حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ جمعه ۳۱ خرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 هر کس به دنبال امامش باشد او را در این مسیر پیدا خواهد کرد
گفت‌وگو با حاج‌آقای گلاب‌گیر؛ از زحمت‌کشان و فعالان در زمینه‌ی استقبال از زائرین پیاده رضوی

حقیقتاً اخلاص را می‌شد در کلام این خادم علی بن موسی الرضا علیه‌السلام به وضوح دید. وقتی برای ارزیابی موکب های حاضر در مسیر زیارت پیاده آقا علی بن موسی الرضا علیه‌السلام به کارخانه‌ی چرم رسیدیم، همه از حاج‌آقای گلاب‌گیر می‌گفتند و برای دریافت پاسخ سؤالاتمان ما را به ایشان ارجاع می‌دادند. گفت‌وگوی کوتاهی با ایشان ترتیب دادیم که در زیر آمده است.

لطفاً خودتان را معرفی نمایید و در مورد فضیلت زیارت امام رضا علیه‌السلام چند جمله ما را میهمان فرمایید؟

بنده عباس اسماعیلی گلابگیر در ایستگاه صلواتی ضامن آهو مشغول فعالیت هستم و چندین سال است که در این ایستگاه به زائرین امام رضا علیه‌السلام خدمت‌رسانی می‌کنم. در واقع به طور مشخص 5 سال است که در کارخانه‌ی چرمی در حوالی مشهد مقدس به زائرین پیاده امام رضا علیه‌السلام خدمت می‌کنیم.

نیروی محرک و انگیزه‌ی شما برای خدمت‌رسانی به زائرین علی‌الخصوص زائرین پیاده چه بوده است؟

این نتیجه‌ی عشقی است که ما به ائمه علیهم‌السلام داریم. عشقی که خود ایشان در دل ما ایجاد کرده اند و هر روز شعله‌ورتر می شود.

این موکب چند روز قبل از روز شهادت امام رضا علیه‌السلام برپا می‌شود و چه خدماتی به زائرین ارائه می‌دهد؟ در طول روز به طور میانگین از چند زائر پیاده پذیرایی می‌کنید؟

ما از روز بعد از اربعین حسینی تا روز شهادت آقا علی بن موسی الرضا میزبان زائرین ایشان هستیم. در واقع تا صبح روز چهل و هشتم که یک گروه بزرگ از زائرین پیاده از نیشابور به سرپرستی آقای طوسی از این محل عبور می‌کنند و پس از آن کم کم بساط موکب را جمع و جور می‌کنیم.

تقریباً 8 روز پذیرای میهمانان آقا هستیم و البته باید بدانید که مقدمات این پذیرایی از 20 یا 25 روز قبل‌تر فراهم می‌آید.

در طی این مدت میزبان چه تعداد از زائرین پیاده هستید؟

امسال هنوز آمار دقیقی از تعداد زائرین میهمان در موکب ضامن آهو بدست نیامده و مجموع این عدد را محاسبه نکرده ایم اما در سال گذشته در این مدت در وعده های صبحانه و ناهار و شام مجموعاً میزبان 36 هزار نفر بودیم.

هزینه‌ی موکب از کجا تأمین می‌شود؟

خداوند خیرین محترم را زوال نیاورد. هزینه‌های این موکب صرفاً از طریق کمک‌های مردمی تأمین می‌شود. خدمت‌گذاران آن هم تماماً مردم عادی هستند و به هیچ نهادی وابستگی نداریم. الحمدلله خیرین هنوز زنده هستند.

 

آیا فعالیت فرهنگی خاصی در این موکب انجام می‌شود؟ چه توقعی از مسئولین فرهنگی دارید؟

توقع ما زیاد است و ممکن است آن‌ها توان و امکانات کافی برای برآورده کردن توقعات ما را نداشته باشند!!

جالب است بدانید که ما در طول 5 روز ابتدایی خدمت‌رسانی به زائرین روحانی نداشتیم و این واقعاً جای تأسف دارد. مسائل دیگری نیز وجود دارد اما اولین مسئله حضور روحانی در محل است که متأسفانه در این زمینه کوتاهی صورت گرفت.

در مورد سایر فعالیت های فرهنگی مثل عرضه‌ی بسته های فرهنگی چه پیشنهادی دارید؟

این‌ها مسئولیت‌های سازمان تبلیغات و اداره اوقاف است، وظیفه‌ی حج و زیارت است. ما کاملاً به صورت مردمی این‌جا را اداره می‌کنیم و نهادهای فرهنگی باید چنین وظایفی را انجام دهند. البته قبول دارم که این وظیفه‌ی سنگینی است. سئولین فرهنگی باید از این جمعیت استفاده کنند و به دنبال چنین همایش ها و حرکت‌هایی باشند اما متأسفانه از این جمعیت بهره برداری کافی نمی‌شود. مثلاً یکی از کارهایی که ضروری است انجام شود حلقه‌های معرفت است. یکی دیگر از مسائلی که خیلی مهم است و من خودم به شخصه به خواهران تذکر می‌دهم، مسئله‌ی حجاب است. برخی از خواهران ما متأسفانه حجابشان اصلاً متناسب با این راهپیمایی و زیارت نیست. درست است که آقا جوادالائمه فرمودند من بهشت را بر زائر قبر پدرم ضمانت می‌کنم اما با این وضع که نمی‌شود. یک سری ملزوماتی نیاز است.

یک مورد از خاطرات جالب و آموزنده خود را پیرامون پیاده روی اربعین بیان نمایید.

خاطره زیاد است. مثلاً برخی از خواهران زائر که بچه‌دار نمی‌شدند در همین ایام می‌آمدند پیش من و به من می‌گفتند: حاج‌آقای گلابگیر دعا کن که خداوند به ما اولادی بدهد. من بهشان می گفتم: برو به آقا بگو نوکرت گفته که لطفاً به این خانم اولادی بده و برایم خیلی شیرین بود که سال دیگر همراه فرزندش آمده بود زیارت پیاده. از این بهتر چه بگویم؟


 

خواسته خودتان از امام رضا علیه‌السلام چیست؟

همه چیز ما از امام رضا علیه‌السلام است. هر چه که خواسته‌ایم داده اند. اگر عمر خواسته باشم به من بیشتر داده‌اند، اگر ثروت بخواهم به من بیشتر داده‌اند، اگر عقل بخواهم به من بیشتر داده اند (با خنده). همین که این افتخار را دارم که هر 8 روز یک بار به عنوان خادم مرا داخل حرمش راه می‌دهد برای من کافی است. از این بهتر چه بخواهم؟

با آن‌هایی که زیارت پیاده آقا را تجربه نکرده‌اند چه صحبتی دارید؟

هر کس به دنبال امامش باشد او را در این مسیر پیدا خواهد کرد. این زیارت با بقیه زیارت‌ها فرق دارد. امام رضا علیه‌السلام وعده داده‌اند که سه جا به دیدار زائرشان می‌آیند، البته قطعاً زائری که بااخلاص به زیارت بیاید و حق ایشان را بشناسد. اخلاص در این نوع زیارت بیشتر است. اصلاً این‌جا بحث پول مطرح نیست. بسیار افراد پولداری هستند که ماشین‌هایشان را می‌آورند در نیشابور می‌گذارند و پیاده می‌آیند. چرا؟ چون به دنبال فضیلت هستند. می‌خواهند به اصل و اساس برسند. کسی که می‌خواهد امام زمانش را ببیند می‌تواند در این مسیر او را پیدا کند البته به شرطها و شروطها...

در پایان اگر صحبتی دارید می‌شنویم.

از سازمان‌های فرهنگی توقع فعالیت بیشتری دارم. کاش من این عرضه را داشتم که از این ایستگاه تا ایستگاه مُلک‌آباد 8 ایستگاه به نام 8 تن از معصومین بزنم. من این کار را نکردم اما خوشبختانه ایستگاه‌های زیادی در این مسیر بوجود آمده است.

ما در این کارخانه مستأجریم و تقاضا دارم دعا کنید... زمینی خریداری کرده‌ایم که ان‌شاءالله با کمک مسئولین بتوانیم در سال آینده در زمین خودمان و با امکانات بهتر در خدمت زائران پیاده آقا علی بن موسی الرضا باشیم.

تهیه و تنظیم: سایت رسالات

 

 

 
تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۲۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal