حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 الحیاة
هدايت اسلامى، شامل تربيت است و سياست... و به خوبى پيداست كه تربيت صحيحِ فردى، بدون سياست صحيحِ اجتماعى، تحقّق پذير نيست; چنان‏‌‌كه سياست صحيحِ اجتماعى، بدون تربيت صحيحِ فردى تحقّق پذير نه. و مقصود از سياست، مديريت جامع اجتماعى است كه در برگيرنده همه بُعدهاست: اقتصادى، سياسى...

نام کتاب: الحيات

نویسندگان: محمّدرضا حكيمى، محمّد حكيمى، على حكيمى.

انتشارات: قم، دليل ما.

اين مجموعه بزرگ، از جمله آثار خواندنى درباره موضوع سبك زندگى اسلامى و زيست مسلمانى و از الگوهاى عرضه عصرى و تمدّنى قرآن و سنّت است.

مؤلّفان «الحيات» كتاب خود را فراخوان و دعوتى به بازنگرى عميق و فراگير در ابعاد هدايت اسلامى دانسته‌‏اند.

ايشان برآنند كه:

هدايت اسلامى، شامل تربيت است و سياست... و به خوبى پيداست كه تربيت صحيحِ فردى، بدون سياست صحيحِ اجتماعى، تحقّق پذير نيست; چنان‏‌‌كه سياست صحيحِ اجتماعى، بدون تربيت صحيحِ فردى تحقّق پذير نه. و مقصود از سياست، مديريت جامع اجتماعى است كه در برگيرنده همه بُعدهاست: اقتصادى، سياسى، قضايى، ادارى، فرهنگى، آموزشى، دفاعى و...» (گزارشى درباره الحيات، جلد سوم تا ششم/15، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامى، چاپ دوّم، 1368)
از آن جا كه هدايت (رهنمونى به صراط مستقيم و پيمودن آن) در پيروى از دو ركن پيوسته به هم; يعنى قرآن و عترت منحصر است; بنابراين:

«الحيات... يك هدايت طلبى جامع از دو چشمه الهى علم و هدايت است و به تعبير عصرى: استخراج يك جهان‏بينى و جهان شناسى (ايدئولوژى) اسلامى است از دو ركن دين اسلام: قرآن - حديث به صورت مستقيم.» (همان/1918)

اهتمام مؤلّفان الحيات بر آن است كه به فراخور توان خود به معرّفى جامع، درست اسلام و پيراسته از پيرايه‌‏ها، به صورت برنامه‌‏اى عملى و عمومى بپردازند و در اين باره، به قدر ميسور، با الهام از تعاليم اسلامى، به قرآن كريم و حديث شريف استناد كنند.

اين امر جز با تفقّه در دين اسلام; يعنى شناخت بخش‌هاى گوناگون دين، به صورت پيوسته و در پيوند با يكديگر و چون مجموعه‌‏اى يگانه، نه به صورت فصل‌هايى پراكنده و بخش‌هاى جدا از هم فراهم نمى‌‏آيد.

بارى، مؤلّفان كتاب الحيات در خاتمه مقدّمه خود بر جلد نخست، كه آن را در تابستان سال 1358 نگاشته‏اند، از استاد خود: شيخ مجتبى قزوينى، مؤلّف كتاب «بيان الفرقان» ياد كرده‏‌اند.

ايشان خود را در درك حقايق، علوم و معارف الهى و اسلامى وامدار آن حكيم الهى و كتاب خود را ثمره‌‏اى از ثمره‏‌هاى مكتب قرآنى ناب وى دانسته‌‏اند.

جلد نخست الحيات، از يك مقدّمه و چهار باب فراهم آمده است كه هر باب خود نيز فصولى چندگانه دارد.

عناوين باب‌هاى چهارگانه آن عبارت است از:

1) شناخت و اصالت آن (شناخت; يعنى آن‏‌چه هر انسانِ بهره‌مند از فطرتى سليم، آن را مى‏‌جويد.)

2) عقيده و ايمان (عقيده و ايمان به خداوند سبحان كه از طريق معرفت به دست مى‏‌آيد.)

3) عمل (كه ره‌‏آورد ايمان درست است.)

4) امتيازهاى جهان‏‌‌بينى الهى (معرفت، ايمان و عمل به تكاليف فردى و اجتماعى از سوى انسان مؤمن جهان‌‏بينى‌‏اى براى او فراهم مى‌‏آورد كه داراى امتيازاتى است.)

جلد دوّم الحيات نيز داراى شش باب است:

5) اصول كلّى رسالت پيامبران (ايمانيان خود را به هدايت و رهنمونى پيامبران الهى نيازمند مى‏‌دانند.)
6) قرآن (معجزه و كتاب آخرين پيامبر الهى كه در آن، هر چه در تأمين سعادت دنيا و آخرت انسان دخالت دارد، فراهم آمده است.)

7) رهبران راستين (امامان معصوم علیه‌‌السلام در هدايت مؤمنان نقشى شايسته دارند.)

8) عالمان دين (سلسله رهبران راستين در روزگار غيبت معصوم  علیه‌السلام به عالمان ربّانى دين مى‌‏رسد.)

9) ولايت و حكومت (تحقّق آرمان‌هاى جامعه دينى در گرو در اختيار داشتن ابزار و قدرت اجرايى است.)
10) تكاليف و مسؤوليت‌هاى حاكم اسلامى

باب يازدهم و دوازدهم الحيات، با عناوين: مدخلى بر خطوط كلّى بحث اقتصاد اسلامى، مدخلى بر اصول كلّى بحث اقتصاد اسلامى در جلدهاى سوم، چهارم، پنجم و ششم آن آمده است.
و امّا:

«درباره دوره دوّم الحيات، جلد هفتم تا دوازدهم، يادآورى اين نكته لازم است كه اين دوره ويژه انسان است; اگرچه همه مجلّدات الحيات چنين روشى را برگزيده است; ليكن اين جلدها ويژگى بيشترى به انسان و مسائل انسانى دارد و احوال انسان، جامعه انسانى، تربيت، اخلاق، خانواده، سير و سلوك شرعى و اصول رياضت وتربيت نفس و سرانجام مقام عرفانى انسان را ارزيابى مى‏‌كند و در پرتو تعاليم وحى‌‏نامه قرآن كريم و تعاليم پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم و امامان معصوم  علیه‌السلام و با استناد به متون اصلى، حقايق جاودانى را در دسترس قرار مى‌‏دهد.» (الحيات، ج42 - 41/7)

يادآور مى‌‏شويم كه آخرين جلد انتشار يافته از كتاب الحيات، جلد يازدهم آن است كه در زمستان سال 1393 و از سوى انتشارات دليل ما منتشر شده است.

منبع: نشریه حوزه، شماره 174.
 
تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal