حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 مهارت‌هاى زندگى از منظر اسلام
ايمان دارى، اخلاق، فضاى امن، دلجويى و همدردى، قدردانى و تشكّر، سازگارى با خويشان، فراهم سازى موجبات لذّت، آسايش و سُرور، تحمّل يكديگر، امانت‏دارى، پرهيز از توقّعات بسيار، اعلام جنبه‏‌هاى اخلاقى به زبان و عمل، تهيُّؤ (آمادگى) براى زناشويى و به دست آوردن رضايت...

مهارت‌هاى زندگى از منظر اسلام (با رويكرد خانواده)

نویسنده: على قائمى

چاپ: تهران، اميركبير، چاپ اوّل، 1393، 264 صفحه.

در اين اثر، سخن از مهارت‌هاى زندگى از ديدگاه اسلام و از نگاه صاحب نظران غير مسلمان، با تأكيد بر حقوق خانواده است.

مهارت:
«ورزيدگى در يك كار و عمل است و مفهوم ورزيدگى اين است كه فردى، رفتار، كردار و يا گفتار خود را تندتر و با اشتباه كم‏تر انجام دهد.» (مهارت‌هاى زندگى از منظر اسلام /23)

و زندگى:

«عبارت است از مجموعه حالات، حركات، اتّخاذ مواضع، گفتار و كردار انديشيده‏‌اى كه آدمى در گذران اوقات روزانه، ماهانه و سالانه‌‏اش از خود بروز مى‏‌دهد و براى هر يك از موارد فوق، هدف، برنامه و راه و روشى وجود دارد كه براى افراد مختلف در سنين و شرايط گوناگون، متفاوت است.» (همان)

كتاب مهارت‌هاى زندگى از منظر اسلام در هفت بخش فراهم آمده است:

بخش نخست آن، كه مفاهيم لغات و بررسي‌ها نام دارد، داراى چهار فصل است: كليد واژه‏‌ها، نظرات درباره زندگى، در چرايى نظر اسلام (درباره زندگى) و ضرورت مهارت دارى در آن.

در بخش دوّم، دين و منافع آن، در دوازده فصل، بررسى مى‌‏شود: دين و كاركرد آن، مباحث و موضوعات دين، منابع دين، شروط ديندارى موفّق، مباحث دين در رابطه با جنبه‌‏هاى جسمانى، غريزى، ذهنى، عاطفى، روانى، بُعد عالى رشد، معنوى (رابطه خدا و پديده‏‌ها) و مهارت دارى در رابطه با خدا.

در بخش سوم كتاب، عنوان مهارت‌ها در جنبه جمعى حيات، در فصولى چهارگانه: مهارت‌هاى اجتماعى در جنبه‏‌هاى فرهنگى، اقتصادى و سياسى بيان شده است.

در بخش چهارم كتاب، از رابطه دين با اخلاق و حقوق، سخن به ميان آمده است.
در فصولى سه گانه نخست، رابطه دين با اخلاق، رابطه دين با حقوق، بحث شده و در فصل پايانى اين بخش، پاره‌‏اى از ضمانت‌هاى اجرايى اسلام، در قوانين و مقررات جامعه، بازگو شده است.
در اين بررسى، آگاهى از فوايد قوانين و مقرّرات، ايمان، ملاحظات دينى، ملاحظات اجتماعى، دلگرمى يا ايمان و اعتقاد به وعده‏‌هاى الهى، بهره‌‏مندى از وجدانى زنده و بيدار، برخوردارى از فطرت الهى پاك و بيدار، از ضمانت‌هاى اجرايى قوانين و مقرّرات در جامعه به شمار آمده است.
در بخش پنجم كتاب، نقش دين در روابط زوجين بازتاب يافته است.

در فصول پنج‌‏گانه اين بخش، از تعريف خانواده و اهمّيت آن، مقاصد و شرايط تشكيل خانواده، حقوق مشترك زوجين، مطالبات زنان و حقوق شوهران، به شرح، سخن گفته شده است.
و در بخش ششم، حقوق و رعايت‌ها، در سه فصل: حقوق فرزندان، حقوق والدين و پاره‌‏اى از رعايت‌ها.
بارى، بخش پايانى كتاب; يعنى بخش هفتم آن، كه تداوم حيات خانواده و فرجام آن نام دارد، به آسيب شناسى خانواده، عوامل تداوم آن و مسأله جدايى و طلاق اختصاص دارد.

بخشى از عوامل مهم‌‏تر در تداوم خانواده از نگاه نويسنده، عبارت است از:

ايمان دارى، اخلاق، فضاى امن (فضايى پاك و سالم و دعوت كننده به سلامت و شرافت)، دلجويى و همدردى، قدردانى و تشكّر، سازگارى با خويشان، فراهم سازى موجبات لذّت، آسايش و سُرور، تحمّل يكديگر، امانت‏دارى، پرهيز از توقّعات بسيار، اعلام جنبه‏‌هاى اخلاقى به زبان و عمل، تهيُّؤ (آمادگى) براى زناشويى و به دست آوردن رضايت همسر در اين باره، زيبايى و آراستگى، يادآورى خاطره‏‌هاى شيرين زندگى، اعلام خرسندى و رضايت از ازدواج، هشيارى در دوران حمل و اعلام خرسندى و سرافرازى از باردار بودن همسر، تكيه كردن بر جمال معنوى و ارتباط با خدا، مجاهده با نفس و در گذشتن از عيب‌هاى يكديگر و بيرون راندن كينه از دل.

نويسنده، داراى درجه دكتراى علوم تربيتى از دانشگاه سوربُن پاريس (فرانسه) و دانش آموخته دوره دكتراى جامعه شناسى مذهبى از دانشگاه ياد شده است.

وى، حدود دويست اثر تأليفى در زمينه تربيت، خانواده، اسلام شناسى و مسائل دنياى اسلام دارد كه مهم‏‌ترين آن‌ها دوره‌‏اى با عنوان اصول و مبانى نظام تربيتى اسلام در صد و سى جلد است كه جلد نود و پنجم آن را در دست نگارش دارد.

كتاب مهارت‌هاى زندگى از منظر اسلام (با رويكرد خانواده)، كتابى است خوشخوان كه به اختصار، مطالب فراوانى را با خوانندگان در ميان مى‌‏نهد و در عين حال، راه را بر خواستاران و پى‏‌جويان تفصيل گشوده مى‌‏دارد.

مؤلّف، به مدد برخوردارى از تجارب و پيشيينه پنجاه و شش سال تدريس مستمر و نگارش ده‏‌ها اثر تربيتى، با بيانى پيراسته و بهره‏‌مند از سبكى ويژه، كتاب خود را نگاشته است.

منبع: نشریه حوزه، شماره 174.

 
تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal