حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
گزارش شهرآرا از اولین شب شاعر خراسانی:
 اولین شب شاعر خراسان ‌رضوی به یاد شاعر بسیجی، قاسم ‌علی اسفندیاری، برگزار شد
پرید مرغ مهاجر ز آشیانه‌ دل/ فضای خاطره تبدیل به هاله غم شد/ در این زمان به نظر جلوه ‌های آثارش/ به یاد روزهای خوش بودنش مجسم شد.

ابرهای سوگوار روستای «کلا»

صدرا وحدت - اولین شب‌ شاعر خراسان به یاد شاعر بسیجی قاسم‌ علی اسفندیاری در مشهد برگزار شد.

عصر شنبه در روز شلوغ مشهد گوشه ‌ای از میدان صاحب‌الزمان در مرکز ملی پاسخ‌ گویی شب شعری به یاد شاعر بسیجی، قاسم ‌علی اسفندیاری، با عنوان اولین شب‌ شاعر خراسان برگزار شد.
باران گرفته ‌بود. شاید باران‌ های گرگان هم به مشهد آمده ‌اند تا در سالن نسبتاً خالی، اسفندیاری تنها نباشد. باران می ‌بارید و می ‌شد ابرهای سوگوار روستای «کلا» را در آسمان مشهد دید.

پرید مرغ مهاجر ز آشیانه‌ دل

مسلم موسوی که اجرای جلسه را به‌ عهده داشت از صادق بخشی دعوت ‌کرد تا او چراغ اول شعرخوانی را روشن کند. او نیز شعری در حال ‌و هوای انتظار خواند: هم بارقه ظهور در چشم شماست/ هم عاطفه حضور در چشم شماست/ پلکی بزن و طلسم شب را بشکن/ وقتی که طلوع نور در چشم شماست.

میرزایی دومین شاعری بود که دعوت شد و مرثیه ‌ای برای مرحوم اسفندیاری خواند: پرید مرغ مهاجر ز آشیانه‌ دل/ فضای خاطره تبدیل به هاله غم شد/ در این زمان به نظر جلوه ‌های آثارش/ به یاد روزهای خوش بودنش مجسم شد.

منیژه رضوان هم چهارپاره‌‌ای در حال‌ و هوای دفاع مقدس خواند: خوش به حالت به جبهه‌‌ها رفتی/ من ولی پیش بچه‌‌ها ماندم/ تو سوار قطار دل رفتی/ من ولی توی شهر جا ماندم.

مردان سبزی پیکر شب را شکستند

حجت‌‌الاسلام جوادی ‌رودسری و موسوی‌ تبتی آثارشان را خواندند تا نوبت به جواد شیخ‌‌الاسلامی رسید و دقایقی درباره مرحوم اسفندیاری صحبت ‌کرد. شیخ‌‌الاسلامی گفت: قریب به پنج‌ سال با ایشان مراوده داشتم. خاطرات ایشان را جمع‌‌آوری می‌‌کردم که متاسفانه به دلیل کسالت ایشان، نشد کار را کامل کنیم.

وی افزود: مرحوم اسفندیاری خاطرات بسیاری از دوران جنگ، قبل از انقلاب، شهید هاشمی‌‌نژاد، گروه‌‌های سرود، تئاتر و سرایش شعر برای رزمندگان در جبهه و جنگ داشت که ان‌‌شاء‌الله در فرصتی مناسب در قالبی خوب خاطرات ایشان را منتشر خواهیم‌ کرد.

شیخ‌‌الاسلامی چند رباعی خواند و تریبون را به کلاته ‌بزرگ سپرد تا غزلی برای حاضرین بخواند: مردان سبزی پیکر شب را شکستند/ باران شدند و آتش تب را شکستند. کریم زندی و امینی شعر خواندند تا نوبت به راضیه رجایی رسید و او هم غزلی در حال ‌و هوای دفاع ‌مقدس خواند: ای شهر بگو از گل پرپر بنویسم/ یا مرثیه بر این تن بی‌ سر بنویسم/ از خیل امیدی که در آواز تو خفته‌ است/ از سرو بگویم ز صنوبر بنویسم.

حالا جمعیت بیشتر شده ‌است. حاج محمود صاحبکار، غلامرضا شکوهی، حمیدرضا مهماندوست مداح و جانباز و خانواده مرحوم اسفندیاری هم به جمعیت اضافه شده‌‌اند.

امروز نوبت ماست

حجت‌‌الاسلام عدالتی که این برنامه به همت او به راه افتاده‌ بود، دقایقی درباره خاطراتش با مرحوم اسفندیاری گفت و بخشی از بیانیه شاعران خراسان در محکومیت اعدام شیخ نمر را خواند: شهادت مظلومانه آیت‌الله شیخ باقر النمر را به امام ‌زمان (عج)، مقام معظم رهبری، همه مسلمانان جهان به ‌ویژه مردم انقلابی جزیرة‌‌العرب و انقلابیان جهان تبریک و تسلیت می‌‌گوییم. شاعران خراسان‌رضوی با محکوم‌کردن این جنایت آل ‌سعود با خون شهید نمر پیمان می‌‌بندند که راه نورانی او و سایر شهدای جهان اسلام را ادامه دهند.

عدالتی درباره مرحوم اسفندیاری گفت: شاعران بسیاری همانند مرحوم اسفندیاری غریب ماندند و غریبانه درگذشتند. اگر من جای مسئولان فرهنگی بودم، بزرگ‌‌ترین نشان دفاع‌ مقدس را به این شاعر اهدا می‌‌کردم.

وی افزود: ما قصد داریم بعد از این برنامه، شب ‌شاعر را برای شاعران زنده انقلابی استان برگزار کنیم. ماهانه یک شب ‌شاعر برگزار خواهیم‌ کرد. در تهران چند روز پیش بیستمین شب ‌شاعر برگزار شد، اما در مشهد و استان کارهای این‌چنینی نداشته‌‌ایم. خودمان باید به خودمان توجه کنیم. انجمن‌‌های ادبی استان باید دور هم جمع شوند و با کمترین امکانات کار کنند. اسفندیاری‌‌ها کار خودشان را کردند. امروز نوبت ماست که با برگزاری نشست‌‌های این‌‌چنینی به وظیفه خودمان عمل کنیم.

هرگز نمیرد آنکه صدایش نمر بود

عدالتی در پایان هم غزلی برای شیخ نمر خواند: هرگز نمیرد آنکه صدایش نمر بود/ شور حماسه‌‌خیز نوایش نمر بود/ هرگز نمیرد آنکه شهید مجاهد است/ صبر و صفا و عهد و وفایش نمر بود/ آری صدای عشق بماند به روزگار/ عشق نبی و آل‌ عبایش نمر بود/ آل‌ سعود مرگ خودش را رقم زده/ این شیخ باقر است که نایش نمر بود.

رضا رضایی شعر خواند و بعد از او، مجید باقری ‌اصل چند رباعی برای حاضران خواند: آهسته و خوش‌خرام برمی‌‌خیزد/ با گفتن یک سلام برمی‌‌خیزد/ هر روز به شوق دیدار شما/ خورشید به احترام برمی‌‌خیزد.

جلیل فخرایی هم یک غزل خواند تا نوبت به ابوالفضل عصمت‌‌پرست رسید و او هم شعری در محکومیت آل‌‌سعود خواند: در مصاف عشق‌‌بازی تیغ دست دلبر است/ راه از ابتدای کار پر دردسر است/ با علی و آل او دست ارادت داده‌‌ایم/ کمترین هدیه برای این ارادت‌‌ها سر است/ برنمی‌‌داریم دست از جنگ با آل‌ سعود/ تا که این بوزینه روی منبر پیغمبر است.

باید بمیریم تا کسی درباره‌‌مان شعر بگوید

رضا رجا یک غزل و یک مثنوی خواند و گفت: چه خوب بود که این مراسم‌‌ها در زمان حیات شاعران برگزار شود. ما باید بمیریم تا کسی درباره‌‌مان شعر بگوید.

غلامرضا شکوهی غزلی تازه خواند: از پلک باز پنجره بیدارتر شدی/ شب از سرت پرید به رنگ سحر شدی/ مویی سفید در افق چهره‌‌ات نشست/ در بغض خود شکستی و رنگ دگر شدی/ در گوش تو تداوم رنگین کمان شکست/ از بس‌ که در بهار دلم رهگذر شدی/ آهی چکید روی علفزار گونه‌‌ام/ وقتی که با شکستن دل همسفر شدی/ بر مویت از عبور جوانی به ذهن قاب/ خاکستری نشست که رنگی دگر شدی.

حجت‌‌الاسلام صفری زرافشان شعری درباره جنایت‌‌های آل‌‌سعود خواند و محمدرضا مهماندوست، مداحی که شعرهای زیادی از مرحوم اسفندیاری را در روزگار جنگ خوانده‌ بود، دقایقی مداحی‌ کرد تا سالن حال ‌و هوای جبهه بگیرد.

حاج محمود اکبرزاده شعری برای بعثت خواند و بعد از آن، از خانواده مرحوم اسفندیاری دعوت شد تا روی سن بیایند و لوح تقدیر خالی را از سوی شاعران برای سال‌‌های مجاهدت و سرودن شعر و نوحه دریافت ‌کنند. مراسم تمام شد. آدم‌‌ها به خانه‌‌شان رفتند، اما ابرهای گرگان هنوز می‌‌باریدند.

منبع: شهرآرا آن لاین

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal