حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات:
 معرفی پنج کتاب قرآنی
بي‌‌‌گمان، قرآن براي گروه خاصي نازل نشده است، بلكه كتابي جهاني و براي هدايت تمامي انسان‌‌‌ها است، بنابراين بايد تعاليم خود را به گونه‌‌‌اي عرضه كند كه همه‌ قادر به درك آن باشند. بهترين زباني كه مي‌‌‌تواند معارف عقلي و مفاهيم معنوي را براي توده‌‌ی مردم تبيين كند، زبان تمثيل است. «مثل»، سخن رايج و ...

1) تمثيلات قرآن و جلوه‌‌هاي تربيتي آن، حميد محمد‌قاسمي شركت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ اول: 1386، 293 ص.

بي‌‌‌گمان، قرآن براي گروه خاصي نازل نشده است، بلكه كتابي جهاني و براي هدايت تمامي انسان‌‌‌ها است، بنابراين بايد تعاليم خود را به گونه‌‌‌اي عرضه كند كه همه‌ قادر به درك آن باشند. بهترين زباني كه مي‌‌‌تواند معارف عقلي و مفاهيم معنوي را براي توده‌‌ی مردم تبيين كند، زبان تمثيل است. «مثل»، سخن رايج و شايعي است كه به وسيله‌ی آن حالتي را كه اخيراً حادث شده است به حالتي كه پيشتر اتفاق افتاده و شبيه به آن است، تشبيه كنند. خداوند در قرآن براي بيان احكام از مثال‌‌‌هاي نغز و شيرين استفاده كرده تا مردم با مقايسه‌‌ی آن‌‌‌ها با زندگي خويش، عبرت گرفته و راه درست را انتخاب كنند. نگارنده در كتاب حاضر ضمن اشاره به اهميت و فوايد تمثيل، جايگاه و اهميت مثال‌‌‌ها در قرآن را بيان مي‌‌‌كند. نيز برخي ويژگي‌‌‌هاي مثال‌ قرآني را از منظر تربيتي بررسي و آثار و اهداف تربيتي آن‌‌‌ها را بازگو مي‌‌‌كند.

2) جامعه و تاريخ از ديدگاه قرآن، محمد تقي مصباح، شرکت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ پنجم: 1380، 460 ص.

كتاب حاضر در دوازده بخش تدوين گرديده است كه سه بخش آن مربوط به فلسفه علوم اجتماعي است. نگارنده در اين بخش‌‌‌ها مفهوم جامعه، اصالت فرد يا جامعه و قانونمندي جامعه را از منظر قرآن شرح مي‌‌‌دهد.

در اين كتاب، اين مباحث به چشم مي‌‌‌خورد: تأثير جامعه در فرد، تاثير فرد و جامعه، نقش تفاوت‌‌‌ها در زندگي اجتماعي، نهادهاي جامعه، دگرگوني‌‌‌هاي اجتماعي، تعادل و بحران و انقلاب، رهبري، جامعه آرماني و سنت‌‌‌هاي الهي در تدبير جوامع.

3) روش علامه طباطبايي در تفسير الميزان، علي الاوسي، مترجم: سيد حسين مير جليلي، شرکت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ اول: 1381ف 412 ص، شرکت چاپ و نشر بين­الملل.

کتاب با شرح حال علامه طباطبايي آغاز مي‌‌شود كه طي آن، از حيات علمي، استادان، شاگردان و آثار علمي علامه طباطبايي سخن مي‌‌رود .در پي آن، مولف با بررسي منابع تفسير الميزان (كتب تفسير، كتب لغات، كتب روايي و ...) و اشاره به روش‌‌هاي مختلف تفسير، كتاب الميزان را معرفي مي‌‌كند. از منظر نويسنده، روش تفسير علامه، قرآن به قرآن است. از همين روست كه علامه اقوال صحابه، تابعين، فيلسوفان، فقها را با خود قرآن مي‌‌سنجد .شان نزول آيات هم از ديدگاه وي چندان اصالت ندارد .علامه با تاويل هم مخالف است، شيوه باطني‌‌گري را مردود مي‌‌داند. از نظر او ظاهر آيات حجيت دارد. بر اين اساس تأويل آيات بايد با ظاهر آيات هم‌خواني داشته باشد. وي با اسرائيليات و عقايد اشاعره و معتزله نيز شديداً مخالف است. علامه در كتاب عظيم الميزان مي‌‌كوشد صحت عقايد شيعه را اثبات نمايد.

4) ساختار هندسي سوره‌‌هاي قرآن: پيش‌‌درآمدي بر روش‌‌هاي نوين ترجمه و تفسير قرآن كريم، محمد خامه‌گر، شرکت چاپ و نشر بين‌الملل، چاپ دوم: 1386، 324 ص.

در نوشتار حاضر نظريه ساختارمندي سوره‌‌هاي قرآن كريم ذيل اين عناوين تشريح شده است: رويكرد جامعه‌‌گرايانه به معاني سوره‌‌ها، ساختار هندسي سوره‌‌ها در بوته نقد و نظر، روش‌‌هاي كشف اهداف و مقاصد سوره‌ها، چالش‌‌هاي كشف اهداف سوره‌‌ها، گزارشي از سبك‌‌هاي نمايشي ساختار سوره‌‌ها.

5) سوره هل اتي مائده رحماني، ابوالفضل بهرام‌پور، اميرکبير، چاپ سوم: 1383، 232 ص.

سوره‌ی هل اتي در شأن علي علیه‌السلام و خاندان وي نازل شده است. كتاب حاضر به تفسير سوره‌ی هل اتي ـ كه موضوع محوري آن انفاق و امامت است ـ اختصاص دارد، بدين ترتيب كه نخست متن آيات به همراه ترجمه‌ی آن و سپس تفسير آن‌‌ها با استناد به آيات ديگر و احاديث فراهم آمده است. مؤلف كتاب با تأكيد بر موضوع انفاق و مسئله‌ی امامت به شرح اين سوره پرداخته است.

نویسنده: حسن حسینی یار

تهیه و تنظیم: سایت رسالات

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal