تصویری جامعه بهره‌مند بشوم و مبلغین بهره‌مند بشوند... باید دید را فراتر ببریم. روی چند نفر متمرکز شدن اشتباه است. الآن ما در خراسان مبلغانی داریم که واقعاً استثنایی هستند.

آیا منظورتان صدا و سیما است...؟

بله، صدا و سیما، روزنامه‌ها و... آن‌چه که نسبت به دیگران می‌گویند نسبت به خراسانی‌ها نمی‌گویند. آن‌چه که در اختیار دیگران قرار می‌دهند در اختیار ما قرار نمی‌دهند. نمی‌دانم سیاست کاری آن‌ها چیست! چرا تبعیض؟ چرا سراغ دیگران نمی روند؟ چرا تنوع نمی‌دهند به تلویزیون و برنامه‌هایشان؟ خیلی راحت از کنارش رد می‌شوند. مثل گذشته‌ها که ما یک زنگ ورزش داشتیم و معلمین ورزش می‌آمدند و یه توپ می‌دادند به ما و می‌گفتند برید لگد بزنید به توپ!! این‌جوری که کسی به جایی نمی‌رسید! سرگرم کردن که کاری ندارد. اگر فقط بخواهیم برنامه پر کنیم فایده‌ای ندارد! البته هستند کسانی که بسیار خوب حرف می‌زنند اما مگر هر فردی چقدر حرف برای زدن دارد؟ یک امام جمعه هفته‌ای یک‌بار حرف می‌زند و گاهی دو سه تا امام جمعه‌ی موقت هم دارد. این برای تنوع است. سی سال است که برنامه اجرا می‌کند. خوب باید یک چیز تازه گفت. مردم این‌جوری‌اند. الآن جامعه رو به پیشرفت است. آن موقع‌ها دیپلمه‌ها سر در نمی‌آوردند از حرف‌ها و بحث‌ها! الآن بچه‌ی پنجم ابتدایی با کامپیوتر و اینترنت دارد با آن طرف دنیا صحبت می‌کند. من باید چیزی برای گفتن داشته باشم.

سبک‌های تبلیغی ما هم متأسفانه بد شد. بزرگان ما دأبشان این بود که یک روحانی، یک حدیث، یک آیه، یک داستان، یک واقعیت و یک تجزیه و تحلیل که دارد آن را حفظ کند. الآن متأسفانه با لب‌تاب می‌رود بالای منبر، با کاغذ، که اگر باد بزند و کاغذ را ببرد... تموم شد، برق اگر قطع بشود... این سبک‌ها را باید کنار گذاشت و به سراغ همان قدیم رفت. به روز باید بود اما نباید دچار روزمرگی شد. روحانی باید نسبت به همه چیز مسلط باشد.

آن جریان تنوع مثل سخنرانی امام حسن علیه‌السلام و صحابه در حضور علی علیه السلام و به دستور ایشان بود. آیا کسی می‌توانست در آن زمان و همین الآن مثل علی علیه‌السلام سخن بگوید؟ خودشان می‌خواستند تنوع ایجاد کنند.

از طرفی آقای قرائتی می‌فرمود شما جایی برای سخنرانی می‌روید کم صحبت کنید؛ این دو حسن دارد؛ اگر بد صحبت کنید می‌گویند خدا خیرش دهد که زود تمام کرد. اگر هم خوب صحبت کنید می‌گویند کاش بیشتر حرف می‌زد و ما استفاده می‌کردیم. در هر دو حالت به نفع تو است.

الآن تا می‌گویند فلان برنامه‌ی معارفی تلویزیون همه‌ می‌دانند که سخنرانش کیست. ثابت است. یعنی ما واقعاً دیگه کسی را نداریم؟ یا مثلاً طلبه‌های رزمنده‌ای که در هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند فقط همین چند نفر هستند. نه زیادند و ما نمی‌رویم سراغشان. بندر عباس دعای ندبه دارد از تهران سخنران دعوت می‌کنند! یعنی بندر عباس خودش سخنران ندارد؟ این‌ها وقتی عادت بشود برای مردم گوش نمی‌کنند و توجه‌شان کم می‌شود. ساعت 6 و نیم تلویزیون را که روشن کنید از قبل می‌دانید که سخنران کیست! هر شهرستانی برای خودش حوزه‌ی علمیه دارد اما اصلاً شهرستانی‌ها مطرح نمی‌شوند! می‌گویند نمی‌توانند...!! بیایند شهرستانی‌ها را امتحان کنند و بعد نظرخواهی کنند ببینند نظر مردم چیست. از مردم بپرسند نه این‌که هر چیزی که خودشان دوست دارند را نمایش دهند. این کار کاملاً غلط است و نه تنها تبلیغ را رونق نمی دهد بلکه عادت ایجاد می کند و عادت هم توجه را کاهش می‌دهد.

چه توصیه‌هایی برای طلاب علی‌الخصوص طلبه‌های جوان و در حال تحصیل دارید؟

اگر کسی می‌خواهد به جایگاهی در نزد خداوند و پیامبر و اهل بیت علیهم‌السلام و مردم برسد نباید از سختی‌ها بترسد. باید تلاش کند. خداوند من و شما فرمود تا تلاش نکنی به سعادت نمی‌رسی. تا جدّیت به خرج ندهی به جایگاه واقعی خودت نمی‌رسی. از علی علیه‌السلام پرسیدند دنیا در منظر تو چگونه است؟ فرمود چطور؟ گفتند عده‌ای دنیا را فقط در خوردنی می‌بینند، بعضی فکر می‌کنند دنیا عشرت‌کده است، فقط بزنند و برقصند، برخی هم فکر می کنند دنیا خوابگاه است... آیا دنیا واقعاً این‌گونه است؟ حضرت فرمودند این‌ها دیدشان مشکل دارد و این به معنای اشکال در دنیا نیست. دنیا نه آن است که عابد برود در معبد عبادت کند و نه جوان برود در عشرت‌کده‌ها خوش‌گذرانی کند و نه مثل عده‌ای خوردن و خوابیدن... نه ... دنیا محل تلاش است. انسان در دنیا باید از سه مرحله عبور کند؛ اولین آن رشد است، دوم بلوغ و سوم باید به تکامل برسد؛ همان که ما از آن به تقوا یاد می‌کنیم. انسان تکامل یافته هیچ وقت دچار اشتباه نمی‌شود. انسان متقی نه تنها هیچ وقت دچار اشتباه نمی‌شود بلکه وقتی گناه هم به سراغش می‌آید دست رد به سینه‌ی او می‌زند. ما باید به جایی برسیم که بر خودمان مسلط باشیم. مقدمه‌ی خداشناسی خودشناسی است. من طلبه باید از خودم شروع بکنم.

هر کاری در آن سختی نباشد عزت هم نمی‌آورد. مثل توپی که هرچه محکم‌تر آن را به زمین بزنی بالاتر می‌رود. کار باید برای خدا هم باشد هر کاری که برای خدا باشد مطمئناً خداوند آن را بدون اجر و مزد هم نمی‌گذارد. در گذشته بزرگان ما طوری بوده‌اند که شاید برای من طلبه غیر قابل باور باشد. چون تمرین نکردیم و سراغ خودسازی نرفتیم. وزنه‌برداری که 400 کیلو را برداشته، روز اول نمی‌توانسته آن را بلند کند. اول وزنه‌ی 20 کیلویی را امتحان کرده، اما آن‌قدر تمرین کرد که به 400 رسید. روز اول ممکن است نماز شب خواندن مشکل باشد. خستگی و خواب‌آلودگی و... اما وقتی اصرار کردی و تلاش کردی بدون این‌که بخواهی در آن ساعت بیدار می‌شود، با اشتیاق. دین و تبلیغ کردن آن تمرین می‌خواهد و هرچه سختی‌ها و مشکلات را تحمل کنیم پخته‌تر خواهیم شد.

از علی علیه‌السلام پرسیدند شیعیان شما چه کسانی هستند؟ فرمود شیعیان ما سه دسته هستند. دسته‌ی اول تا زمانی که شکمشان سیر است شیعه‌ی ما هستند. دسته‌ی دوم کسانی هستند که شیعه‌ی ما هستند اما یک مقدار که فشار به آن‌ها بیاید در می‌روند و طاقت ندارند اما دسته سوم مثل طلای سرخ هستند. پرسیدند طلای سرخ یعنی چه؟ فرمود هرچه در کوره زیر فشار باشد نه‌تنها رنگ عوض نمی‌کند که سرخ‌تر می‌شود. مثل سلمان، ابوذر و مقداد. طلبه‌های جوان نباید انتظار داشته باشند که ره صد ساله را یک شبه بروند. باید بفهمند و عمل کنند.

لطفاً در مورد جایگاه توسل به اهل بیت در منبر و تبلیغ توضیحاتی ارائه بفرمایید.

بعد از توکل به خدا باید توسل به اهل بیت علیهم‌السلام باشد. ما خودمان چیزی نیستیم و چیزی نداریم. هر چه داریم از صدقه‌سری اهل بیت است. اگر توسل نباشد که ما کارمان بی‌معنا می‌شود و چیزی برای عرضه به خداوند نخواهیم داشت. توسل قوت قلب و صلابت به ما می‌دهد.

می‌گویند منتظر امام مهدی باشید. من منتظر بودم و مُردم. بعد بحث رجعت پیش می‌آید و تو می‌آیی در رکاب امامت. دیگه چه نگرانی‌ای داری؟ مهم این است که در رکاب امام زمانت باشی، چه در زمان حیاتت و چه در مماتت. من اگر به وظیفه‌ام عمل کنم ضرر نخواهم کرد. همه‌ی بزرگان ما به اهل بیت توسل داشته‌اند و اگر به جایی رسیده‌اند از همین توسل بوده است.

اولویت‌های تبلیغی به نظر شما کدام مسائل هستند؟ عده‌ای عقیده دارند الآن عصر عصر سینما و انیمیشن و ابزارهای جدید تبلیغی است و باید مبلغان به این ابزارها مجهز باشند و مثلاً برای ساختن یک فیلم در زمینه‌ی تاریخ اسلام، ما متخصصین مذهبی و دینی در زمینه‌ی فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی و... باید داشته باشیم. عده‌ای بحث فضای مجازی را اولویت می‌دانند و عده‌ای همان شیوه‌های سنتی و توجه به جوانان و نوجوانان به طرق سنتی را مد نظر دارند و هر کسی یک جهتی را مهم‌تر می داند. نظر شما در این مورد چیست؟

در ابتدا به نظرم می رسد که باید همان شیوه‌ی گذشته را ادامه داد و باورهای دینی مردم را تقویت کرد. در فضاهای جدید هم باید وارد شد و فعالیت کرد اما کسی موفق خواهد بود که خمیر مایه لازم را داشته باشد. باید اصل دین را پای منبر آموخت. ما باید در وهله‌ی اول منبری‌های قوی و مخلص و عامل داشته باشیم. این‌ها نکات مهمی است. مردم بسیاری از مفاهیم را پای همین منبرها یاد می‌گیرند.

جامعه از ما سیره‌ی ائمه را می‌خواهند. اگر من چیزی داشته باشم در فضای مجازی هم وارد شوم می‌توانم ارائه دهم، چون چیزی برای ارائه دارم. کسانی گاهاً در این فضاها جذب می‌شوند که چیزی ندارند، کمبود و خلأ دارند. ما باید دین مردم را درست کنیم و مردم را باید به سمت بهشت ببریم. با گفتار و رفتار و هدایتی که توسط ما صورت می‌گیرد. آخوند یعنی اسلام؛ کسی اگر من را دید دین را ببیند و تمام دین را در وجود من ببیند.

در فضاهای مجازی هم باید کار کرد و باید فعال بود اما باید دانست که همه‌ی مردم در این فضاها نیستند و صرفاً به آن نباید اکتفا کرد. تازه آن هایی که در این فضا هستند و ایمان دارند مشکل برای خود و دیگران ایجاد نمی‌کنند، فقط آن افرادی که ایمان ندارند وارد فضاهای نامربوط می‌شوند. می‌گویند ماهواره نگیرید. تا دیروز می‌شد جلویش را گرفت اما الآن دیگر نمی‌شود. می‌گفتند ویدئو ممنوع است اما الآن... اوایل می‌گفتند اینترنت نداشته باشید اما الآن دیگر نمی‌شود این را گفت. باید کاری کنیم که خود مردم سراغش نروند. مسلمانان و شیعیان کویت و بحرین و دوبی را ببینید... همه چیز دارند. در خانه و خیابان هم کاملاً آزاد هستند اما ببینید چگونه رعایت می‌کنند.

من باید فکر مردم، ایمان و اعتقاد مردم را از این سطحی که در آن هستند بالا بیاورم تا جایی که نگرانی‌ای برای ورود به این فضاها وجود نداشته باشد. دشمنان ما در اسرائیل دانشگاه شیعه‌شناسی دارند. یهودی‌ها را پرورش می‌دهند که شیعه و شیعه بودن را خوب بشناسند تا بتوانند بر علیه ما عمل کنند. کار دشمن این است که مسجد می‌سازند بر علیه مسجد! مذهب علیه مذهب. می‌خواهند اصل دین را از بین ببرند. یا قرآن در مقابل قرآن قرار می‌دهند؛ مثل جنگ صفین که مردمی که نمی‌فهمیدند قرآن ناطق را رها کردند و سراغ آن کتاب رفتند. شما اگر کربلا را به تصویر بکشی، یک طرف کمتر از 100 نفر و یک طرف کم کمش 30 هزار نفر، می گوید خوب حتماً حق با این 30 هزار نفر است. ما باید توجه مردم را به کیفیت جلب کنیم و نه کمیت. در این صورت اگر تمام دنیا هم درمقابل حرف حق بایستند باز شما ثابت‌قدم خواهید بود. یعنی فیلتر درونی هر کسی مانع از انحراف او شود.

یک کاروانی از کویت آمده بودند مشهد. رئیس کاروان که مرا می‌شناخت یک شب مرا دعوت کرد و من رفتم به هتل محل اقامت آن‌ها. داخل لابی نشسته بودیم و یک سری صحبت هایی شد، خانم‌هایشان واقعاً باحجاب و مردهایشان بسیار متین بودند. من رو کردم به آن رئیس کاروان و گفتم فلان پارک مشهد هم رفته‌اید یا نه؟ گفت نخیر ما آن‌جا نمی‌رویم. این ها اگر محیط آن پارک را ببینند در عقاید و افکار آن‌ها خلل ایجاد می شود. ببینید... آن‌ها در کشور خودشان آزادی خیلی بیشتری از ما دارند. لازم نیست به او بگویی ماهواره نگاه نکن یا اینترنت نرو یا فلان کار را نکن. خودش خودبخود نمی‌رود سمت این چیزها. چرا؟ چون آن فیلتر درونی را دارد. اگر انسان این خودداری از گناه را در وجودش داشته باشد در بین هزاران هزار گناهکار هم که باشد باز حواسش جمع است. اما آدم ناپاک را در یک محیط بسته هم قرارش بدهی باز از خلافکاری دست بر نمی‌دارد. لذا بستگی به خود افراد دارد. من چه قدر خودم را برای مقابله‌ی با چالش‌های دور و برم آماده کرده‌ام؟ من باید قوی بشم و مسلح به سلاحی که تمام کارهای دشمن را بی‌اثر کنم. شما ببینید چرا به ما از طریق نظامی حمله نمی‌کنند؟ چون ما به لحاظ دفاعی خیلی قدرتمند شده‌ایم. داریم آن‌چه که باید داشته باشیم. رئیس جمهور هم قبلاً گفته بودند اگر ما صلح می‌خواهیم باید قوی باشیم که دشمنان از بالا به پایین به ما نگاه نکنند. اگر این‌جوری باشد هیچ غمی نخواهیم داشت و هیچ گروه و سازمان و هیچ ابزار خاصی نخواهد توانست افراد جامعه‌ی ما را از مسیر اصلی منحرف کند. لذا باید این فیلتر درونی در وجود ما شکل بگیرد و تقویت شود.

با تشکر از این‌که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید. در پایان اگر نکته‌ی قابل ذکری دارید بفرمایید.

از شما و همکارانتان تشکر می کنم. التماس دعا.

تهیه و تنظیم : سایت رسالات
تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۱۴
» مطالب مرتبط
  مصاحبه ای با حجت الاسلام بابانیا در مورد فیلم محمد رسول الله
  گفتگو با رئیس مرکز اسلامی امام علی علیه‌السلام در اتریش
  گفت و گو با حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی نظری منفرد
  تشیع انگلیسی انتقام یهود از اهل بیت علیهم‌السلام است!
  گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین مؤمنی
  شباهت‌های ظهور و عاشورا؛ نحوه انتقام امام مهدی (عج) از قاتلان سیدالشهداء علیه‌السلام!
  تجلی اندیشه اسلام بدون مرز در افغانستان
  نوآوری‌ها به سنتی بودن عزاداری لطمه نزند
  قوّت دشمن در ضعف ماست
  مصاحبه رسالات با حجت‌الاسلام و المسلمین روشن‌تن (بخش دوم)
  بررسی جریان‌های انحرافی مهدویت
  مصاحبه با حجت‌الاسلام والمسلمین جوادی
  مشهد؛ قطب شعر حوزوی
  طلبه‌‌ای که با کافه‌‌داری، تبلیغ می‌‌کند!!
  حجت‌‌الاسلام تاج لنگرودی: منبر جای عرضه «محیای محیا محمد و آل محمد (ص)» است.
  مصاحبه‌ی اختصاصی رسالات با حجت‌الاسلام والمسلمین لزگی
  گفتگوی اختصاصی رسالات با حجت‌الاسلام والمسلمین بابانیا
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal