حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۱۷ مرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 عیون اخبار رضا(ع)؛ از معتبرترین منابع روایى شیعه
کتاب «عیون أخبار الرضا (ع)» در مجموع داراى یک مقدمه و 69 باب است که برخی از باب های آن عبارتند از: ذکر اخبارى که وارد شده است در حق مادر آن حضرت و اسم آن مخدره‏، ذکر نسخه وصیت موسى بن جعفر (ع)، اخبارى که در باب توحید از امام رض ا(ع) رسیده است‏، ‌باب مناظره حضرت رضا (ع) ...

 
 
 

کتاب های حدیثی از مهم‌ ترین منابع برای انعکاس اخبار، سیره و تاریخ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هستند که به کوشش دانشمندان و علما نگاشته شده اند که در واقع بابی برای پیوند شیعیان با عترت (ع) ایجاد کردند.

به صورت کلی می توان گفت کتاب های حدیثی به سه دسته فقهی، معارفی و اخلاقی دسته‌‏ بندی می ‌‏شوند که هر کدام از این کتاب ها مدخل ورود دانشمندان اسلامی به مباحث حدیثی بودند، اما برخی از این کتاب ها در طول تاریخ در بین مردم و علما از اعتبار بیشتری نسبت به سایر کتاب ها برخوردار شدند. در این بخش به معرفی یکی از آن ها به نام «عیون اخبار رضا (ع)» خواهیم پرداخت.

«عیون أخبار الرض ا( ع)» نوشته شیخ صدوق از علماى برجسته، چهره ‏‌هاى سرشناس و از راویان شیعه در قرن چهارم هجرى است. اصل این کتاب، به زبان عربى است و روایت هایی درباره امام رضا (ع) و مجموعه احادیثی که از آن حضرت روایت شده، در آن جمع ‌‏آورى شده است.

این کتاب از معتبرترین منابع روایى شیعه است که مانند دیگر کتاب هاى شیخ صدوق، از ارزش و اعتبار خاصى برخوردار است و در شرح و توضیح بسیارى از عقاید شیعه کتابى ارزشمند و مفید است. شیخ صدوق، با جمع ‏‌آورى سخنان و بحث هاى امام رضا (ع) با دیگر دانشمندان آن دوران، بسیارى از مباحث مهم اسلامى را مطرح کرده است.

کتاب «عیون أخبار الرضا (ع)» در مجموع داراى یک مقدمه و 69 باب است که برخی از باب های آن عبارتند از: ذکر اخبارى که وارد شده است در حق مادر آن حضرت و اسم آن مخدره‏، ذکر نسخه وصیت موسى بن جعفر (ع)، اخبارى که در باب توحید از امام رض ا(ع) رسیده است‏، ‌باب مناظره حضرت رضا (ع) در حضور مأمون با اهل ادیان درباره توحید، اخبارى نادر از حضرت رضا (ع) در موضوعات مختلف‏، آن چه از امام رضا (ع) در علل احکام آمده است‏، ذکر اخلاق حمیده و عبادت و صفات پسندیده آن حضرت‏،‌ وفات امام (ع) با زهر مأمون و معجزاتى که از مزار آن حضرت ظاهر شده و استجابت دعا در آن بقعه‏.

هم چنین بر این کتاب شرح های مختلفی نگاشته شده است؛ شرح عیون أخبار الرضا، نوشته سید نعمت‌ الله جزایرى و شرح عیون أخبار الرضا، نوشته على اصغر بن سید حسین، حکیم بن سید على شوشترى‏ از جمله شروح کتاب عیون اخبار رضا (ع) است.

از ترجمه های مشهور این کتاب می توان به ترجمه و شرح محمد تقى اصفهانى (مشهور به آقا نجفى)، ترجمه مرحوم علی ‌اکبر غفاری و حمیدرضا مستفید و ترجمه ‌‏اى به نام برکات المشهد المقدس‏ اشاره کرد.

منبع: فارس

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal