حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ اسفند     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 چون شاه مردان نمی خورد، من هم نمی خورم!!
من خودم معمولاً در داستان تبلیغ اصراری بر نصیحت ندارم. سعی می‌کنم مخاطب را تشنه کنم تا پذیرای حرف من باشد و سپس حرف می‌زنم و جمله‌ای را به موقع می‌گویم. جمله‌ای که به موقع گفته شود تأثیر بسیار بیشتری دارد. گفتم صحبت خاصی ندارم اما اصرار کرد که شما هم یه...

 

چند سال پیش، صبح‌های جمعه جلسه‌ی دعای ندبه‌ای می رفتم. مکان آن ثابت بود. حسینیه‌ای به نام مهدی منتظر در شهرک شهید رجایی، ایستگاه شترگلو. منزل من آب و برق بود و از آن‌جا بسیار دور بود

آن زمان هنوز ماشین نخریده بودم و زمانی که دیرم می‌شد و وقت نبود که با وسایل نقلیه‌ی عمومی به مجلس برسم، مجبور بودم آزانس بگیرم.

یک روز جمعه که دیرم شده بود زنگ زدم آژانس و درخواست ماشین کردم. ماشین آمد جلوی در. یک جوانی بود با یک پیکان خیلی تمیز و شیک. لاستیک‌های ماشین رو هم اصطلاحاً خوابانده بود. من نشستم داخل ماشین و راه افتادیم. ضبط ماشین هم روشن بود.

روی جاسیگاری داشبورد ماشینش یک برچسب چسبانده بود که خیلی زیبا نوشته بود «شاه مردان علی». با خط نستعلیق قشنگ. ماشینش خیلی تمیز و مرتب بود. انگار روغن هم زده بود روی داشبورد ماشین و خیلی برق می‌زد.

راننده‌ی تاکسی خیلی جوان باحال و پرصحبتی بود. تا من نشستم و دید من یه کمی ته‌ریش دارم (من لباس روحانیت تنم نبود و با کت و شلوار بودم) گفت: اگر ناراحتین موسیقی رو خاموش کنم. گفتم: هر جور خودت راحتی. به احترام من موسیقی را خاموش کرد. گفت: خاموش کردم به شرطی که تا آن‌جا با هم حرف بزنیم که حوصله‌ی من سر نرود!

شروع کرد به صحبت کردن؛ من بیشتر گوش می‌دادم. از خودش گفت. از پدرش گفت. می‌گفت: من و پدرم راننده‌ی کامیون هستیم و گواهینامه‌ی پایه یک داریم و با هم می رویم مسافرت و... و به پدرم کمک می‌کنم. رانندگی توی شهر را هم گه‌گاهی انجام می‌دهم. زمانی که با کامیون کار نمی‌کنیم. شغل دومم است...

خیلی صحبت کرد. لابه‌لای حرف‌هایش هم مدام می‌گفت من آدم خوبی هستم ها. من مَردم. منو این‌جوری نبین حاجی!

از جمله در لابلای حرف‌هایش گفت: گه‌گاهی هم مشروب می‌خوریم!!

آدرس‌هایش را هم می‌گفت که از کجا مشروب تهیه می کند. مدام هم می‌گفت: البته حاج‌آقا ما از اون آدم بدها نیستیم ها. فقط یک ته استکان می‌خوریم و...

من گوش می‌‌دادم و چیزی نمی‌گفتم. مسافت زیادی رفتیم و نزدیک حسینیه رسیده بودیم.

چون نزدیک مقصد رسیده بودیم یهو گفت: حاج‌آقا شما صحبتی نمی‌کنین؟ یه حرفی هم شما بزنین؟

من خودم معمولاً در داستان تبلیغ اصراری بر نصیحت ندارم. سعی می‌کنم مخاطب را تشنه کنم تا پذیرای حرف من باشد و سپس حرف می‌زنم و جمله‌ای را به موقع می‌گویم. جمله‌ای که به موقع گفته شود تأثیر بسیار بیشتری دارد.

گفتم صحبت خاصی ندارم اما اصرار کرد که شما هم یه حرفی بزنین.

گفتم: این جمله‌ای که روی جاسیگاری نوشتی چیه؟

گفت: خوب... شاه مردان علی.

جمله‌اش را که مدام می گفت «من از آن آدم بدها نیستم، من مَردم.» به یادش آوردم و دوباره به جمله‌ی روی داشبورد اشاره کردم و گفتم: علی شاه مردانه؟

گفت: باور کن حاج‌آقا مَرده. خیلی مَرده. سرآمد مَرداست. یکِ مرداست.

گفتم: پس به مردانگی قبولش داری؟

گفت: بله.

گفتم: خیلی خوب، هر وقت برای من روایتی آوردی که این شاه مردان، یک ته استکان مشروب خورده بود من هم می‌خورم.

تا اینو گفتم زد رو ترمز. جا خورد. بعد با سرعت خیلی کم حرکت ‌کرد که دیرتر برسیم و بیشتر با من صحبت کند.

گفتم: هر وقت هم‌چین سندی آوردی که ایشان هم‌چین کاری کرده‌اند، من هم شراب می‌خورم. اگر شاه مردان مشروب بخورد، خوب من هم می‌خورم. اما بدان آن‌چه که من سراغ دارم این است که حضرت فرموده‌اند اگر یک قطره‌ی آب در چاه آبی بیفتد و اگر از این چاه آب مزرعه‌ای را آبیاری کنند و در آن‌جا علف‌هایی بروید و گوسفندانی از آن علف‌ها بخورند، من از گوشت آن گوسفندان نمی‌خورم.

با این‌که همه‌ی ما می‌دانیم که به لحاظ شرعی مشکلی ندارد، استحاله شده و مشکلی ندارد. اما این بیان در جهت این است که نشان دهد شراب چه قدر خبیث است.

راننده‌ی جوان یهو زد روی داشبورد ماشین و گفت: حاجی می‌زارم کنار، رفتم که بزارم کنار، دیگه نمی‌خورم. چون شاه مردان نمی‌خورد من هم نمی‌خورم.

نقل خاطره از سید محمد علی واعظ موسوی

تهیه و تنظیم: سایت رسالات

تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal